banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Kalkavanlar'da Gemi Heyecanı...

Şadan ve İhsan Kalkavan, Güney Kore'de yaptırdıkları 165 bin dwt'lik ikinci tankeri teslim aldı. 45 milyon dolarlık gemi yakında Türk kara sularında olacak.

SEKTÖRDEN 06.06.2005, 13:07
Kalkavanlar'da Gemi Heyecanı...


KALKAVANLARDA GEMİ HEYECANI


Türkiye'nin ünlü armatörleri Şadan ve İhsan Kalkavan bugünlerde yeni doğmuş bir bebeğin heyecanını yaşıyorlar. Kalkavanlann yeni bir gemisi daha oldu. 165 bin dvvt'lik bir tanker. Güney Kore doğumlu. Hyundai tersanesinde yapılan gemi tam 45 milyon dolar değerinde...

Gemi yola çıktı, iki hafta içinde Türk sularına girmesi bekleniyor, iki hafta önce İhsan Kalkavan ve beraberindeki bir heyet Kore'ye gemiyi teslim almaya gitti. Ama Şadan Kalkavan teslim alma töreninde bulunamadığı için dört gözle geminin Türk sularına gireceği günü bekliyor.

Beşiktaş Denizcilik'in ortaklarından Şadan Kalkavan, "Yeğenim İhsan Kalkavan başta olmak üzere bizim çocuklan gönderdim Kore'ye. Uçakla gidip geri döndüler. Gemiyi mürettebatı Türkiye'ye getirecek. Gemi gelince, başbakanımızın da müsait olduğu bir tarihte tören yapacağız" diyor.

Beşiktaşlı yeğeniyle ortak oldu

KALKAVANLAR denizcilikle özdeşleşmiş bir aile. Eski FB yöneticisi 68 yaşındaki Şadan Kalkavan "denizciliğin duayeni" olarak biliniyor. Türkiye Armatörler Birliği başkanlığını da yürüten Kalkavan, daha önce kuru yük taşımacılığı yapıyordu.

Denizcilikte yaşanan sıkıntı nedeniyle kuru yük ve dökme yük gemilerini elden çıkaran Kalkavan. 2002'de yeğeni eski BJK'li yönetici İhsan Kalkavan'la birlikte tanker işletmeciliğine girdi. Halen Şadan ve İhsan Kalkavan'ın ortak olduğu Beşiktaş Denizcilik'in filosu 500 bin dwt civarında. Şadan Kalkavan'ın Deniz Nakliyat'ta da ortaklığı var.

Değeri iki katına çıktı

Beşiktaş Denizcilik, aslında bir yıl önce Güney Kore'ye iki gemi siparişi vermişti. Gemilerden biri, yukarıda da belirttiğimiz gibi yola çıktı, ikincisinin ise temmuz ayının sorunda Kalkavan filosuna katılması bekleniyor.

Şadan Kalkavan, bir yıl önce 45 milyon dolara siparişini verdikleri gemilerin değerinin şimdi iki katına çıktığını vurguluyor: "Bu gemilerden biri 45 milyon dolara mal oldu. Biz bir yıl evvel siparişi verdik. Şimdi o gemiye 90 milyon dolar veren var. Ama satmayı düşünmüyoruz."

(Rahime Baş Uçar/Yeni Para Dergisi)

Yorumlar (10)
özcan ÇALIŞ 10 yıl önce
benim oğlumda kalkavanlar gemisinde çalışıyor. inşallah hayırlı olsun allah kaza bela göstermesin. inşallah benim oğlumda bu gemide çalışır.
zekai eren 10 yıl önce
Şandan kalkavanın gemilerinde çalıştım EV Aldım nasıl sevindiysem şimdi duyunca öyle sevindim kalkavan ailesine hayırlı olsun allah kazabela göstermesin hayırlıseferleryapsın. Zekai eren
yılmaz çoklar 13 yıl önce
Ülkemize böyle güzel bir gemi kazandırdığınız için sizlere teşekkür ederiz.Türkiye sizinle gurur duyuyor.Bizlerde sizin gibi heyecanlıyız.İşallah sizlere ve Ülkemize hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle işlerinizde başarılar dileriz.
MUSTAFA YILDIZ 13 yıl önce
ESKİ ÇALISANI OLDUGUM BEŞİKTAS DENİZCİLİGE HAYIRLI OLSUN.HER YENİ GEMİ TÜRK DENİZ FİLOSUNUN DÜNYADA PRESTİJİNİ ARTIRMAKTA.

ACABA İSMİ NEDİR.KESKE RAHMETLİ BÜLENT KALKAVANIN ADI VERİLSE İDİ.

MUSTAFA YILDIZ

KAPTAN KAPİTONE& NAKIS SAN.

1993- BEYKOZ- MAKİNE
mehmet yakışık 13 yıl önce
kalkavan ailesinehayırlı ugurlu olsun allahkaza göstermesin
12 yıl önce
sadAN BEYIN YANINDA COK CALISTIM HAYIRLI OLSUN
gülçin 11 yıl önce
bence bunun şerefine bana sponsor olabilirsiniz itü sunny işbirliğiyle deniz işletme ve yöneticiliği okumak istiyorum ilgilernirseniz sevinirim
ferhat dagdeviren 10 yıl önce
mesut kaptan benle ıhtıbata gecmek ıstemısın tel bırakayım bu sayfadan doner sın yada msn adresıme meıl at nerdesınız suan hangı ulkede bende dyu gecmek ıstıyom bana bıraz bılgı ver odemelerde felan ok don bana

KAPTAN62
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102