banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İMEAK DTO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı 7 Temmuz 2022 Perşembe günü saat 14:00'da yapıldı. Fındıklı’daki Merkez Binasının Meclis Salonu’nda İcra edilen toplantıda “2. Denizci Millet, Denizci Ülke” Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi.

SEKTÖRDEN 07.07.2022, 18:24 08.07.2022, 10:16 Halit Emre İbrahimoğlu
280
İMEAK DTO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı 7 Temmuz 2022 Perşembe günü saat 14:00'da yapıldı. Fındıklı’daki Merkez Binasının Meclis Salonu’nda İcra edilen toplantıda “2. Denizci Millet, Denizci Ülke” Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi.

Toplantı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı Arif Kenan Türkantos’un açılış konuşması ve vefatları okumasının ardından gündem maddeleri ile devam etti.

Toplantı 2022 Mayıs Ayı Fasıllar Arası Aktarım Talebinin görüşülmesi ve onaylanması için 2022 Mayıs Ayı Gelir Gider Hesap durumu sunumunun ardından DTO Yönetim Kurulu Faaliyetleri sunumu ile devam etti.

Sunumun ardından İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran Konuşma yaptı. Tamer Kıran konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

‘’Savaşın olumsuz etkilerini çok derinden hissediyoruz’’

‘’Rusya Federasyonu ile Ukrayna savaşı 5. ayına girerken gıda enerji ve finans sektörleri üzerindeki olumsuz etkilerini çok derinden hissediyoruz. BM tarafından yayımlanan bir rapora göre 94 ülkede 1,6 milyar kişi bu savaşın etkileri ile karşı karşıya ve artan gıda ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta güçlük çekiyor. Savaş nedeniyle dünyanın şimdiye kadar ki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizin eşiğinde olduğuna işaret edilen raporda hiçbir ülkenin bu savaşın etkilerinden kaçamayacağı ifade ediliyor. Rapordan da anlaşılacağı üzere pandeminin ardından yine çok hassas bir dönemden geçiyoruz ve ne zaman sonuçlanacağı henüz belli olmayan bu savaşın olası sonuçlarına karşı iş dünyası olarak çok dikkatli olmalı ve temkinli davranmayı elden bırakmamalıyız.

‘’Büyüme tahminleri hızla aşağıya, enflasyon tahminleri hızla yukarı doğru revize edilmeye başlandı’’

Temmuz ayıyla birlikte yılın ilk yarısını tamamlamış bulunuyoruz. Yılın başında küresel ekonomide hem enflasyon tahminleri daha düşük hem de büyüme tahminleri daha yüksek iken şubat ayında başlayan Rusya Ukrayna savaşı ile 2022 yılı büyüme tahminleri hızla aşağıya, enflasyon tahminleri hızla yukarı doğru revize edilmeye başlandı. Haziran ayında yayımlanan dünya bankası raporuna göre küresel büyüme hızı tahmini 1,2 puan gerileyerek yüzde 2,9 seviyesine düştü. Hatırlarsanız 2021 yılı büyüme oranı yüzde 6,1 olmuştu. 2022 küresel enflasyon tahmini Ocak ayı tahminlerinin 2,5 puan üzerine çıkarak küresel anlamda yüzde 7’lere gelirken son veriler OECD ülkeleri yıllık enflasyonunun yüzde 10’lara yaklaştığını gösteriyor. Büyük merkez bankaları da enflasyon ile mücadeleyi öne alarak güçlü bir faiz artırım sürecine girmiş bulunuyor. Amerika merkez bankası FED’in yıl sonunda politik faiz beklentisi yüzde 3,5’lere gelmiş durumda. Muhtemelen artmaya da devam edecek.

‘’Fiyatlar seviyesindeki hızlı artış ise ana sorunumuz olmaya devam ediyor’’

Jeopolitik ve ekonomik olarak her türbülanslı dönemde önemi daha da ortaya çıkan Türkiye’de fiyatlar seviyesindeki hızlı artış ise ana sorunumuz olmaya devam ediyor. Tüketici fiyat endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,95, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 78,62 arttı. Enflasyon bir tarafta olumsuzluk oluştururken dış ticaret tarafında ise tarihi rekorlar kırıldığını görüyoruz. İhracatımız geçen yılın haziran ayına göre yüzde 18,5 artarak 23,4 milyar Amerikan doları, ithalatmış ise 31.6 milyar Amerikan doları olarak gerçekleşti. Kümülatif olarak yıllık ihracatımız ise 246,2 milyar dolar oldu. Küresel zor gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmasına karşın sanayimiz ve ihracatımıza dayalı yüksek büyümenin sürdürülmesi yönünde bizler de denizcilik sektörü olarak en iyi katkıyı sağlama çabasındayız. Ekonomi yönetiminin büyüme ve talep kompozisyonunu kontrol etmek amacıyla makro ihtiyati önlemler almaya devam ettiğini de diğer taraftan izliyoruz. Döviz kurlarında istikrar ve liralaşma anlamında katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu önlemlerin işletme sermayesi ve kapasite yatırım ihtiyacı olan özel sektörün büyük ihtiyacı olan kredi kanallarını da olabildiğince açık tutması büyük önem taşıyor. Enflasyonun beklenenden güçlü seyretmesi sonucu maliye bakanlığının ek bütçesi devreye gidi. Yılın 2. Yarısında hem kamu harcamalarında hem de gelirlerinde yaklaşık 1,1 trilyonluk artış öngörülürken yılbaşında belirlenen 278,3 milyarlık bütçe açığının ek bütçede de aynı şekilde korunduğunu gördük. Hem enflasyona hem vergi gelirlerine bağlı olarak bütçe gelir performansının oldukça iyi gittiğini de diğer taraftan görüyoruz. Ekonomide yaşanan güçlüklere bağlı olarak gelirlerdeki bu artışın doğru şekilde ücret ve desteklerden oluşan harcamalara yöneldiğini de görüyoruz. Küresel ekonominin bu zorlu sürecinde bütçe dengesini korumak gayretini de son derece önemli ve kayda değer buluyoruz.

