banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

15.06.2012, 09:20

ROGER GARAUDY

Türkiye’de ve bütün dünyada tanınan ünlü Fransız, Müslüman düşünür Roger Garaudy (Roje Garodi), Paris’te 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Eserleri kırkı aşkın dile çevrilen Roger Garaudy (Roje Garodi), geride 0 kadar eser ve sayısız makale bıraktı.

Roger Garaudy, Fransız Komünist Partisi’nde en yüksek düzeyde görev yapan ve dış dünyaya Fransa’nın yüz akı olarak takdim edilen bir düşünürdü.

982 yılında Müslüman olan Roger Garaudy, İslâm’la ilgili olarak da önemli eserler verdi.

Roger Garaudy’ nin “Hatıralar: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum” ve “İnsanlığın Medeniyet Destanı” başta olmak üzere dilimize çok sayıda eseri çevrilmiş bulunuyor.

7 Temmuz 1913’’te Marsilya’da doğdu

1952 yılında Sorbonne Üniversitesi’den edebiyat dalında, 1954 yılında da SSCB Bilimler Akademisi’nden bilim dalında doktor unvanını aldı.

Bir ara Marksist İnceleme ve Araştırmalar Merkezi müdürlüğü yaptı.

Fransız Parlâmentosu’nda milletvekili, Millet Meclisi Başkan Yardımcısı, Milli Eğitim Komisyonu Üyesi ve Senatör olarak görev yaptı.

Fransız Komünist Partisi’nde zirveye tırmanmışken yaptığı tenkitlere kulak asılmadığı için bu kuruluştan koptu.

Üniversitedeki profesörlüğüne döndü.

Emekliye ayrıldıktan sonra telif çalışmalarına hız verdi.

Her biri dünya çapında yankılar uyandıran eserleri yayınladı, pek çok ülkede konferanslar verdi.

Basın yayın kuruluşlarında yayınlanan bildirileriyle milletlerarası siyaset ve yanlış tutumlar konusunda görüşlerini sık sık kamuoyuna duyurdu.

Çağımızın yetiştirdiği dev düşünürlerden biri olan Roger Garaudy, İslâm’ı seçip Filistin halkının haklarını İsrail’e karşı savunmaya başladıktan sonra, pek çoğu İsrail taraflısı sermayenin elinde olan Batı basın-yayın organları ve büyük yayınevlerince dışlandı.

Avrupa ve Amerika kitle iletişim araçları kendisini tam bir sükût ambargosuna tâbi tuttular. Kendisinden tek satırla, tek kelimeyle dahi bahsetmez ve kendisine söz hakkı vermez oldular.

Roger Garaudy, seçkin ve çok kültürlü bir kesime hitap etmesine rağmen, kırkı aşkın dile çevrilen eserleriyle, dünya aydınları arasında çok geniş bir kitle tarafından tanınıyor ve okunuyor.

“Hatıralar: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum”

Roger Garaudy Müslüman oluşunu “Hatıralar: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum” kitabında şöyle anlatır:

“Okudukça Kur’an, bana daha çok yaklaştı. Sanki bugün yazılmıştı ve doğrudan bana sesleniyordu.
Bizzat yerin, Kıyamet günü, sarsıntısıyla birlikte, insanların eylemlerine ve hatalarına şahitlik edeceğinin anlatıldığı Deprem (Zilzal) sûresini okurken, ayaklarımın altındaki toprağın homurdandığını hissediyorum.Sorumluluğun bu uyanışını ben, hiçbir zaman çok çarpıcı bir mesel olan “Gece Yolculuğu” (İsra)’yı okurkenki kadar güçlü yaşamadım."

Roger Garaudy daha Müslüman olmadan önce, 1975’’te yayımlanan İnsan Sözü kitabında şunları yazıyordu:

