Cemre Tersanesi tarafından Norveç’e inşa edilen 79.5 metre uzunluğunda LNG yakıt kullanan balıkçı gemisi SELVÅG SENIOR, denize indirildi.

Enerji kullanımını minimum seviyede tutmak üzere tasarlanmış olan 79.5 metre uzunluğundaki LNG yakıt kullanan balıkçı gemisi SELVÅG SENIOR, Cemre Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi.

Norveçli dizayn firması Skipteknisk ile Selvåg AS ortaklığıyla geliştirilen 79.5 metre uzunluğundaki SELVÅG SENIOR balıkçı gemisi, Cemre Tersanesi’nde hali hazırda inşa edilen Libas ve Sunny Lady isimli Norveçli gemilerden sonra dünya üzerinde LNG yakıt kullanan 3. balıkçı gemisi olacak.

ABD ve Güney Kore’den ortak deniz tatbikatı ABD ve Güney Kore’den ortak deniz tatbikatı

Geminin temel enerji kaynağı LNG olacak. Ön kısımda planlanan dikey 350 m³ LNG tank yerleşimi geminin yükleme alanını rahatlatacak ve geniş bir alan açılmasını sağlayacak. Gemi enerji kullanımını minimum seviyede tutmak üzere tasarlandı.

LNG yakıt sistemi sayesinde IMO Tier III uyumlu olarak çevreye duyarlı ve karbon salınımı azaltarak yeni çevreci gemi akımına uyum sağlayacak. Sıvılaştırılmış doğal gaz -140°C ve -160°C arasında oluyor ve yakıt olarak kullanılabilmesi için gaz formuna getirilip bunun için de ısıtma işlemi uygulanıyor. Soğuk geri kazanım sistemiyle gaz ısıtma işleminden kargo tanklarındaki deniz suyunu soğutma işlemlerine kadar harcanan enerjinin ihtiyaç fazlası da değerlendirilmiş oluyor. Çıkan fazla enerji temiz elektrik üretimi için geri dönüştürülüyor. SELVÅG SENIOR, bu teknoloji uygulayan dünya üzerindeki ilk yeni inşa gemi olacak.

1 MWh batarya paketi gemiye yerleştirilecek. Bateri paketi dizelle çalışan yardımcı makinelerin yerini büyük ölçüde alıyor ve seyir sırasında ana makine üzerinde oluşan yük dalgalanmasının önüne geçiyor, aynı zamanda da geminin limandaki enerji kaynağı olacak. Gemi bataryasını şarj ederken limanda bulunan kara elektrik şebekesinden yüksek kapasiteli elektrik enerjisi alabilecek.

Geminin elektrik platformu Rpm aralığı boyunca ana makinenin kullanımında büyük bir esneklik sağlayan DC çözümü üzerine kuruldu. Bu da geminin değişen çalışma modelinin otomatik ve daha verimli kullanılması anlamına gelir; pervane optimizasyonu üzerinde de büyük etkileri var.

Alınan tüm bu önlemler, daha önce balıkçılık sektöründe görülmemiş oranda düşük karbon ayak izine ve emisyon değerlerinin azalmasına yol açacak. Geleneksel teknolojiyle inşa edilebilecek yeni bir SELVÅG SENIOR gemisine kıyasla bu çözümler sera gazı emisyonlarını %42 ölçüde azaltmış oluyor.

Yeni gemi hem kıçtan hem de bordadan ağ atabilecek şekilde donatıldı. Vinçlerin ve balık pompalarının tümü elektrikle çalışacak ve oluşan enerji aküyü tekrar şarj edecek.

Design firması ve geminin müşterisi, kargo tanklarının mümkün olan en iyi sirkülasyona ve soğutmaya sahip olması için Norveçli araştırma enstitüsü SINTEF ile iş birliği yaptı. Bu iş birliğinin sonunda toplam hacmi 2.500 m³ olan 12 tank dizayn edildi. DNV GL klasına uygun olarak inşa edilecek gemi, Norveç bayrağı taşıyacak.