banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Öğrencilere LYS önerileri

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Coşkun Esen, Lisans Yerleştirme Sınavı’na(LYS) ilişkin adaylara önerilerde bulundu.10, 11, 17 ve 18 Haziran’da yapılacak LYS’ye yönelik önerilerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, zaman...

SAMSUN 05.06.2017, 14:40
145
Öğrencilere LYS önerileri

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Coşkun Esen, Lisans Yerleştirme Sınavı’na(LYS) ilişkin adaylara önerilerde bulundu.

10, 11, 17 ve 18 Haziran’da yapılacak LYS’ye yönelik önerilerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, zaman konusunda öğrencileri uyardı. Esen yaptığı açıklamada, "LYS anı yaklaştıkça gençlerimiz iç dünyalarında ’sınava yeterince hazır değilim’ düşüncesini çok sık yaşıyor. Bunun normal olduğunu bilin. Sizin gibi LYS’ye girecek milyonlarca gencimizde aynı düşünceleri ve duyguları yaşıyor. Bu düşüncelerin içinizdeki olumsuz ’sizden’ kaynaklandığını sakın unutmayın. LYS’ye hazırsınız çünkü siz hazırlandınız. Bireysel olarak sizler, kurumsal olarak da biz sizin LYS’nizin en verimli şekilde geçmesi için hep beraber çok çalıştık. LYS soruları milli eğitim bakanlığımızın müfredatına uygun olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle bildiğiniz ve okulda gördüğünüz konulardan sorularla karşılaşacaksınız. Endişelenmenize, bilmediğiniz ve görmediğiniz bir yerden soru ile karşılaşabilme konusunda içinizde yaşadığınız şüpheniz yersizdir. Artık yapmanız gereken sadece doğru strateji ile bildiklerinizi psikolojik bariyerlerden geçirerek sınava yansıtmaktır. Bunun yolu kendine güvenmektir. Kendinize güvenin. Bu sınavı kazanacak bilgi düzeyinizin olduğuna inanın. Sınava odaklanın sınav sonrası konusunda düşüncelerinizin esiri olmayın. Şunları da asla unutmayın: Hiçbir sınav sizin ne kadar benzersiz ve özel olduğunuzu ölçmez. Hiçbiri sınav sizin hayallerinizi, umutlarınızı, sevdiklerinizi belirleyemez. Hiçbir sınav sizin ne kadar güzel şiir yazdığınızı, ne kadar güzel hikaye kurguları yaptığınızı ölçmez. Sizin ne kadar çok kitap okumayı sevdiğinizi, kaliteli filmler izlediğinizi, spora vakit ayrıldığınızı ölçmez. Hiç bir sınav sizi sizin kadar tanıyamaz. Bu nedenle sınavlara hakkettiğinden daha yüksek anlamlar yüklemeyin. Ve hiçbir sınavın sizin hayatta ne kadar başarılı olacağınızı ölçemeyeceğini unutmayın" dedi.

"Sınav binasına ÖSYM’nin belirttiği saatten en az 30 dakika önce gidin"

LYS ile ilgili olarak size okullarda bilgilendirmeler yapıldığını belirten Esen, "Ben de son kez bazı uyarılarda bulunmayı isterim. Mutlaka sınava gireceğiniz okul, bina ve salonu önceden mutlaka gidip görün. Uyku düzeninizi ve beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Sınav binasına ÖSYM’nin size belirttiği saatten en az 30 dakika önce gidin, Sınavlardan 15 dakika önce sınav salonunun girişlere kapatılacağını unutmayın. Sınav anında ihtiyacınız olacak olan belgeleri yanınıza almayı unutmayın" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner255
9
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü