Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Karadeniz Tahıl Anlaşması şimdilik durduruldu" dedi.

Kremlin'den yapılan açıklamada Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın askıya alındığı duyuruldu ve "Anlaşma bugünden itibaren yürürlükte olmayacak. Rusya'nın şartları yerine getirilirse anlaşmaya döneceğiz" ifadeleri yer aldı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Aslında Karadeniz anlaşmaları bugün geçerliliğini yitirdi."

"Ne yazık ki bu Karadeniz anlaşmalarının Rusya'yı ilgilendiren kısmı şu ana kadar uygulanmadı, dolayısıyla etkisi de sona erdi."

Moskova, Batı tarafından doğrudan onaylanmamasına rağmen, tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin devam ettiğinden uzun süredir şikayet ediyor ve karşılanmadığını söylediği bir dizi talepte bulunuyor.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin geçtiğimiz Temmuz ayında arabuluculuk yaptığı anlaşma, Rusya-Ukrayna ihtilafı nedeniyle bloke edilen Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağlayarak küresel gıda krizini hafifletmeyi amaçlıyordu.

Anlaşmayı yenilememe kararının, Rusya ile Kırım arasındaki köprüye bir gecede düzenlenen ve "terör eylemi" olarak adlandırdığı ve Ukrayna'yı suçladığı saldırıyla ilgisi olmadığını söyledi.

Ukrayna ordusu, saldırının Rusya'nın kendisinin bir tür provokasyonu olabileceğini öne sürdü, ancak Ukrayna medyası kimliği belirsiz kaynakların olayın arkasında Ukrayna Güvenlik Servisi olduğunu söylediğini aktardı.

Peskov, "Bunlar kesinlikle alakasız olaylar. Terör saldırısından önce bile pozisyon Başkan Putin tarafından açıklandı."

Kaynak: iha