‘’Küresel deniz ticareti büyüme tahminleri 3,5’tan yüzde 1,4’e kadar düştü’’

Denizcilik piyasalarına gelince 2022 yılı için küresel deniz ticareti büyüme tahminleri Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla ortaya çıkan belirsizlikten dolayı yüzde 3,5’tan yüzde 1,4’e kadar düşürüldü. Büyüme tahmininin düşürülmesinde özellikle şubat ayı sonunda Ukrayna limanları ticari faaliyetlerinin başta tahıl ihracatı olmak üzere kapatılmasının ve Rusya’ya yönelik yaptırım uygulamalarının etkili olduğunu söylemliyiz. Bu gelişmeler ışığında küresel deniz yolu kuru dökme yük ticaretinin 2022 yılında ton olarak önceki tahminlere göre yaklaşık yüzde 1,8’lik bir düşüş ile yüzde 0,1 oranında büyümesi beklenmekte ama bu yüzde birin onda biri anlamına gelen bir büyüme. Aslında bir büyüme beklenmediği anlamına gelmekte. Dökme yük ticaretinde daha önceki büyüme tahminin göre beklenen bu daralma tahıl ticaretinin azalmasından esas olarak kaynaklı. Ukrayna’nın tahıl ihracatının askıya alınması ve Rusya’nın ihracatının büyük bir belirsizlikle karşı karşıya olmasından kaynaklı olarak tahılda yıllık olarak yüzde 3,7’lik bir azalma bekleniyor. Mayıs ayı başında artış eğilimine geçen Baltık kuru yük endeksi mayıs ayı sonunda düşüş eğilimine geçmiş ve ay sonunda 2566 seviyesinden kapatmıştı. 2633 ile haziran ayına başlayan endeks 20 haziran tarihinden sonra yine düşüşe geçerek haziran ayını yüzde 15 düşüş ile 2240 seviyesinde kapattı.

Pandeminin artık geride kalması ile haziran ayında faaliyetlerimize de hız kesemden devam ettik. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü ekonomi şurası sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Bakanların teşrifi ile yapıldı. Toplantı dolayısıyla öncelikli olarak gördüğümüz 5 konuyu ilgili bakanlarımızın dikkatine sunduk. Deniz yolu toplu taşımacılığında akaryakıt desteği denizcilik sektörü için ihtisas bankası görevlendirilmesi ihtiyacı, yat inşa ve yan sanayi ile yat tamir bakım işletmelerinin inşa konusunda yer sorunu, 854 sayılı deniz iş kanunu ile çalışma mevzuatında düzenlemelerin donatanlara getirdiği yükümlülükler, deniz hizmet araçlarının balıkçı barınaklarından yararlanması konularındaki beklenti ve taleplerimizi sayın bakanlarımıza ilettim.

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz 2. Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışmamızın ödül törenini gerçekleştireceğiz. Yarışmamıza ilgi göstererek projeleri ile katılan yarışmacılara ve değerlendirmeleri ile yarışmaya katkı ağlayan akademisyenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.’’

2. Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışması

AR-GE ve inovasyon alanında denizcilik sektörünün gelişimine katkı sağlamak yenilikçi fikirlere destek olmak ve sektöre yönelik çalışmalar yapan proje sahipleri ile söz konusu projelerin değerlendirilmesi ve projeleri isteyebilecek kurum ve kuruluşlar ile bir araya gelinmesi amacı ile çalışmalarına başlanan denizci millet denizci ülke fikir ve proje yarışmasının birincisini gerçekleştirilmişti. 2 yılda bir düzenlenmek üzere planlanan fikir ve proje yarışmasının 2.’si denizcilik sektöründe dijitalleşme ve otomasyon, deniz ekosisteminin sürdürülebilirliği ve iklim değişikliği, gemi kaynaklı emisyonların azaltılmasına yönelik gelişmeler, denz biyo çeşitliliğinin korunması maksadıyla 8 kasım 2021, 16 mayıs 2022 tarihleri arasında başvuru değerlendirme ve final safhaları gerçekleştirilerek tamamlandı. Proje yarışmasına bugün 19 fikir ve proje sahibi başvuruda bulundu. Projeler denizcilik fakülteleri tarafından sağlanan akademisyenlerden oluşan ön eleme jürisi tarafından değerlendirdi. Çalışmalardan 7 proje final jürisi önünde sunum yapmak üzere Odaya davet edildi. Yapılan sunumlara müteakip gerçekleştirilen değerlendirmelerde ilk 3 dereceyi alan projeler belirlendi. Final jürisi değerlendirmelerine göre Enes Karaoğlu ‘’Titreşim Üzerinden Enerji Kazanımı’’ projesi ile 3. Sırada yer aldı.

Yunus Emre Şenol, ‘’Artan Deniz Trafiği Neticesinde Yaşanan Karaya Oturma ve Çatışma Risklerini En Aza İndirgeyen Risk Analiz Modeli’’ isimli projesi ile 2. Sırada yer aldı. Volkan Varışlı, ‘’Düşük Maliyetli Sürdürülebilir Çevreci Otonom Dinamik Pozisyonalabilinen Bilimsel Yüzey Araştırma Tekne Tasarımı’’ projesiyle birinciliğe layık görüldü.

Toplantı, 7. madde ile şube başkanları, meslek komite başkanları ve meclis üyelerinin sektörel ve bölgesel görüş ve önerileriyle devam etti.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü