banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk armatörüne bayrak uyarısı

Türk Dışişleri Bakanlığı, işletmesi veya mülkiyeti Türk armatörüne ait olan gemilerin, son dönemlerde Kuzey Kore bayrağına geçişlerindeki yoğunluktan dolayı uyardı.

SEKTÖRDEN 03.03.2006, 14:17
1733
Türk armatörüne bayrak uyarısı

Türk Dışişleri Bakanlığı, işletmesi veya mülkiyeti Türk armatörüne ait olan gemilerin, son dönemlerde Kuzey Kore bayrağına geçişlerindeki yoğunluktan dolayı uyardı.  Bakanlığın Deniz Ticaret Odası’na gönderdiği resmi yazıda, özellikle son dönemde NATO ve Birleşmiş Milletlerin Kuzey Kore’ye uyguladığı ambargo çerçevesinde mülkiyeti Türk armatörüne ait olan veya Türk şirketleri tarafından işletilen gemiler konusunda Kuzey Kore bayrağına geçişler de yaşanan yoğunluktan dolayı Türkiye’nin NATO çerçevesinde rahatsızlık oluşturduğunu Deniz Ticaret Odası’na bildirdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası, konu ile ilgili Genel Sekreter Vekili İsmail Asasoğlu imzasıyla Kuzey Kore Bayrağına geçişler konusunda tüm üyelerini bilgilendirdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Genel Sekreter Vekili İsmail Asasoğlu imzasıyla yayınlanan bilgilendirme yazısı aynen şöyle;

“Kuzey Kore bandırası taşıyan, ancak mürettebatı ve mülkiyeti anılan ülkenin tabiyetinde bulunmayan gemilerde, son dönemde artış görüldüğü ve bu durumun NATO’nun dahi gündemine girdiği, keyfiyetin endişe yaratan bir gelişme olarak değerlendirilmeye başlandığı, mülkiyeti Türk şirketlerine ait veya Türk şirketleri tarafından işletilen bazı gemilerin Kuzey Kore bandırası aldıklarının duyulduğu,

Diğer taraftan aynı yazının devamında, Kuzey Kore bandıralı gemilerin özellikle Akdeniz’de gerçekleştirdikleri faaliyetlerin, deniz güvenliği çerçevesinde de gündeme gelmeye başladığı, bu meyanda NATO Yazmanlığı tarafından hazırlanan raporda, Kuzey Kore bayrağını taşıyan gemilere çıkış yapılamayacağının düşünülmesinin anılan bayrağa rağbeti artırdığı, ayrıca, Kuzey Kore bayrağı taşımanın dezavantajlarının avantajlarından daha yüksek olabileceğinin de kaydedildiği belirtilmektedir.

Bu hususlar ışığında, Odamız üyesi firmaların ve meslek komitelerinin bilgilendirilerek, Kuzey Kore bandırasının bazı avantajlarının kısa vadede yarar sağlayabilecek olmakla beraber, uluslararası alanda yaşanan gelişmelerin de etkisiyle giderek ticari, siyasi ve güvenlik açılarından daha ziyade, menfi etkiler görülebileceği belirtilerek Kuzey Kore bandırasına ihtiyatla yaklaşmaları telkin edilmektedir.”

İsmail ASASOĞLU-İMEAK DTO Genel Sekreter V.

DenizHaber.Com-Özel

Yorumlar (1)
ali Denizciler 15 yıl önce
Herhalde çürük gemileri söz konusu bayrağa geçiriyorlardır. Standart dışı gemilerdir bunlar. Bu tür ülkelerin limanları arasında mal taşıyabilirler. Gemi ölmeden suyunu çıkarmak, son damlasına kadar kullanmak. Bir de ucuz bayrak olması.
15
açık
Günün Karikatürü Tümü