banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Başkan Tamer Kıran Piri Reis Eğitim Gemisi hakkında açıklama yaptı

3 Mart 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran satışa çıkarılan Piri Reis Eğitim Gemisi hakkında açıklamalarda bulundu.

SEKTÖRDEN 04.03.2022, 10:55 Halit Emre İbrahimoğlu
397
Başkan Tamer Kıran Piri Reis Eğitim Gemisi hakkında açıklama yaptı

3 Mart 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran satışa çıkarılan Piri Reis Eğitim Gemisi hakkında açıklamalarda bulundu.

''Ortaya çıkan bir buçuk milyon dolar civarındaki maliyetin getirdiği çok yüksek maliyet...''

Piri Reis Üniversitesi Eğitim Gemisi’nin satılması hakkında konuşan Tamer Kıran şu ifadeleri kullandı;

‘’Mütevelli heyeti bu kararında geminin bekleme yeri için bağlama rıhtımının bulunamaması, üniversite bünyesinde gemiyi idare edebilecek kadronun olmaması, böyle bir kadro kurulmasının yüksek maliyeti, geminin yıllık 1 milyon dolar civarında olan işletme maliyetinin üzerine staj seferini icra etmek için harcanması gereken yaklaşık 500 bin dolar sefer masrafı eklendikten sonra ortaya çıkan bir buçuk milyon dolar civarındaki maliyetin karşılığında 250 öğrenci için staj imkanı sağlanmış olmasının getirdiği çok yüksek maliyet, Marmara Denizi içerisinde dur kalk yaparak çok sağlıklı bir staj yapılamıyor olması hususlarını da dikkate almıştır.

Ayrıca geminin işletmesinin Üniversite bünyesinde yapılıyor olmasına bağlı olarak ciddi bir ek iş yükü oluşturması, böylesine bir bütçenin YÖK’ün kurallarına tabi olarak yürütülmesinin zorluğu, YÖK mevzuatı nedeniyle geminin işletilmesi sırasında ve tamir bakımı sırasında karşılaşılan ve aşılması neredeyse imkansız kurallar silsilesi de önemli bir etken olmuş, geçmişte gemiye yapılan masraflara ilişkin YÖK’e yapılan şikayet neticesinde YÖK’ün olaya bakış açısının denizcilik örf adet ve teamüllerine çok uyuşmaması da böyle bir kararın alınmasında etkili olmuştur.

Öte yandan hali hazırda ikinci el gemi fiyatlarının gelmiş olduğu yüksek seviyelerden de yararlanmak amacıyla satışa çıkarılan gemimizin satış süreci şu an itibariyle henüz tamamlanmamış olup, süreç nihayete erdiğinde sonuç meclisimizde paylaşılacaktır.''

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (2)
hüsamettin Canbilen 3 ay önce
Sayın Tamer Kıran çok haklı, staj gemisi olmayan bir gemiyi Nasrettin Hoca'nın eşşeğine benzetip sefere çıkartmak zaten baştan büyük hataydı.Benim gördüğüm en iyi staj gemisi Rus SEDOV, İtalyan AMERİGO VESPUCİ, Romen MİRÇEA gibi tarihi ve yelkenli gemilerdir. En azından 35-40 mtr boyunda ahşap/epoxy tekneler inşaa edilip her okula 1 tane hediye edilebilir. DTO'nun bütçesi buna uygundur ve yapılabilir. Son sınıf stajı mutlaka ticari gemide yapılmalı ve uçak masrafları DTO tarafından sübvanse edilmelidir. Denizcilik fakültesi mezunu öğrencilere öncelik verilerek bu işe başlanabilir.Zaten İngiltere başta olmak üzere pekçok denizci ülkelerde gross tonaj başına eğitime katkı parası alınmaktadır. Bu noktada Bakanlıklara da görev düşmekte,gerekli düzenlemeleri yapmak durumunda olmalılar diye düşünüyorum.
Kapt.Cengiz sözdemir 3 ay önce
Meşhur bir söz vardır.En pahalı bozuk saat bile günde 2 kez doğruyu gösterir.
13
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Günün Karikatürü Tümü