“Büyük Dökme Yük Gemilerinin İşi Artacak”

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Türkiye'nin büyük dökme yük gemilerinin işlerinin, bu yılın ikinci yarısında artacağını düşündüğünü bildirdi.

“Büyük Dökme Yük Gemilerinin İşi Artacak”

“Büyük dökme yük gemilerinin işi artacak”

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Türkiye'nin büyük dökme yük gemilerinin işlerinin, bu yılın ikinci yarısında artacağını düşündüğünü bildirdi.

Dologh, İzmir Alsancak Limanı'nda bu yılın ilk iki ayında konteyner elleçlemesinde yüzde 30 oranında azalma olduğunu belirtti.

Türkiye'nin büyük dökme yük gemilerinin bu yılın ikinci yarısında işlerinin artacağını düşündüğünü kaydeden Dologh, İstanbul- Samatya açıklarında denizde, 100-150 büyük geminin demir atmış durumda, iş beklediğini söyledi.

Bu gemilerin en az personelle ''denizde beklediğini'' ifade eden Dologh, şöyle dedi:

''Özellikle Türk dökme yük gemi trafiğinin yılın dördüncü çeyreğinde artacağını tahmin ediyorum. Bu yıl denizciliğimiz açısından da kayıp yıl oldu. Özellikle denizcilik sektöründe önemli insan istihdamı sağlayan tersanelerde de sipariş iptalleri yaşanıyor. 2010 yılında sektörümüzde bu durgunluğun gidip, ibrenin yukarı doğru hızla ilerleyeceğine inanıyorum.''

İzmir Limanı için artık karar verilsin”

Dologh, İzmir Alsancak Limanı'nın özelleştirilmesinin üzerinden 21 ay geçtiğini, konunun Danıştay aşamasında olduğunu hatırlattı.

Danıştay'dan, Mersin Limanı'nın özelleştirilmesine yönelik kararın 22 ayda çıktığını anlatan Dologh, şunları söyledi:

''Danıştay'dan denizcilik sektörü olarak bir ricamız, talebimiz, istirhamımız var. Bir karar verilsin. Karar olumlu ya da olumsuz fark etmez, ancak bir karar verilsin. Kararın, gerekçeli kararı da kısa sürede yazılarak taraflara sunulsun. Ona göre önümüzü görelim. Sonra da ne yapılacağına karar verelim. Hukuka saygılıyız, kararlarına da saygısızlık etmiyoruz. Ancak süreç uzadıkça, sıkıntı artıyor.''

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
İZMİR'Lİ
İZMİR'Lİ - 10 yıl Önce

SAYIN EDİTÖR BU HABERİ 3. DEFA YAYINLIYORSUNUZ.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176