banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İMEAK DTO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 8 Temmuz Perşembe günü saat 14:00’da video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Olağan Meclis toplantısı aynı zamanda odanın resmi Youtube kanalı tarafından canlı yayınlandı.

SEKTÖRDEN 08.07.2021, 14:41 09.07.2021, 01:22 Halit Emre İbrahimoğlu
118
İMEAK DTO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 8 Temmuz Perşembe günü saat 14:00’da video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Olağan Meclis toplantısı aynı zamanda odanın resmi Youtube kanalı tarafından canlı yayınlandı.

Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır'ın dışında Alev Tunç, Emin Eminoğlu, Kasım İnandı, Yalçın Akın, Sinan Şen, Yusuf Sertkaya, Murat Kul, Saim Oğuz Ülgen gibi isimlerin de toplantıya fiziksel olarak katılım sağladığı Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır'ın açılış konuşması ve ek gündem maddelerinin konuşulmasıyla başladı. Toplantı Meclis Kâtip Üyesi Barış Türkmen'in vefat haberlerini vermesinin ardından Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır toplantıya fiziksel katılım sağlayan üyelere teşekkür etti.

Türk Denizcilik Eğitimi Vakfı Deniz Ticaret Odası'nın vakfı oldu!

Ayrıca Salih Zeki Çakır, yıllardır Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV)’nın Deniz Ticaret Odası ile hukuki bağının güçlendirilmesi ve tamamıyla Türk Deniz Ticaret Odası’nın vakfı haline getirilmesi hususunda yaptığı açıklamada; ''Bu alanda yapılan çalışma sonucu, çoğunuzun da katıldığı genel kurulda nihai sonuç alınmıştır. Bu anlamda emeği geçen Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) yönetim kuruluna Deniz Ticaret Odası’nın yönetim kuruluna, pandemi şartlarına rağmen yüksek oranda katılım gösteren değerli üyelere, destek veren kurucu üyelere ve bu düzenlemede emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Artık Türk Deniz Eğitim Vakfı Deniz Ticaret Odası’nın bir vakfıdır diyebileceğim bir konumdayız.’’ ifadelerini kullandı.

Toplantı Salih Zeki Çakır başkanlığında gündem maddelerinin ve toplantı zabıtlarının görüşülmesi ve onaylanmasının ardından 2020 Mayıs Ayı Mizan’ının okunması, görüşülmesi ve onaylanması ile devam etti.

Huzur hakkının alınmamasına karar verildi!

Oda üyelerine verilecek huzur hakkı hakkında açıklama yapan Tamer Kıran; ''TOBB'nin ilgili kanun ve yönetmelikleri gereği meclis toplantısına, meslek komitesi toplantısına ve yönetim kurulu toplantısına katılan oda organ üyelerinin her toplantı için 75 Türk lirası alma hakkı vardır. Ancak malumunuz bizim odamızda ezelden beri bu alınmamaktır. Ancak tabii bu şahsi bir hak olduğu için ve meclis olarak başkası adına feragat edemeyeceğimiz için, sizlerden onay arz ediyoruz. Bu 75 Türk lirasının oda tarafından bu toplantılara katılan organ üyelerine ödenmemesi ya da ödemesi konusunu oylarınıza sunuyoruz.'' ifadelerini kullandı. Oylamada huzur hakkının alınmamasına karar verildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gündem dışı gelen önerilerin oylanmasıyla devam etti.

DTO'dan Rize'de AVM inşasına 8 milyon TL sermaye artışı!

Tamer Kıran Rize'de AVM inşası için Rize Yatırım İnşa A.Ş’ye yapılacak 8 milyon TL sermaye artışı hakkında açıklama yaprak; ‘’Deniz Ticaret Odası olarak yüzde 10 ortağı olduğumuz 36 ortaklı Rize Yatırım İnşa A.Ş isimli bir şirkettir bu şirket. 2010 yılında kurulmuştur. Bizim odamızın ortaklığı da 2018 ve 2020 yılında yapılan hisse devirleriyle yüzde 10 olarak kalmıştır. Bu şirket 2010 yılında kurulduğunda Rize'de yatırım yapmak, Rize'nin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş tur. Bu şirketin taahhüt ettiği Rize stadı, 1000 kişilik olimpik havuzu ve kapalı spor salonu halihazırda yapılmış ve ilgili kurumlara devredilmiştir. Buna mukabil tahsis edilen arsa üzerine AVM ve konut projesi yapılmaktadır. AVM 103 bin metre kare, konut ise 198 bin metre karedir. Buna mukabil zaman içerisinde oluşan şartlar nedeniyle konut projesinin yarısı yapılmış, yarsı durdurulmuş olsa da AVM projesi bitmek üzeredir. Şöyle ki 42 bin 500 metrekarelik kiralanabilir alan vardır. Bu alanın şu an itibariyle 100'de 100e yakını kiralanmıştır. AVM inşaatının tamamlanıp kiracılara teslim edilebilmesi için bir miktar daha sermayeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle sermaye artışı yapılmaktadır. Burada bize düşen de 8 milyon TL'dir. Odamızın bütçesi buna müsaittir. Bu ödemelerle beraber AVM tamamlanıp inşallah kiracılara teslim edilecek ve çalışmaya başlayacaktır. '' ifadelerini kullanarak yapılacak yatırımı oylamaya sundu. Sermaye artışı oylanarak kabul edildi.

Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır sermaye artışının oylanmasının ardından şahsi görüşünü dile getirerek; Oda'nın bu tür oluşumlardan çıkıp kaynaklarının çoğunlukla eğitime harcanmasını doğru bulduğunu belirtti.

Daha sonra söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran değerlendirmelerde bulundu.

‘’Covid-19 vaka sayılarındaki düşüş 4. dalgaya yol açabilir!’’

‘’Covid-19 pandemisinde nisan ve mayıs aylarındaki tam kapanma, daha sonra kademeli normalleşmenin ardından gerek salgının seyrindeki düşüş gerekse aşı tedariki ve günlük aşılama oranlarındaki artış ile 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların tamamına yakını kaldırıldı. Bu konuda gerekli aşı tedariklerini sağlayarak rekor sayıda rekor günlük aşılama sayıları ile dünyanın önde gelen devletleri arasında yerini alan ülkemizin başarısını vurgulamak gerekiyor. Aşılamada bu hızla devam etmemiz ve salgında ortaya çıkan yeni varyantlar nedeniyle hala önemini koruyan tedbirlere uymamız şartıyla önümüzdeki kışı geçtiğimiz kışa oranla inşallah çok daha rahat geçirebilme şansı yakalayacağız. Temmuz ayı ile birlikte yılın ilk yarısını tamamlamış bulunuyoruz. Uluslararası kuruluşların tahminlerine göre küresel ekonomide son 80 yılın en hızlı büyümesini yaşayacağımız bir yıl içerisindeyiz. 2021 yılı için küresel büyüme oranı yüzde 5,5 6 civarında bekleniyor. Öncü göstergeler bu tahmini destekliyor. Bununla birlikte cokid19'un seyri tahminlerle birlikte riskleri de barındırıyor. Aşılamaya yönelik ciddi hızlanmalara rağmen, özellikle delta varyantının yaygınlaşması ile küresel ölçekte Covid-19 vaka sayılarındaki düşüş son 2 haftada durmuş, hatta hafif artış eğilimine geçmiş durumda. Kısa vadede en büyük risklerden birisi bu gelişmenin 4. dalgaya yol açması olacaktır.

‘’Amerikan dolarının güçlenmesinin sonuçlarını hazırlıklı olmalıyız!’’

Son bir yılda küresel ekonominin büyümesine en büyük katkı imalat sanayi ürünlerine olan talep ve bunların ticaretinden kaynaklanmaktadır. Önümüzdeki dönemde de bu katkı devam etmeye aday görünmektedir. Bununla birlikte ekonomilerdeki açılmaların başta turizm olmak üzere hizmet sektörlerine yaratacağı talebin etkisiyle gelirin bu sektörlere daha fazla yönelmesi imalat sanayi ürünlerine yönelik talebi zaman içerisinde azaltacaktır. Küresel ekonomide enflasyon dinamikleri de maalesef güçlenmeye devam ediyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde 1990'lı yılların başından bu yana en yüksek seviyelere ulaşan enflasyonun bir süreliğine de olsa daha da hızlanma olasılığı görülüyor. Bu çerçevede ABD merkez bankasının yakın bir gelecekte tahvil alımını azaltması ve gelecek yıl faiz artırımlarına başlama ihtimali yüksektir. Bu durumun hem gelişmekte olan ülkelerin sermaye hareketlerinin olumsuz etkilenmesine hem de küresel ölçekte Amerikan dolarının güçlenmesi gibi ülkemiz için de menfi olacak sonuçlarına hazırlıklı olmamız gerekmektedir.

Türkiye’de büyüme yılın genelinde yüzde 7'lere çıkabilir!’’

