banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

“Dev” konteyner gemisi Türk bayrağına kavuştu

Arkas, bugün Almanya’da teslim aldığı en yeni gemisi olan Vivien A ile birlikte filosundaki Türk Bayraklı gemi sayısını 31’e çıkardı.

SEKTÖRDEN 09.05.2010, 17:17
2982
“Dev” konteyner gemisi Türk bayrağına kavuştu

“Dev” konteyner gemisi Türk bayrağına kavuştu

Arkas, Türkiye’nin en büyük konteyner gemileri olacak 2 yeni gemi aldı

Gemi yatırımlarına devam eden Arkas, Hegemann Yard Group’un Volkswerft Stralsund Tersanesi'nde inşa edilen 2 bin 500 TEU kapasiteli iki konteyner gemisini daha yeniden satış yoluyla filosuna kattı.

Arkas, bugün Almanya’da teslim aldığı en yeni gemisi olan Vivien A ile birlikte filosundaki Türk Bayraklı gemi sayısını 31’e çıkardı. 

Türkiye’nin en büyük konteyner gemisi

Gemilerin ilki “ M/V Vivien A” Almanya’daki tersaneden 8 Mayıs Cumartesi günü teslim alındı. Türkiye’nin en büyük konteyner gemisi olan Vivien A, 220 metre (2 futbol sahası) uzunluğunda, dev geminin taşıdığı konteynerler yan yana dizildiğinde 15 km uzunluğa ulaşıyor. Yüksekliği yaklaşık 50 metre olan Vivien A, 35 bin ton ağırlığa kadar taşıyabiliyor. Maksimum hızı 22 knot (deniz mili/saat) olan gemi, ekonomik hız dediğimiz 16 knot hızla giderken günde ortalama 35 ton yakıt tüketiyor. Geminin yakıtı full doldurulduğunda 3 bin ton yakıt alıyor ve hiç durmadan yaklaşık 24 gün seyir edebiliyor.

Vivien A ismi daha önce Arkas’ın ilk gemisine verilmişti

1996 yılında konteyner gemi filosunun temellerini atan Arkas, aldığı 581 TEU kapasiteli ilk gemiye Vivien A ismini vermişti. Türkiye’nin  en büyük konteyner gemisi olma özelliğini de taşıyan  bu gemiye de Vivien A adı verildi.

Aynı tersaneden alınan 17. gemi oldu, Vivien A’nın ikizi gelecek yıl teslim alınacak

Geminin Volkswerft Stralsund Tersanesi’nde gerçekleşen teslim töreninde Hegemann Yard Group Vice Ceo’su Siegfried Crede ve Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas konuşmalarını yaptı. İki tarafta 11 yıldır Hegemann Group ile Arkas arasında güven esaslı ve sağlıklı bir işbirliği olduğunun altını çizdi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Hegemann Yard Group Arkas için bugüne kadar 17 gemi yaptı. Tüm gemilerin işçiliğinden ve kalitesinden çok memnunuz. Arkas filosundaki gemilerin en büyüğü 1.604 TEU kapasiteliydi. Bu yeni gemi kapasitesi ile hem Arkas filosunun hem Türkiye’nin en büyük konteyner gemisi. Bu geminin ikizini de gelecek yıl teslim alacağız” dedi.

Arkas, “2009 yılında küresel ekonomik kriz nedeniyle dış ticarette yaşanan daralma yerini canlanmaya bırakıyor. Son aylarda Türkiye’nin dış ticaret rakamlarına bakıldığında ihracatta ve ithalatta görülen artışlar dış ticaretteki canlanmanın başladığını gösteriyor. Bu durumun konteyner gemi taşımacılığına da olumlu yansıyacağını düşündüğümüz için ihtiyaç ve potansiyel öngörülerek uygun fiyat ve finansman fırsatıyla bu gemileri aldık. Vivien A gemisini 23 Milyon Euro, geminin seneye teslim alacağımız ikizini ise 24 Milyon Euro karşılığında satın aldık.” dedi.

Akdeniz ve Karadeniz’e “Bizim Deniz” diyoruz

Gemilerimiz kendi armatörlük şirketimiz Arkas Line tarafından işletiliyor. Akdeniz ve Karadeniz’in düzenli servis veren etkin bir hat operatörü olmak amacıyla çeşitli yatırımlar yapıyoruz. 10 yıldan fazla süredir yürüttüğümüz yurtdışında yapılanma ve büyüme çalışmalarımızda bunlardan biri. Bugün Akdeniz ve Karadeniz’de 12 ülkede 26 ofisimiz var. Ofislerimizi yerel ortaklıklar kurarak veya bağımsız olarak açıyor ve acentelikler alıyoruz. Ofisimizin bulunmadığı bazı ülkelerde de Arkas Line’a hizmet veren yerel acenteler ile çalışıyoruz. Böylelikle Türkiye dahil toplam 20 ülkede 41 noktada servis veriyoruz. Böylece Sadece Türkiye bağlantılı değil dış ülkeler arasında da yurtdışındaki şirketlerimiz vasıtasıyla hat taşımacılığı yapıyoruz. Akdeniz'de her yere hizmet verebilecek bir hat haline gelmeye yaklaştık. Akdeniz'in hattı olduk diyebiliriz. 

