SANMAR dünyada ilk olacak çift yakıtlı – diesel/methanol - römorkörlerin saç kesimini gerçekleştirerek, römorkör endüstrisinin sürdürülebilir düşük ve sıfır emisyonlu geleceğe geçişinde öncü olmaya devam ediyor. 

Robert Allan tarafından Sanmar ve KOTUG isterlerine özel olarak tasarlanmış olan RAsalvor 4400-DFM, Kanada'nın Trans Mountain Genişleme Projesi (TMEP) için hizmet verecek. 

KOTUG Canada tarafından işletilecek benzersiz römorkörler, Sanmar'ın Hollanda merkezli uluslararası operatör için inşa ettiği ilk römorkörler olacak. 

Sanmar'ın Altınova’daki tersanesinde inşa edilen iki römorkör, SD AISEMAHT ve SD QWII-AAN'C SARAH olarak adlandırılacak. 2025 yılında hizmete girmesi planlanan bu römorkörler, Kanada'nın en güçlü römorkörleri olacak. 120 tonluk çekme kapasitesine sahip olacaklar ve aynı zamanda sera gazı emisyonlarını azaltarak ve su altında yayılan gürültüyü önemli ölçüde azaltarak çevresel faydalar sağlayacaklar. 

Sanmar Denizcilik Kurumsal Strateji Direktörü İpek Gürün şunları söyledi: “Bu, gezegenimizi korumanın yaptığımız her şeyin merkezinde olduğu, daha çevre dostu bir römorkör endüstrisine doğru attığımız bir diğer kilometre taşıdır. Bu proje yenilik, alternatif yakıtlar ve teknolojik ilerleme yoluyla yeşil hedeflerimize ulaşma stratejimizin bir başka örneğidir.”

Editör: Nermin İstikbal