banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

50 yaş üstü erkekler dikkat!

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından her ayın ilk pazar günü düzenlenen Yaşamdan Dakikalar söyleşisinin bu ayki konuğu Özel Ümit Vişnelik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yurdaer Kaynak oldu. Kaynak, Odunpazarı Belediyesi Ihlamurkent...

Sağlık 13.01.2017, 11:10
50 yaş üstü erkekler dikkat!

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından her ayın ilk pazar günü düzenlenen Yaşamdan Dakikalar söyleşisinin bu ayki konuğu Özel Ümit Vişnelik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yurdaer Kaynak oldu. Kaynak, Odunpazarı Belediyesi Ihlamurkent Halk Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide prostat kanseri konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Op.Dr. Yurdaer Kaynak, prostat hastalıkları ve kanseri ile ilgili duyarlılığı arttırmak için gerçekleşen toplantıda, erken tanının önemine vurgu yaparak, “50 yaş sütü her erkek mutlaka yılda bir kez prostat muayenesi olmalıdır” dedi.

Prostat hakkında katılımcılara bilgiler veren Kaynak, “Prostat, mesanenin hemen önünde yer alır. İdrar tutmada önemli bir görevi var. İdrar kanalı bunun içerisinden geçiyor. Dolayısıyla hem iyi huylu hem de kötü huylu büyümesinde hastalarda idrar yapma ile ilgili yakınmalara neden olmakta. Aynı zamanda da böbrek yetmezliğine kadar giden tablolara neden olmaktadır. Bu yüzden hastalığın erken tanınması ve tedavi edilmesi çok önem taşıyor” diye konuştu.

“Yaşlandıkça risk artıyor”

Prostat hastalıklarındaki en önemli etkenin yaşlanma olduğunu söyleyen Kaynak, “Yaşlanıyorsak hiç kurtuluşumuz yok, hepimiz prostat büyümesi yaşayacağız. Bu hastaların ancak yüzde 10’u ile 15’i klinik sorun yaşanmaktadır. Prostat büyümeleri genellikle iyi huylu büyümeler olarak karşımıza çıkmaktadır. En büyük risk faktörü yaşlanmak. Her erkeğin 50 yaşından sonra mutlaka düzenli olarak yılda 1 kez üroloğa gitmesi gerekiyor. Düzenli olarak gidilmeli çünkü şikayet oluşturduğundan çoğunlukla geç kalınmış vakalar oluyor. Önceden teşhis etmek çok önemli. Ailede prostat kanseri öyküsü prostat kanserine yakalanma riskini 2 ila 10 kat arasında arttırıyor. Prostat tarama testlerine normalde 50 yaşından sonra başlıyoruz. Ama ailede prostat kanseri varsa, 40 yaşında başlamak lazım. Şikayetler varsa hemen bir üroloğa (bevliye uzmanı)gidilmeli” dedi.

Bu şikayetler varsa dikkat!

Prostat hastalıklarının meydana getirdiği şikayetlerden de söz eden Kaynak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İdrarı ileri atmakta zorlanma, ince işeme, kesik işeme, idrara başlarken zorlanma, sık idrara çıkma prostat hastalıklarının belirtileridir. Bazı hastalar idrar yapamama nedeni ile bize geliyor. Bir insanın mesanesi sağlamsa iğne deliğinden bile işer. Fakat zamanla mesane iflas eder. Eğer bu şikayetler varsa mutlaka bir hekime müracaat etmek gerekiyor. Eğer kişi tüm şikayetlere rağmen doktora gitmez ve hastalığnı ihmal eder ise mesane artık iflas ediyor ve tıkanıyor demektir. Mesanenein iflas ettiği durumlarda hasta ameliyat olsa dahi sağlıklı bir işemesi olmayabilir. Zamanında doktora gitmek sadece kötü huylu değil, iyi huylu büyümelerde de çok önemlidir.”

Erken tanı hayat kurtarıyor

Prostat kanserinin değişik evrelerde olabildiğine değinen Kaynak, “Kanser, prostatın içinde olabilir, dışına çıkarak yakın organlara yayılabilir (barsak, mesane boynu, döl kanalları) ya da kan ve lenf yoluyla kemiklere, akciğere yayılabilir. Prostat kanserinde, eğer kanser prostat dışına çıkmadıysa ameliyatla tamamen sorun çözülüyor. Hastalığın evresine göre durum değişmektedir. Eğer zamanında tanı koyar ve tedavi edersek bu hastaların yaşamlarını tehdit eden durumları ortadan kaldırabiliriz” diye konuştu.

Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği ve soruları ile katılım sağladığı toplantı sonrasında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Şube Başkanı Aynur Saraç, Dr. Yurdaer Kaynak ve katılımcılara teşekkür etti.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?