banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Eraydın: "IBIA'nın Türk Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Muhtaroğlu organizasyonu baltalıyor"

İMEAK DTO Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan GYİD Başkanı Deniz Eraydın 10-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan 8. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı'na 23 ülkeden 200 katılımcının geleceğini belirtti. Eraydın ayrıca IBIA'nın Türk Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Muhtaroğlu'nun bir mail göndererek İstanbul da gerçekleştirilecek bu uluslararası organizasyonu baltalamak istediğini anlattı.

SEKTÖRDEN 06.04.2017, 19:24 06.04.2017, 20:09 Nermin İstikbal
Eraydın: "IBIA'nın Türk Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Muhtaroğlu organizasyonu baltalıyor"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan GYİD (Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği)  Başkanı Deniz Eraydın 10-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan 8. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı'na 23 ülkeden 200 katılımcının geleceğini belirtti.Eraydın ayrıca IBIA'nın Türk Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Muhtaroğlu'nun bir mail göndererek İstanbul da gerçekleştirilecek bu uluslararası organizasyonu baltalamak istediğini anlattı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği (GYİD) Başkanı Deniz Eraydın 10-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan 8. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı'na 23 ülkeden 200 katılımcının geleceğini belirterek, 'Bildiğiniz gibi Gemi yakıt İkmalcileri Derneği olarak 10-12 Mayıs tarihlerinde 8. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansını düzenliyoruz. 23 ülkeden 200 civarında katılımcının gelmesini bekliyoruz. ' dedi. Deniz Eraydın konferans için 3 kurumdan destek alındığını belirtti. Bunların  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası ve IBİA( International Bunker Industry Association ) olduğunu belirteten Eraydın 10 tane sponsorun ise 6 tanesini yurtdışından bulduğunu anlattı.

"Konferansta 11'i yabancı 18 konuşmacı sunum yapacak"

Deniz Eraydın, 8-9 Mayıs tarihlerinde Oxford Bunker Course'un İstanbul'a geleceğini hatırlattı ve sözlerine devam etti: 'Konularında uzman 11 i yabancı toplam 18 konuşmacı konferans da sunum ve bilgilendirme yapacaklar. Çok değerli konuşmacıların 3'ü IBIA nın eski başkanlarından.Hatta toplantıda chairman IBIA eski başkanı. Tüm konuşmacılarla fikir alışverişi yapmak veya soru sormak için bol bol sosyal imkanlar olacak. Katılmanızı şiddetle tavsiye ederim.Bunlara ilave olarak bildiğiniz gibi konferanstan 2 gün önce 8-9 Mayıs tarihlerinde Oxford Bunker Course'u İstanbul'a getiriyoruz. Eğitmenler tam kadro İstanbul'a geliyorlar. Daha önce de söyledim, tekrar ediyorum, bu kurs bunker eğitimlerinin Rolls Roysu dur. Armatör şirketlerin bunkerden sorumlu personelinin katılımını şiddetle tavsiye ederim. Bundan 30 ay sonra tüm dünyada gemilerimizi işletme yöntemlerimiz değişecek. Mevcut yakıtları kullanmaya devam etmek isteyenler ya daha pahalı yakıtlar kullanacaklar, ya da ciddi bir yatırım yaparak ucuz yakıtları kullanmaya devam edecekler. Yeni nesil yakıtları kullanmak isteyenlerde bu yakıtlara uygun ana makinalara geçecekler. Bu da ciddi bir yatırım manasına gelmektedir. Ortada tek bir doğru yok. Herkes kendisine uygun doğru çözüme karar vermesi gerekecek. Bunlar çok önemli ve zor verilecek kararlar. Yeni nesil yakıtların seçimi, kullanımı, takibi, satın alması hakkında detaylı eğitim verilecek. Benim en çok üzerinde durduğum 2 konu; Uluslararası formatlarda kalite garantisi istenerek yapılan satın alma ve uluslararası petrol piyasalarını takip ederek yapılan satın almalar. Yabancı bir çok armatörün artık bu formatlara geçtiklerini ve çok isabetli satın almalar yaptıklarını gözlemliyorum. Türk armatörlerimizin katılımını şiddetle tavsiye ederim.

"Türk armatörü bu konferansa mutlaka katılmalıdır."

Deniz Eraydın, 'Peki biz bu kadar konferansı, organizasyonu, eğitimi ne için yapıyoruz? Yabancı meslektaşlarımızla buluşmak, tanışmak konuşmak için yapıyoruz. Ülkemizi tanıtmak, özellikle içinden geçtiğimiz şu dönemde yabancılara birlik beraberliğimizi ve gerçekleri göstermek için yapıyoruz. Türk armatörlerimiz için yapıyoruz. Türk armatörlerinin daha ekonomik yöntemleri benimseyerek akıllı satın almalarla güçlenmesi için yapıyoruz.Bu nedenle Türk armatörü bu konferansa mutlaka katılmalıdır.' dedi. 

