SANMAR, çevreye duyarlı Norveç merkezli operatör Buksér og Berging'e, Oslo Limanı'nda görev yapacak olan ElectRA serisi römorkörlerden birini teslim etti. 

BB ELECTRA olarak adlandırılan römorkör, Robert Allan Ltd.’nin Sanmar ve Buksér og Berging isterlerine özel olarak tasarlanan ElectRA 2200 SX, Sanmar'ın Buksér og Berging'e teslim ettiği sekizinci römorkör olmuştur. Bunların arasında 2 adet Tier III emisyon uyumlu traktör römorkörler olan BOB ve BAMSE ile dünyanın LNG ile çalışan ilk römorkörleri olan BORGOY ve BOKN da bulunmaktadır. 

Uzunluğu 22,2m genişliği 10,8m ve derinliği 4,4m olan BB ELECTRA, 1.718 kWh batarya gücüne sahip olup 45 ton çeki gücüne ve 12 knot hıza ulaşabilmektedir. 

Üç kişilik mürettebatı bulunan BB ELECTRA, Buksér og Berging'in ilk çevre dostu elektrikle çalışan sıfır emisyonlu römorkörü olmakla birlikte, SANMAR'ın daha önce teslim ettiği Tier lll emisyon uyumlu kardeş römorkörler BAMSE ve BOB ile dünyanın LNG yakıtlı ilk iki römorkörü olan BORGOY ve BOKN ile operatör çevreye duyarlı olma konusunda zaten haklı bir üne sahiptir. 

Sanmar Tersaneleri Ticaret Direktörü Rüçhan Çıvgın: "Buksér og Berging, çevreyi koruma konusunda çok titiz taleplerde bulunuyor ve biz de onların gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan yeni nesil çevre dostu römorkörler üretmekten büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.

Editör: Nermin İstikbal