banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk gemileri kara listeden çıkıyor

DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, sektörde üç yıl önceki bakış açısının değiştiğini, DTO ve armatörlerin bu konuyu ciddi bir şekilde ele aldığını söyledi.

SEKTÖRDEN 07.03.2006, 15:28
1728
Türk gemileri kara listeden çıkıyor
AB Komisyonu tarafından, "Denetimsiz gemileri AB sularında istemiyoruz", "Türkiye yüksek risk taşıyan ülkeler arasında" şeklinde eleştirilen Türk gemileri artık kara listeden çıkıyor.

Bir zamanlar AB Komisyonu tarafından uluslararası sularda istenmeyen Türk bayraklı gemiler için durum değişmeye başladı. Türk gemilerine uygulanan 'çok sıkı denetimler' de yerini 'denetimler'e bıraktı.

AB Komisyonu tarafından, "Denetimsiz gemileri AB sularında istemiyoruz", "Türkiye yüksek risk taşıyan ülkeler arasında" şeklinde eleştirilen Türk gemileri artık kara listeden çıkıyor.

Paris Mutabakat Zabtı (Paris Memorandum Of Understanding-MOU), 2003 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) sunduğu raporda Türkiye'yi kara listede gösteriyordu ve sakıncalı gemiler listesinde bulunan 112 gemiden 36'sını Türk bandralılar oluşturuyordu. Listede Türkiye'nin yanısıra Tonga, Bolivya, Kamboçya, Kuzey Kore ve Lübnan gibi ülkeler de yer alıyordu. Ayrıca adı geçen gemiler, çok tehlikeli kabul ediliyordu. AB yetkililerinin yasaklama kararında gemilerin yaşlılığından çok, deniz güvenliğini sağlamada üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyişi etkili oluyordu.

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, sektörde üç yıl önceki bakış açısının değiştiğini, DTO ve armatörlerin bu konuyu ciddi bir şekilde ele aldığını söyledi. Yeni hükümetle birlikte Denizcilik Müsteşarlığı'na atanan yetenekli denizci yöneticilerin her çeşit önlemi aldığını ve işi takip ettiklerini vurgulayan Dologh, gemilerin uluslararası sulara çıkmadan önce önsörvey denilen bir kontrol yöntemiyle denetimlerinin yapılarak dışarıda tutulmalarının büyük ölçüde önlendiğinin altını çizdi. Dologh, Türkiye'nin 2003 yılından beri içinde bulunduğu AB kara listesinden kısa bir sürede çıkacağını tahmin ettiğini dile getirdi. 2004 yılında Paris MOU kapsamında tutulan Türk bayraklı gemi sayısı 68'ken 2005 yılında 41'e düşmesi de olumlu gelişmeleri gösteriyor.

Kara listede bulunan ülkelerin bir gemisi, bir yıl içinde iki defa AB limanlarında denetime takılırsa bir daha oralarda yük taşıyamıyor. Liman ve bayrak denetim sonuçlarına göre hazırlanan MOU raporu, IMO'ya üye ülkeler nezdinde referans kabul ediliyor.

Kaynak:Nuran Can-İzmir

DenizHaber.Com

Yorumlar (2)
erdal tekin 15 yıl önce
Halen anlasilamadi galiba TURK gemileri kalite ve ya kalitesizlikten degil tamamen politik olarak kara listedeler.Ayni gemi Turk Bayraginda ve Malta bayraginda farkli muamele goruyorlar

Bu konu Politik olarak cozulecek.

Avrupada kac tane CIN Bayrakli gemi tutuklanmis /tutuklanamaz belirtilsinHa gayret
erdal arslan 15 yıl önce
evet bu iş gemiyi boyamayla orasını burasını tamir yapmak ile olmaz ne gemiler var bizim türk gemilerinin yanında hurda denilcek kadar kötü ama adamlar avrupada tur atıyorlar bu neden dir politik tutuklanan bir türk gemisi bayrağı malta olsa hiç bir sorun olmaz bu denildiği gibi politik mesele
18
açık
Günün Karikatürü Tümü