banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Aşırı sıcaklar kalbi vuruyor

Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, aşırı sıcakların tansiyon düşmesinden kan akımı dengesizliğine kadar birçok hastalığın tetiklenmesine neden olarak kalp sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi.Prof....

Sağlık 08.08.2017, 11:37
763
Aşırı sıcaklar kalbi vuruyor

Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, aşırı sıcakların tansiyon düşmesinden kan akımı dengesizliğine kadar birçok hastalığın tetiklenmesine neden olarak kalp sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, aşırı sıcakların herkesin sağlığını aynı oranda etkilemediğini belirterek, “Yapılan bir araştırmada 65 yaş üzeri kişilerde 20 santigrat derece üzerine her 1 santigrat derece artışın ölüm oranında yüzde 2 artışa sebep olduğu belirtiliyor. Sıcaklık artışlarından özellikle yaşlı hastalar daha çok etkileniyor. Bunun üzerine olası kalp hastalıkları da eklenince risk daha da artıyor. Ortam sıcaklığının yükselmesiyle birlikte kalp, vücudu soğutmak ve terlemeye yardımcı olmak için daha fazla kan pompalamak yani çalışmak zorunda kalıyor. Sağlıklı kişilerde bile bu mekanizma aşırı sıcaklardan etkilenebilirken kalp hastaları için durum çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor” dedi.

Prof. Dr. Batur, aşırı sıcak havaların tansiyon düşmelerine, damarlarda genişlemeye ve kalbe giden kan akımı dengesinin bozulmasına neden olarak kalp sağlığını doğrudan etkilediğini söyledi.

Kan basıncı düşüyor

İnsan vücudunun genelde 36-37 santigrat derece olan sıcaklığı korumaya çalıştığını ve herhangi bir sıcaklık artışında vücudun kendisini soğutmaya çabaladığını ifade eden Prof. Dr. Batur, “Vücut bunu terleme ve kan damarlarının genişlemesi yoluyla gerçekleştiriyor. Bu nedenle özellikle aşırı sıcak ortamlarda terleme ile kaybedilen sıvı ve kan damarlarının genişlemesi nedeniyle, kan basıncında düşme ve kalp hızında artış yaşanıyor. Bu durum özellikle kalp krizi geçirmiş, kalp yetersizliği olan ve hipertansiyon tedavisi gören hastalarda önemli sorunlara yol açabiliyor” diye konuştu.

Batur, kalp hastalıkları nedeniyle idrar söktürücü ilaç kullanmak zorunda olan kalp hastalarında ise sıcak havanın sebep olacağı sıvı kaybının sorun oluşturabileceğini söyleyerek, kandaki elektrolit miktarlarında tehlikeli değişiklikler yaşanabileceğine dikkat çekti.

Sıcaklarda mutlaka bu önlemleri alın

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, sıcak hava ve kalp hastalıklarının yan yana gelmemesi gereken kombinasyon olduğunu ifade ederek, şu önlemlerin alınması gerektiğini söyledi:

“Zorunlu değilseniz dışarı çıkmayın: Günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmayın. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında mümkün oldukça klimalı ortamları tercih edin. Ortamdaki klima ısısının 24-25 dereceye ayarlı olmasına çalışın. Klima imkanı yoksa serin, hafif esintili yerlerde durmaya çalışın.

Ter emici giysiler tercih edin: Dışarı çıkarken açık renk, hava geçirgenliği olan, pamuklu ve ter emici özellikte giysiler tercih edin. Mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanın. En çok terleyen bölgeler ayaklar olduğu için yaz aylarına uygun ve hava alabilen ayakkabılar, pamuklu çorap kullanın.

Sıvı tüketimini artırın: Vücut, aşırı sıcaklardan olumsuz yönde etkilenmemek için terler. Bu nedenle günde en az 2,5-3 litre su içmeye çalışın. Ancak, kalp yetersizliği olan hastalarda sıvı kısıtlaması yapıldığından, mutlaka bir uzman hekime danışarak tüketilmesi gereken sıvı miktarına göre su tüketin.

İlaçlarınızın dozajları ile oynamayın: Hekiminizin bilgisi olmadan ilaçlarınızı almayı kesmeyin ya da dozajları ile oynamayın. Tansiyon ilaçlarının bir kısmında idrar sökücü maddeler bulunur. Aşırı sıvı kaybı sonucunda da tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılmalar gelişebildiği için ilacın dozu azaltılabilir. Koroner kalp hastalarında bazı ilaçların dozajlarında bir değişikliğe ihtiyaç olmaz ancak özellikle protez kalp kapağı, aritmi veya inme geçirilmesi nedeniyle kullanılan özel kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde ve gerekli tahlillerle düzenlenmeleri gerektiğini unutmayın.

Hafif yemekleri tercih edin: Sıcak havalarda ağır yemekler yerine hafif ve lif içeriği yüksek, serinletici yiyecekler tercih edin. Özellikle hafif olması nedeniyle zeytinyağlı sebzeler ve meyve yiyin.

Soğuk duş almayın: Aşırı sıcakta kalındığında doğrudan soğuk su ile duş yapmayın. Soğuk duş damarlarda büzülmeye neden olacağı için tansiyonun yükselmesini tetikleyebilir. Yine damarlarda büzülme uzun sürerse bu durum kalp krizine yol açabilir. Denize ve havuza girerken vücudun suya yavaş yavaş alıştırılması önemlidir.

Aşırı kafein ve soda tüketmeyin: Kafein, merkezi sinir sistemi üzerine kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde uyarıcı etki yapar. Zaten sıcaktan daha fazla çalışmak durumunda kalan kalp, kafein nedeniyle daha hızlı çalışır ve bu da risk oluşması anlamına gelir. Sodanın içinde bulunan sodyum (tuz) ise vücutta daha fazla sıvı tutulmasına neden olduğundan tansiyon yükselmesine yol açabilir. Yüksek tansiyon ise kalp yetmezliği ve beyin kanaması gibi ciddi sorunların önemli nedenlerinden biridir.

Alkol almayın: Öğlen sıcak havada içilen alkol, damar sisteminde sorunlara yol açabilir. Akşamları alınan aşırı alkol ise, kan basıncının yükselmesine ve kalp krizine neden olabilir. Ayrıca uykuyu da etkiler; uyku kalitesinin bozulması gibi daha basit sorunların yanı sıra, uykuda solunum durması olarak bilinen uyku apnesinin daha sık ve derin görülmesine yol açabilir.”
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
34
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü