banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı ile kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek” dedi.

Politika 07.10.2017, 14:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı ile kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NG Güral Otel’de 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açış konuşmasını yaptı. Erdoğan, konuşmasında, AK Parti’de herşeyin müzakere edilebileceğine işaret ederek, “Burada her şey konuşulur, her şey müzakere edilir. Ortaya çıkan netice ise hepimiz için uyulması gereken bir karardır. Önümüzdeki dönemde de bu istişareden taviz vermeden, kendi içimizdeki birliği güçlendirecek milletimizle olan bağımızı tahkim edeceğiz. Yalan yanlış haberlerle, AK Parti kalesinden taş düşürdüklerini sananların heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz. Kurulduğumuz günden beri AK Partiye yönelik bu tarz kampanyalar yapılıyor.Bu defa biraz erken başladılar. Netice daha öncekilerinden farklı olmayacak. Dolayısıyla AK Parti düşmanları, her zamankinden daha erken hareket geçip daha büyük saldırıların hesabı içindeyken bizim de daha büyük başarılar için kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Hesabi değil hasbi hareket ettiğini bildiğimiz bu kadroya güveniyorum. Onun için hep birlikte AK Parti olacağız. Mesele bu. Rabbim yolumuzu açık etsin” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin kadınları ve gençleri tarihi asli unsurlar olarak siyasetin merkezine yerleştirdiğini anlatan Erdoğan, “Bakınız, şimdi ben bazı rakamlar vereceğim. O malum tabii köşe yazarları edep dışı bir şeyler yazmışlar yine. AK Parti gençler tarafından, kadınlar tarafından tutulan bir parti değil. Bir defa gençlere bu ülkede seçme seçilme noktasında seçme hakkını verirken, seçilme hakkını AK Parti’den önce hiçbir parti verdi mi? Otuz yaşın altına düşürdüler mi? Hayır, biz ne yaptık, 30 yaşın altına düşürdüler mi, hayır. Biz geldik 30 yaşın altına da seçilme hakkını verdik. 18 yaş sadece seçme değil aynı zamanda seçilme yaşı oldu. AK Parti’nin şu anda toplam üye sayısı 10 milyon 271 bin. Bu, ana kademe. Bu rakam içinde kadınların üye sayısı 4 milyon 443 bin. Ey o köşesinde bunu yazan, şimdi o siyasi partiye bak bakalım. Yani hanımların oranı ne? Yüzde 43. Gençlerin sayısı ne? Bu sayı size az gelebilir ama bizde 30 yaş limiti olduğu için 30 yaşın üzerine çıktığı zaman ana kademeye terfi ediyor, gençlerin bu yaşa göre bizde sayısı 1 milyon 483 bin. Bu da toplam üyemizin yüzde 15’ini oluşturuyor. Diğer partilere baktığımızda ise, anamuhalefetin toplam üye sayısı 1 milyon 200 bin. Ya sen bizim gençlik teşkilatımızın üye sayısı kadar bile yoksun be. Neyin mukayesesini kalkıp da AK Partiyle yapıyorsunuz. AK Parti gönüllerin partisidir. AK Parti, genciyle kadınıyla ana kademesiyle gönüllerde yer bulmuştur ama yeterli değil. Bunu, daha da iyi noktalara taşıyacağız” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu büyük küresel ve bölgesel meselelerin sayısı artıkça bizim yükümüz de ağırlaşıyor” diyen Erdoğan, “Bunun için de şunu görmemiz şarttır, çok daha fazla çalışmamız lazım. Bizim için 24 saat yeterli değil. Yoğun bir çalışma. Yatacağız onunla, kalkacağız onunla. Suriye’deki güvenlik krizinin geldiği nokta ortadadır. İnsani dramların çözümü konusundaki görüşlerimi, girişimlerimizi operasyon noktasında attığımız adımları biliyorsunuz, ülkemizi dışlamaya yönelik tüm çabalara rağmen bu meselenin bizim milli güvenliğimizle yakından ilgili olduğunu gerek şahsım, Başbakanımız ilgili bakanlarımız zaten açıklıyor. Fırat Kalkanı Harekatı ile kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bugün örneğin İdlib’te ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. Biz oradaki kardeşlerimizi Halep’teki zulümden kaçmak suretiyle İdlib’e gelen kardeşlerimize ister ölün ister kalın diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak durumundayız. Şu anda da bu adım atılmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

“Yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz”

Suriye sınırları boyunca bir terör koridorunun oluşturulmasına asla izin vermeyeceklerini anlatan Erdoğan, “İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz. Suriye’de kat ettiğimiz mesafeyi önemli görüyoruz. Terör koridoru denilen bu koridorda terör örgütlerine hayat hakkı verecek olsak, bu sınırlarda bizim kardeşlerimiz tehdit altında kalacak. Çünkü bütün vatandaşlarımızın can güvenliği, mal güvenliği bizim güvencemizdedir. Bunun gereğini yapmak, peşinin bütün tedbirlerimizi almak durumundayız” diye konuştu.

Irak’ın Kuzey’deki yönetimin referandum hamlesiyle yeni bir krizin eşiğine geldiğini anlatan Erdoğan, “Biz, hiçbir zaman oradaki Kürt kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Biz kendilerine kredi açtık, memurların maaşını ödesin diye. Şimdi gelinin nokta tabii ki düşündürücüdür. Onun için de bu bizim de canımızı yakmaktadır. Bazı haberler gönderip duruyorlar falan, hayır. Başladığınız yere döneceksiniz” dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi şöyle bir arkamıza yaslanıp sakin kafayla düşünelim. Böyle bir fitne ateşini kim yakmak ister? Bunu neye dayanarak yapıyorsunuz. Cevabı görmek için referandum sürecinde, Kuzey Irak’ta hangi ülkenin bayraklarının sallandırıldığını görmek herhalde yeterlidir. Biz, bu konudaki tavrımızı açıkça ortaya koyuyoruz. Netice alana kadar da bu şekilde devam edeceğiz. Atalarımız, ‘El atına binen tez iner’ demişler. Bugün başkalarının atlarıyla gençlik hayallerine doğru dört nala koşturanlar, çok yakında hakikatlerin acı yüzüyle karşılacaklardır. Unutmayalım ki hiçbir zaman 16 yaşında kalmayacaksın, 16 yaşındaki hayalimdi demekle o hayale erişilmez.”

Toplantıda, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana önemli icraatların anlatıldığı kısa film izletildi. Erdoğan, 3,3 yıl aranın ‘Genel Başkan’ sıfatı ve Cumhurbaşkanı olarak toplantıya ilk kez katıldı. Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de toplantıya katılan isimler oldu.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102