“Ben ölümü hayatı sevdiğim aşkla seviyorum. Çünkü ikisi bir bütün eder. Ölüm -bununla, emek ve sevgiyle geçen uzun bir hayattan sonra gelen doğal ölümü kastediyorum- bir sınır, yaşamın inkârı değildir. Tersine, ölüm hayata en yüksek anlamını kazandırır. Kendi ölümüm hep idealimin kişisel bir ideal olmadığını hatırlatır. Ben ancak beni aşan bir ideale katılıyorsam insanımdır. Kendisine karşı mücadele vermemiz gereken aslı mesele, yapacak çok şeyleri olan çocukların, gençlerin vakitsiz ölümünü engelleme mücadelesidir. Savaş ve yoksulluk tanımayan bir toplum düzeni ve toplumun insanca bir örgütlenmesi için büyük çaba harcamalıyız.Bir yaşlının ölümüne gelince, meselâ insanî görevimin sonunda gelecek olan kendi ölümüm, benim için hiç de bir felâket değildir. Böyle bir ölüm sadece yaşlılığın son ufkudur. Yapabileceklerimin yelpazesi ben yaşlandıkça daralıyor, ideallerimin alanı küçülüyor, ortaya bir şeyler koyma gücüm gittikçe daha azalıyor. Bu gidişin içinde benim ölümüm, artık varıp sınıra dayanma oluyor."

Nur içerisinde yatsın inşallah.

Yorumlar (3)
veysel daldaban 8 yıl önce
Sayın Erol Altunoğluna teşekkür etmek gerekir.Zira;Türkiye için de önemli sayılacak bir moral ve destek hocası ya da felsefecisi olarak,özellikle bizim kuşakta oldukca etkili olmuş bir yazar-siyasetciyi konu etmiştir.1960'lı yıllarda Roger Garaudy de kendi bunalımlarını yaşamaktaydı.Fanatik derecede koyu bir hıristıyan meshepten budistliğe,oradan islama,ortodoksluğa tekrar budizm ile islamiyet arasındaki gidip gelmelere takılmış.Bir ara Türkiyede de yayınlanan bir makalesinde ataizmi seçtiğini,her ilahi görünen din ile Budizm felsefesinin bile, kapitalist sermaye elinde yoksul işci-köylü ve zenaatkarı soyma aracı haline geldiğini savunmuştur.1970li, yılların ortalarına kadar Sovyetler birliğinin dayatması karşısında gerçek entellektüelleri tatmin edecek bir komünist-sosyalist felsefeyi siyasi manada uygulanabilecek halde ne avrupa ne de çin üretememiş olduğundan,İtalya komünist partisi yanında Garaudy sayesinde Fransız komünist partisi de her ulusa kendi komünizmini kurabilme esnekliğinin yollarını göstermiştir.

Garaudy'nin sonradan tekrar müslüman olduğunu takip etmedim.Esasen,O'nun da Marks'ın öğretilerinin uygulanmasındaki yanlışlı kabül edip,mücadeleden vaz geçmesi, isminin uzun süre unutulma sebebi olabilir.

Umarım, ilerde bizdeki edebiyata ve siyasi tarihe meraklı olan sosyalist veya değil,yazarlarımız Roger Garaudy'nin hayatını abartıya ve illüzyona kaçmadan yazarlar.Saygılarımla.

ahmet kafkas 8 yıl önce
insanlar isterse yeryuzunde cenenti de cehennemi de kurabileceklerini bunun insanlarin elelrinde oldugunu belirmistir.adaletli bir palasim ve bolusum olmaliydi.fabrikada calisan insanlarin emeginin patronun sermayesine es deger oldugunu ve paylasımında buna gore olması gerektigini. emek sermaye esitligi ve ortaklıgı ısın adaletli kısmı oldugu aksi taktirde guc ve sermayenin despotlasıp halk uzerinde baski kuracagını belirtmistir.siz hep bana der yıgarsaniz fakirlik ve aclık artar zenginlerin mallarida toplumsal huzursuzluk ve kaosa neden olur. bunu polis ve askeri guc le bir yere kadar engellersiniz. sonrasinda isyan eden bir halkı kımse tutamaz............
Gurhan Uysal 8 yıl önce
Cumhuriyet 19 haziran:Fransız Müslüman düşünür Roger Garaudy’nin naaşı, dün Paris banliyölerinden Champigny-sur-Marne Mezarlığı krematoryumunda yakıldı. Törende cenaze namazı da kılındı. Ölümüne kadar “Persona Non Grata / İstenmeyen Adam” olarak kalan Garaudy’nin müslüman çevrelerle de ters düşerek yakılmak istemesi, daha önce cenazeye katılacağı açıklanan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de, Paris’e gelmekten vazgeçerek cenazeye katılmamasına yol açtı.
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?