banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Yeni Gemi Almanın Tam Zamanı!

Krizde en kötünün atlatıldığına inanan bazı armatörlere göre konteyner gemileri başta olmak üzere yeni gemi almanın tam zamanı...

Piyasalar 22.05.2012, 09:01
2992
Yeni Gemi Almanın Tam Zamanı!

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre, Küresel konteyner gemicilik endüstrisi navlun fiyatlarında kademeli bir artışa tanık olurken, bu yılın sonlarında tamamen krizi atlatmayı bekliyor. Bu da armatörlere yeni gemi almaları konusunda umut veriyor.

Malkezya Deniz Taşımacılık Birliği Başkanı Ooi Lean Hin, bir gazeteye verdiği demeçte, "Eğer piyasada yeni gemi ya da ikinci el gemi alma niyetiniz varsa şimdi almanın tam zamanı. Fiyatlar düşük ve talep zayıf" dedi.

Bir VLCC'nin fiyatı 2008 yılı fiyatlarına göre %40 aşağıya düşmüş durumda. En büyük konteyner gemilerinin fiyatları bile %30 aşağıda.

Aynı zamanda Evergreen grubu Malezya Başkan Yardımcısı da olan Oohi, şöyle diyor: "Gemi piyasasını bilen şimdi gemi satın alma zamanı olduğunu da anlar. Çünkü piyasa yükseldiğinde malvarlığınızı değerlendiğini görebileceksiniz"

Bununla birlikte yerel kredi kuruluşları armatörlere yeni gemi almaları için kredi vermekte pek istekli değiller. Buna neden olarak da gemi arzı fazlasının karları erittiğini ve Avrupa ve ABD ekonomilerinde talep zayıflığı görülmesini gösteriyorlar.

Haberin tamamı için:

http://www.seanews.com.tr/article/TURSHIP/CONTAINER/78073/Ship-Market-New-vessels-buy/

Yorumlar (6)
Ahmet YAVUZ 9 yıl önce
En son buna benzer bir haber çıktığında aynı yorumu yapmıştım, tamamıyle piyasayı canlandırmaya yönelik spekülatif bir mesaj bu. Ne zaman böyle bir mesaj verilse piyasaya, ardından hemen kriz patlak veriyor. Bence yeni bir kriz yolda ve herkesin dikkatli olması gerekiyor.
murat birecik 9 yıl önce
tam tersi!şu anda, dünyanın en yetenekli tasarım/tersanecileri, fuel efficient (eco-ship) gemi üretimindeler...benden uyarması...murat birecik
9 yıl önce
Malkezya Deniz Taşımacılık Birliği devamlı gemi satıyor ??
9 yıl önce
git bir bankaya deki benim Kaptagonyada bir mülküm vardı onu sattım elimde 1 milyon dolar nakit var simdi bunu sizin bankaya yatirsam senelik bana yüzde kac faiz verirsiniz...öğrendikten sonra başka bir şey sor.. de ki bir dostumun 10 yaş konteyner gemisi var satiyor 2 milyon dolar nakit paraya bendede bu 1 milyon var, simdi sizdende 1 milyon dolar bir kredi almak isterim ne dersiniz faiz ve sartlar ne olur ??bak bakalim öncelikle verirler mi kredi ?verirlerse ne faiz isterler.. ondan sonra sonuclarida lütfen bizimle paylaşiver bizde bilelim yatirim zamanimi değilmi..
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 9 yıl önce
Beyefendinin firması gemi satacak galiba.. Piyasaya derinlik kazandırmaya uğraşıyor... Yoksa alacak olsa herkese alın demez değilmi..
onur köymen 9 yıl önce
Şaka gibi bir haber.daha dün bir bugün iki armatörler umutsuz diye haber vardı,şimdi yayınlanan habere bak.
6
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü