banner191

banner148

banner179

banner176

Ada devletleri tehlike altında

Küresel ısınma nedeniyle en geç 30 yıl içinde sular altında kalacak olan Pasifik ada ülkelerinin liderleri, "Bize yaşayacak yer bulun" diyerek ayağa kalktı.

SERBEST KÜRSÜ 28.10.2006, 01:01
Ada devletleri tehlike altında

Küresel ısınma nedeniyle kutuplardaki buzullar eriyip, deniz seviyesi yükselmeye başlayınca Pasifik Okyanusu’ndaki Tuvalu, Kiribati, Mikronezya gibi minik ada devletleri tehlike altına girdi.

2001’den bu yana Avustralya yakınlarındaki 134 bin nüfuslu ada ülkesi Mikronezya’da deniz seviyesi her yıl 2.1 santimetre yükseliyor. Böyle giderse deniz seviyesinden sadece 30 santimetre yüksekte olan bu ülke 15 yıl sonra tamamen sular altında kalacak.

Aynı durum Kiribati ile Tuvalu için de geçerli. Kiribati Devlet Başkanı Anote Tong, “Belki de 10 yıl içinde Kiribati diye bir ülke kalmayacak. Gidecek ve yaşayacak bir yere ihtiyacımız var” dedi.

Tuvalu’lu diplomat Paani Laupepa ise, “Tüm nüfusumuz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Küresel ısınmaya neden olan ülkeler kendi ülkemizde yaşama özgürlüğümüzü elimizden alıyor.

Avustralya gibi atmosfere karbondioksit salınımı en yüksek olan ülkeler bize iş ve yaşayacak bir vatan vermek zorunda” diye isyan etti.

Uzmanlara göre Küresel Isınma önlenmezse 50 yıl içinde Marshall Adaları, Papua Yeni Gine ve Vanuatu gibi ülkeler de sular altında kalacak.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?