"GYİD portföyündeki Türk armatörlerinin oranının yüzde 20'den yüzde 3'ün altına düştü"

Deniz Eraydın, 'Bizim portföyümüzde Türk armatör payı 2013 de yüzde 20'nin üzerindeymiş. Bugün bu oran yüzde 3'ün altına düşmüş. Bunun çeşitli sebepleri var. Detaya girmeyeceğim. Türk armatörü asıl müşteri olmaktan çıkmış. Öyleyse biz diğerlerine odaklanalım. Yok işte öyle değil. Türk armatörünün doğru miktar ve doğru kalite ile ürün tedarik etmesi, para kazanması ve doğru yatırımlarla daha başarılı olması bizim ana hedeflerimizdendir. Başarılı Türk armatörünün uluslararası sularda dalgalandırdığı bayrağımız ne kadar prestijli ise biz o kadarız. Konuyu bu bakış açısı ile ele almak lazım diye düşünüyoruz.' şeklinde konuştu.

'IBIA'nın Türk Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Muhtaroğlu sektörü baltalıyor'

"Biz bütün bu işlerle uğraşırken, dün çok mide bulandırıcı bir bilgi geçti elime. Sizlerle paylaşma konusunda önce tereddüt ettim. Ama paylaşmaya karar verdim. Bildiğiniz gibi biz bu konferansı düzenlerken 3 kurumdan ciddi destek alıyoruz. Biri UDHB, bize ciddi şekilde motive ediyor. Diğeri DTO, duyurular ve çalışmalar için bize destek veriyorlar, Bir diğeri de IBIA, bizi dünya da duyurmakla kalmıyor, yönetim kurulundan 3 kişi konuşmacı olarak konferansımıza katılıyor. Yapılması gereken sunumlarla ve konuşmacılarla ilgili tavsiyeler ve destekler veriyorlar. Bu 3 kurumada verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Dün IBIA nın yönetim kurulundan bana bir mesaj geldi. Mr. Deniz Türk Bunker sektöründe bir çatışma, kavga ortamımı var? Sizin sektörde 5 physical supplier var, bunların 4'ü konferansa sponsor olmuyormuş, destek vermiyormuş, katılmayacaklarmış. Sen bunları dernek yönetimine almamışsın. Bunlarda hem dernekten hem de konferanstan desteklerini çekmişler. Ayrıca uluslararası trader firmalarının hiç biri dernek yönetiminde yokmuş, sponsorlukta yapmıyorlarmış. Daha da önemlisi dolandırıcı bir bunker şirketi hala derneğin üyesiymiş. Acaba sen bizi karışık bir ortama mı getiriyorsun? Biz nereye geliyoruz? Şeklinde bir mesaj aldım. Tabii gerekli açıklamayı yaptım. 5 ana yakıt şirketinin 3'ü konferansa sponsor. CYE, Petrol ofisi ve SOCAR. Herkes sponsor olmak zorunda değil. Size verilen bilgi tamamen yanlış. Ana yakıt şirketleri kendi şirket politikaları yüzünden dernek yönetim kurullarına giremiyorlar. Benim almamam veya bu sebepten bir dargınlık söz konusu değil. Uluslararası trader şirketlerinin desteklemediği yanlış, Yunanistan dan BMS, İngiltere den Cocket, Lübnan dan Med Petroleum ve Singapur dan VPS zaten bizim ana sponsorlarımız. Zaten 10 tane sponsorluk kalemi var 6'sını yabancılar havada kaptılar. Dernekler kanununa göre ben suçu mahkeme tarafından belgelenmemiş birisini dernekten kafama göre atamam. Kaldı ki bu şirket IBIA'nın da üyesi. Bunun da konferansla yakından uzaktan alakası yok."

"Allah ıslah etsin" 

"Neyse olayın yalanlar ve yanlışlarla hazırlanmış bir kurgu olduğu çıktı ortaya. Ben zannettim ki bunu bize rakip limanlardan biri malum ortamı da kullanarak İstanbul da gerçekleştirilecek bu uluslararası organizasyonu baltalamak için yaptı. İşin altından kim çıktı biliyor musunuz IBIA'nın Türk Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Muhtaroğlu. Şimdi sen 20'li yaşlarda bu sektöre yeni girmiş ne yaptığını bilmeyen çiğ birisi olsan bu yapılanı yine onaylamam da, hadi yaptı bir hata derim. Ama sen 2 dönem DTO Meclis üyeliği yapmışsın, yıllarca IBIA'nın yönetim kurulu üyesi olmuşsun. Seni senelerce sektör temsilcisi konumunda desteklemişiz. Uluslararası organizasyonların ülkemiz, çocuklarımız ve denizcilik sektörümüz için milli öneminin farkındasın. IBIA'nın yönetim kurulu üyelerine yalan, yanlış ve düzmecelerle dolu yanıltıcı bir mesaj göndererek ülkeni baltalıyorsun. Birlik beraberlik göstermemiz gereken bir dönemde yabancılar üzerinden ülkeni sabote etmeye çalışıyorsun. Yazıklar olsun. Bakın sektörel dayanışma ile ticari rekabet arasında ince bir çizgi vardır. Kendi hırslarına  fazla kapılanlar bazen bu ince çizgiyi görmezler. Böyle duvara toslarlar. Bu yaşta, bu deneyimde insanları bu halde görünce gerçekten çok üzülüyorum. Allah ıslah etsin."

Yorumlar (1)
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 4 yıl önce
İşte Türklerin organize olamamalarının bir göstergesi daha.. Uluslararası temsilci, kendi ülkesi ile ters düşmüş.. Ya da tersi.. Tabii bir de karşı tarafı dinlemek lazım. It takes two to tango...
3
hafif kar yağışlı
banner102