banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

SOCAR, Türkiye’yi Mavi Koridor ile tanıştırıyor

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Türkiye’yi Mavi Koridor (Blue Corridor) ile tanıştırıyor.

SEKTÖRDEN 02.02.2016, 00:30
558
SOCAR, Türkiye’yi Mavi Koridor ile tanıştırıyor

SOCAR, Türkiye’yi Mavi Koridor ile tanıştırıyor

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Türkiye’yi Mavi Koridor (Blue Corridor) ile tanıştırıyor. Bu, şirketin İstanbul-İzmir ve İstanbul-Ankara-Mersin’i bağlayan Türkiye’nin ana ticaret yollarında konumlandırdığı perakende OTO-CNG (Compressed Natural Gas) istasyon ağı ‘SOCAR CNG’ ile mümkün olacak.

Bu ağ ile Avrupa’dan yola koyulan taşıtların CNG tedarikinde güçlük çekmeyeceği ifade ediliyor. Mavi Koridor ile Avrupa’da taşıtların doğalgaz kullanımını arttırmak amaçlanıyor. CNG, daha evvel talebi karşılayacak bir dağıtım ağı olmadığı için kamyon ve otobüsler tarafından kullanılamıyordu.

İstasyon sayısının 2016 içerisinde artması hedefleniyor. SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım AŞ CEO’su Mutluay Doğan, Mavi Koridor ile ilgili “Filo ve kamyon malikleri, otobüs şirketleri, kargo firmalarını, yol yapan tüm taşıtları CNG ile tanıştırmayı amaçlıyoruz. SOCAR DUAL SYSTEM ile menzil, SOCAR CNG istasyonları ile de ulaşılabilirlik sorununu ortadan kaldırıyoruz.“ açıklamalarında bulunuyor.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Pazardaki bu ihtiyaç doğrultusunda yatırımlarına öncelik veren SOCAR, iki yıldır süren çalışmalarını tamamladı. Türkiye’nin ana ticaret yolları güzergâhına göre oluşturulan hattın ilk bölümü, Gebze Şekerpınar’da inşa edilen ilk istasyonla başlayarak, Bolu, Ankara ve Aksaray’da hayata geçirilen istasyonlar üzerinden Mersin istasyonuna kadar ulaşıyor. Hattın ikinci bölümü ise yine Gebze’yi Bursa Gemlik, Bursa Mustafakemalpaşa ve İzmir Kemalpaşa istasyonları ile İzmir’e bağlıyor.

CNG İSTASYONU

Yaklaşık 200-250 km’lik aralar ile konumlandırılan ve son teknoloji ekipman kullanılarak inşaa edilen bu sekiz yeni CNG istasyonu sayesinde, İstanbul, Ankara, Mersin, Bursa, İzmir gibi ticaretin kalbinin attığı büyük merkezleri birbirine ve çevre illerine bağlayan yollarda çalışan araçlara yepyeni, ekonomik ve çevreci bir yakıt alternatifi sunulmuş oluyor. CNG alternatifinin yanısıra motorin, benzin ve LPG’nin de tüketiciye sunulduğu yenilikçi SOCAR CNG istasyonlarının sayısının 2016 yılı içerisinde artması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü