banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Deniz Ticaret Odası Meclisinden Kocaeli’ye Şube Açılması Kararı Çıktı

Deniz Ticaret Odası Kocaeli temsilciliğinin Şubeye dönüştürülmesi ile ilgili karar Deniz Ticaret Odası Meclisinde oy birliği ile kabul edildi.

SEKTÖRDEN 18.10.2017, 15:43 Nermin İstikbal
Deniz Ticaret Odası Meclisinden Kocaeli’ye Şube Açılması Kararı Çıktı

Deniz Ticaret Odası Meclisinden Kocaeli’ye Şube Açılması Kararı

Deniz Ticaret Odası Kocaeli temsilciliğinin Şubeye dönüştürülmesi ile ilgili karar Deniz Ticaret Odası Meclisinde oy birliği ile kabul edildi. Deniz Ticaret Odası Kocaeli Temsilcisi Av. Vedat Doğusel’in girişimleri ile DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın 18 gün önceki İzmit ziyaretinde gündeme gelen DTO Kocaeli Temsilciliğinin Şubeye dönüştürülmesi kararının görüşüldüğü Meclis oturumunda konu çeşitli yönleriyle ele alındı.

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın konuşmalarının ardından söz alan Kocaeli Temsilcisi Av.Vedat Doğusel bu taleplerinin kısa sürede gündeme alınmasından ötürü duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sanayi ve denizcilik kenti olan Kocaeli hakkında, DTO Temsilcisi Av. Vedat Doğusel, ‘İzmit Körfezi Türk Denizcilik tarihi boyunca her zaman stratejik önem arz eden bölgelerden biri olmuştur. Körfez, Osmanlı'nın ilk Kaptan-ı Deryası olan Karamürsel Alp'in fethi sonrası bu bölgede ilk tersane kurulmuş ve bu tersanelerde Karamürsel adı verilen hafif ve süratli kadırgalar üretilmiştir. Kocaeli liman başkanlığının 2016 yılı verilerine göre Kocaeli il sınırları içerisinde, 34 liman (1'i inşa halinde ), 11 adet deniz otobüsü ve yolcu vapuru iskelesi, 4 adet feribot iskelesi (İDO ve İstanbul Lines), 7 tersane,14 adet balıkçı barınağı ve çekek yeri, 13 adet yelken kulübü bulunmaktadır. Bunun yanında 2 adet özel eğitim kurumu da ilimizde hizmet sunmaktadır. Kocaeli Liman Başkanlığı’nın bir diğer verilerine göre ise;4 bin 519'u Türk bayraklı, 5 bin 672'si yabancı bayraklı olmak üzere Kocaeli limanlarına 10 bin 191 ticari gemi gelmiştir. Ayrıca Kocaeli tüm ülkeye gelen gemilerin %14,30 'una ev sahipliği yapmıştır. Denizcilik eğitimine bakacak olursak; bu alanda da köklü kurumlara sahip olan Kocaeli; 2 denizcilik lisesi, 1 denizcilik fakültesi ve 1 meslek yüksekokulu ile Avrupa standartlarında eğitim gören Türk denizciler yetiştirmektedir. 2016 yılında ise denizcilik bölümlerinde eğitim öğretim gören öğrenci sayısı 3041’e ulaşmıştır. Kocaeli, yaklaşık 1 milyon 900 bin kişilik nüfusu ile Türkiye'nin 10. büyük kenti olmakta ve kilometrekareye düşen kişi sayısı bakımından İstanbul’dan sonra 2. sırada yer almaktadır. Dev bir sanayi ve ekonomi kenti olan Kocaeli sınırları içerisinde 13 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmakta ayrıca sadece Gebze OSB'de 2016 yılı itibariyle toplam ihracat hacmi yaklaşık 6 milyar 500 milyon TL'dir. Kocaeli Serbest Bölgesi'nde ise 2016 yılı toplam ticaret hacmi 482 milyon 237 bin 318 dolara yükselmiştir.‘ sözleriyle konuşmasını tamamlarken şube kararının alınmasında Meclis üyelerinden destek beklediğini ekledi.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan Yönetim Kurulu üyeleri Kocaeli Temsilciliğinin Şubeye dönüştürülmesi kararından alınmasından sonra Vedat Doğusel’i çabaları için kutladılar ve anı fotoğrafında buluştular

Deniz Ticaret Odası Meclisinde konuşan Av.Vedat Doğusel, Kocaeli’nin sanayi ve denizcilik potansiyelini anlarak şube kararı için destek istedi

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102