banner191

banner148

banner179

banner176

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’ten Ziyaret Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “BM birimlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgemizi ziyaret taleplerine olumlu yanıt verilmediği yönündeki ifadelerinin kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju...

Politika 10.05.2016, 23:39
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’ten Ziyaret Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “BM birimlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgemizi ziyaret taleplerine olumlu yanıt verilmediği yönündeki ifadelerinin kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terörle mücadele operasyonları ve BM heyetlerinin Türkiye’ye ziyaretleri hakkında açıklamalarda bulundu. Raad El Hüseyin’in Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terörle mücadele operasyonları ve BM heyetlerinin Türkiye’ye ziyaretleri talebine olumlu yanıt verilmediği şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Bilgiç, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in ve BM birimlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgemizi ziyaret taleplerine olumlu yanıt verilmediği yönündeki ifadelerinin kabul edilmesi mümkün değildir. Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, insan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlarca rahatlıkla ziyaret edilebilmektedir. Son olarak 2016 yılı Mart ayında BM Zorla ve İrade Dışı Kaybolmalar Çalışma Grubu, nisan ayında ise Avrupa İnsan Hakları Rejimi’nin temel organlarından olan Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Komiseri Nils Muzniek Güneydoğu Anadolu Bölgemizi ziyaret ederek temaslarda bulunmuşlardır” şeklinde konuştu.
Terörle mücadelede operasyonlarında özgürlük, güvenlik dengesinin sağlanması için azami özen gösterildiğinin altını Çizen Bilgiç, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin tarafından ülkemize ilişkin olarak 10 Mayıs 2016 tarihinde yapılan ve son derece yanlı bir bakışla kaleme alınan açıklamaları teessürle karşılanmıştır. PKK, DEAŞ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin kanlı eylemleriyle aynı anda mücadele eden ülkemiz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki vatandaşlarının en temel hakkı olan yaşam haklarının korunması ve kamu güvenliğinin sağlanması amacıyla yürüttüğü terörle mücadelede operasyonlarında özgürlük, güvenlik dengesinin sağlanması için azami özeni göstermekte ve tüm tedbirler yasal çerçevede alınmaktadır” diye konuştu.
“TÜRKİYE, İNSAN HAKLARI MEKANİZMALARIYLA İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR”
Türkiye’nin tüm BM insan hakları mekanizmaları ile işbirliği içerisinde olduğunu belirten Bilgiç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İnsan hakları alanında temel BM sözleşmelerine taraf olan Türkiye, sözleşme temelli olanlar ve özel prosedürler dahil tüm BM insan hakları mekanizmalarıyla kesintisiz yapıcı işbirliğini sürdürmektedir. Bu çerçevede, hazırladığı ülke raporlarını zamanlıca ilgili Komitelere teslim etmekte, ilgili tüm BM Komiteleriyle interaktif diyalogun sürdürülmesine özen göstermektedir. Son olarak, 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde, ‘İşkenceye Karşı Komite’ nezdinde dönemsel rapor sunumumuz gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz, 2001 yılından bu yana BM özel prosedürlerine açık davette bulunan 116 ülkeden biri olup, tematik raportörlerle yakın işbirliği yapmaktadır. Bu çerçevede son dönemde alınan ziyaret taleplerinin tamamına olumlu yanıt verilmiş ve her biri için takvimlendirme yapılmıştır. Söz konusu işbirliği süreçleri kapsamında önümüzdeki dönemde çeşitli BM Raportörleri’nin ülkemizi ziyaret etmeleri öngörülmektedir.”
Zeid’in Türkiye ile BM arasındaki insan hakları alanındaki işbirliği ruhunu yansıtmayan açıklamalarının yetersiz bilgiye ve önyargılı çevrelerin yönlendirmelerine dayandığını aktaran Bilgiç, “Arzu ettiği takdirde Sayın Zeid’i Güneydoğu Anadolu Bölgemizi de kapsayacak şekilde ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız” değerlendirmelerinde bulundu.
Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?