Maliye bakanımız sayın Lütfü Elvan’ın açıkladığı üzere öncü göstergeler yılın 2. yarısında büyüme oranının yüzde 20'ler üzerine çıkabileceğini gösteriyor ülkemiz için. Bu tablo ülkemiz için yılın genelinde yüzde 7'lere çıkabilecek bir büyümeyi bize gösteriyor. Kapanmalarla beraber nisan ve mayıs aylarında gerileme izlenen satın alma yöneticileri endeksi haziran ayında normalleşme adımlarıyla tekrar toparlandı. Sektörlerin çoğunda üretim arıtışı gözlenirken tedarik zincirlerindeki sorunların büyük oranda yaşanmaya devam ettiği görülüyor. Haziranda 19,8 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat, en yüksek ayı ihracat rakamı olurken. Tahminler yılın toplamda 200 milyar dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunu kırarak kapatacağımızı gösteriyor. Aşılamanın etkisiyle uzun süredir sıkıntı yaşayan turizm sektörünün hem iç hem dış turizmin etkisiyle güçlü bir toparlanma eğilimine girmesi, başta Rusya olmak üzere birçok ülkenin Türkiye’ye yönelik seyahat yasaklarını kaldırması memnuniyet verici.

Küresel deniz ticaretinin 12 milyar tona ulaşması bekleniyor!

Denizcilik piyasalarına gelirsek; Covid-19 salgını geçtiğimiz yıl küresel bir durgunluğa neden olmuş, 2020 yılında deniz yılı taşımacılığında bir önceki yıla göre yüzde 3,4’lük bir düşüşe rağmen 13,3 milyar tonluk dünya taşımacılığının 11,5 milyar tonu, yani yüzde 86'ı deniz yoluyla gerçekleştirilmiştir. 2021 yılı için beklentiler, küresel deniz ticaretinin ton bazında yüzde 4,2 artarak 12,02 milyar tona ulaşması yönündedir. Son aylarda Hindistan ve Asya ülkelerinde Covid-19 vaka sayısındaki vaka artışına karşın, aşılanmanın hızlanması ile de küresel deniz ticaret hacminin 2019 yılı rakamları üzerine çıkacağı beklentilerini artırmaktır. Yük türü ve ton bazında tahminlere baktığımızda ise, konteynerde yüzde 5,9 kimyasalda 3,6 dökme yük piyasalarında yüzde 3,6 petrol ürünlerinde yüzde 3,1 artış beklenmektedir.

‘’Navlunlar ve gemi kiralamaları rekor seviyelerde seyrediyor!’’

2020 yılında yüzde 1,5 daralarak 5 milyar 1607 milyon tona düşen toplam küresel dökme yük ticaretinin, 2021 yılında ton bazında 3,7 artarak 5 milyar 356 milyon tona ulaşması bekleniyor. Dökme yük piyasasında liman sıkışıklığı gibi aksamalardan kaynaklı gibi nedenlerle navlunlar haziran ortasında son 11 yılın ne yüksek seviyelerine ulaştı. Konteyner tarafında da talep artışının devamı, liman sıkışıklıkları ve lojistik yetersizlikler gibi faktörler nedeniyle navlunlar ve gemi kiralamaları rekor seviyelere seyrediyor. Önümüzdeki dönem beklentileri de talebin arza göre daha hızlı bir gelişme göstermeye devam edeceği yönündedir.

‘’Elleçlenen yük miktarı yüzde 1 buçuk arttı!’’

Limanlarımız açısından baktığımızda 2020 yılı ocak mayıs döneminde 205 milyon 150 bin ton olan elleçlenen yük miktarı 2021 yılının aynı döneminde 212 milyon 415 bin ton olmuştur. Böylece ocak Mayıs 2021 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elleçlenen yük miktarı yüzde 1 buçuk artmıştır.

Pandemiden en çok etkilenen turizm sektörü için ayrıca haziran ayıyla başlayan normalleşme tedbirleriyle birlikte taleplerimizi ilgili kurumlara sürekli olarak iletmeye devam ediyoruz. Söz konusu taleplerimize istinaden deniz araçlarının gün saat kısıtlaması sona ermiş, yolcu kapasitesine ilişkin olarak ise sosyal mesafe planına uygun olarak mevcut kapasiteyle faaliyette bulunmalarına izin verilmiştir.

Tamer Kıran’ın değerlendirmelerinin ardından toplantı, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın ‘Dünya Ekonomisi ve Denizcilik Piyasaları’ sunumuyla devam etti.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
26
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:29
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü