Rusya, 2015 yılında yürürlüğe giren Enkazın kaldırılmasına ilişkin Uluslararası Nairobi Konvansiyonu'nu onayladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, onay yasasını Rusya parlamentosunun her iki kanadından da geçtikten sonra imzaladı.

Konvansiyon, denizlerde can, mal ve mal güvenliğini etkileme potansiyeline sahip enkazların yerinin belirlenmesi, işaretlenmesi ve kaldırılması konusunda armatörlere kesin sorumluluk yüklemekte.

Rusya, 2007'de kabul edilmesinden bu yana sözleşmeyi onaylayan, Çin, Japonya, Güney Kore, Singapur ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere 55 diğer ülkeye katıldı. 2007 yılında kabul edilen ve 2015 yılında yürürlüğe giren sözleşmeyi onaylamayı reddeden ülkeler arasında ABD, Yunanistan ve Avustralya yer alıyor.

Sigortacılara karşı doğrudan dava hakkı tanıyor!

Nairobi sözleşmesi, enkazların kaldırılması için bir çerçeve sağlamanın yanı sıra, 300 GT ve daha yüksek boyutta gemi sahiplerinin, enkaz kaldırma masraflarını karşılamak için zorunlu sigortaya sahip olmalarını gerektirecek. Sözleşme ayrıca, taraf devletlere sigortacılara karşı doğrudan dava hakkı tanıyor.