Törendeki konuşmaların ardından gemiye ismi verildi. Geminin isim annesi diğer gemilerdeki gelenek sürdürülerek bir aile üyesi oldu. Vivien A gemisinin isim annesi olan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas'ın yeğeni Karla De Andria kurdeleyi kesip geminin bordasında şampanya şişesini parçaladı. Daha sonra Almanya ve Türkiye milli marşları eşliğinde gemide bayrak değişimi yapıldı. Gemi Türk bayağına geçmek için ilk seferini Türkiye'ye yaptıktan sonra Akdeniz’de servis verecek.

Yorumlar (12)
11 yıl önce
ARKAS deniz ticaret filosuna katilan bu hos gemi gogsumusu oldugunca kabartmis ogunc duymamiza vesile olmustur, basarilarin devamini diliyorum. Turkiye'nin boyle bir armator firmasi olmasi buyuk sans oldugu kanaatindeyim. Tum arkadaslarima basarilar diliyorum. Onlar bunu zaten herzaman yapiyorlar.Kapt.Feridun Pehlivan
Kpt Ahmet KÖSEOĞLU 11 yıl önce
Gerçekten çok GÜZEL bir gemi. eskilerin dediği gibi allah omurgasının altından suyu eksik etmesin. Pruvası neta olsun.
kenan or 11 yıl önce
BRAVO TÜRKİYEDEKİ TERSANELER BOŞ İŞÇİLER İŞSİZ SEN GİT ALMANYADA GEMİLER YAPTIR

ahmet tar 11 yıl önce
bizim tersanelerimizde kopya gemi yapacağına kendini geliştirip doğru düzgün gemi yapsalar boş kalmazlar. aynı gemiden on tane yapıp hala ilkinde bulunan hatayı onuncu gemide de aynı hatayı yapıyorlar.

Para kazanmayı düşünmek istiyorsak almanyadaki tersanelerde mühendisinden işçisine kadar herkesin işi ne kadar doğru yaptığına bakmak lazım. arkas da gemisi denize inince, bir inşa bedeli kadar geminin üzerindeki inşa hatalarını tamir için masraf yapmak istemiyor.

lütfen önce çuvaldızı kendimize batıralım.

eski bir tersane çalışanı
hakan bakarsan 11 yıl önce
Türkiyedeki tersanelere çamur atacağınıza Klas kuruluşlarını sorgulayalım.Neticede tersane eline gelen projeyi klas ve donatan gözetiminde tamamlamakta ve gemilerde klas kuruluslarından onay almaktadır.Maalesef Ülkemizdeki klas kurulus sorveyleri sadece tamir gemilerinde armatörü nasıl batırabilirim diye düşündüğü ve gemilere olmadık işler çıkardıkları için yeni işaalarda kaliteyi gözetmemektedirler.(özellikle ıacs üyesi kendini altın tepside pazarlamasını iyi bilen ler)o nedenle bence tersanelere camur atacağınıza ıacs klas kuruluslarına laf etmeniz lazım.Neticede tersane yine söylüyorum elindeki projeyi klasın yönlendirmesine göre tamamlar.

Bu arada içerde veya dısarda yapılmış olsun o gemi milli servettir ve yüzlerce kişiye ekmek verecektir.hayırlı olsun.Allah ağırlığınca para kazandırsın.selamlar.
mikhail shufutinsky 11 yıl önce
kenan or bey'in yorumuna katilmiyorum.. gonul tabiki kendi gemilerimizin kendi ulkemizde yapilmasini ister ama ticaret duygularla degil mantikla yapilir.. mercedes te kamyon otobus uretimini turkiye'de yapiyor.. demekki ticarette kimin hesabina neresi uyuyorsa orda isini yapiyor ve yaptiriyor...
NECLA ERSEN 11 yıl önce
ÖNCELİKLE YENİ GEMİ'NİN DENİZCİLİĞİMİZE VE ARKAS CAMİASINA HAYIRLI UĞURLU OLMASI DİLEKLERİMLE.

AYRICA GEMİ KAPTANI'NIN EŞİM NAZIM ERSEN OLMASI BENİM İÇİN SON DERECE GURUR VERİCİ.

TANRI YOLUNUZU AÇIK ETSİN.NECLA ERSEN.
11 yıl önce
14000 teu luk gemiler varken bu biraz dev gibi degil ama yinede guzel
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü