banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Maersk'ün Gemilerinde Kapasite Cinliği

Danimarkalı konteyner devi Maersk, 8600 TEU gemilerine bir sıra fazla konteyner yükleyerek kapasitelerini yükseltecek, ama uzmanlar uyarıyor.

SEKTÖRDEN 11.08.2011, 01:51
Maersk'ün Gemilerinde Kapasite Cinliği

Danimarkalı konteyner devi Maersk, 8600 TEU kapasiteli konteyner gemilerinde tadilat yaparak kapasitelerini 10.000 TEU'ya yükseltecek. Bunu gerçekleştirmek üzere şirketgeminin kaptan köşkünü yükseltmeyi ve böylelikle güverteye bir sıra daha konteyner yükleyebilmeyi planlıyor.

Bu işlem Maersk'ün 16 adet S sınıfı gemilerinde başlatıldı. Kaptan köşkünün yükseltilmesi bir sıra daha konteynerin güverteye yüklenebilmesine böylelikle kapasitenin arttırılmasına imkan verecek.

tadilat çalışmaları Qingdao'daki Bei Hai tersanesinde başlatılmış durumda. Tadilatların gelecek yıl Ekim ayında bitmesi ile Maersk gemi sayısını arttırmadan  konteyner filo kapasitesini 52.000 TEU arttırmış olacak.

Maersk Line Gemi Yöetiminden Abhijat Chahal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu gemilerdeki slot maliyetlerimizi düşüreceğiz ve taşınan konteyner başına düşen karbondioksit gazı salınım oranı da düşecek. Böylelikle daha rekabetçi olacağız ayrıca çevreye daha az zarar vererek gerçek liderliğimizi pekiştireceğiz" dedi.

Gemiler alabora olur mu?

Açıklamada gemilerin denize elverişlilik durumundaki değişime vurgu yapan CI raporuna ise değinilmedi. Maersk'in yaptığı bu tadilat akıllara Vasa adlı talihsiz İsveç savaş gemisini getirdi. 1628 yılında inşa edilen bu gemi İsveç'in "Büyük güç dönemi" ni temsil ediyordu. Ancak geminin balast kapasitesi az tutulmuş bütün yük üst güvertelere verilmişti. Talihsiz gemi daha ilk seferinde bir mil dahi gidemeden alabora olup batmıştı.

 

Yorumlar (6)
3 SIRAA 9 yıl önce
Fotğraf incelenirse 2_3 sıra ilave yapacağı gözüküyor...

9 yıl önce
bence yükseltmesine gerek yok baş tarafa kamara koysa olur bu iş
temel dursun 9 yıl önce
sikinti yok, 1 alan 3 de alir...bide hazir kizaktayken boy verselermiş.
GÖRKEM KAPTAN 9 yıl önce
BİRSEY OLMAZ 2 SIRADA ATAR 3 DE ,DBT LARA BİRAZ BETON ATAR HALLEDER.
limancı liman vinç opr 9 yıl önce
konteyner tonajlarını dengeli yüklerse ağırları alta hafifleri yukarı gelecek şekilde bir şey olmaz bu işler biraz cesaret ister.
hasan kaptan 9 yıl önce
ikisey olur önce dengeler bozulur sonra dolar yükselir
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102