banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk bayrağına Nordbank ambargosu

Türk armatörlerine finansman desteği sağlayan öncü bankalardan Alman HSH Nordbank, Karahasan Denizcilik ile olan mahkemesini kaybedince Türk bandıra ve sicilini kara lşsteye aldı.

Piyasalar 02.06.2011, 21:10
Türk bayrağına Nordbank ambargosu

 Türk bayrağına Nordbank ambargosu

Yeni gemi alımlarında Türk armatörlerine finansman desteği sağlayan öncü bankalardan Alman HSH Nordbank,  Karahasan Denizcilik ile olan mahkemesini kaybedince Türk bandıra ve sicilini kara listeye aldı. Bankanın kredi isteyen ve şu ana kadar kredi kullanmış armatörlerden gemilerini yabancı bayrağa geçirmelerini istediği belirtiliyor.  

Alman HSH Nordbank Türk armatörlerine ilk kredi veren ve en çok kredi sağlayan uluslararası banka olarak biliniyor. Bir Türk armatörle ihtilafa düşen Nordbank’ın geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki mahkemeyi kazanmak için rüşvet verdiği ile ilgili haberler gündeme gelmişti. Yedi yıllık bir geçmişe sahip dava, HSH Nordbank’ın Karahasan’a  gemi yapımı için verdiği kredileri geri alamadığını iddia ederek şirketin gemilerini limanda tutuklatıp satmasıyla başladı. HSH Nordbank verdiği kredilerle satın alınan 5 gemiye Türkiye dışındaki limanlarda el koyup krediyi tahsil etmiş oldu. Karahasan Denizcilik de HSH Nordbank hakkında şirkete zarar vermekten dolayı tazminat davası açmış ve kazanmıştı. Ekim 2010’da HSH Nordbank mahkemeyi kaybetti ve armatör şirkete 75 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum oldu. Banka, mahkemenin kararını Danıştay’a taşıdı ve sonuç bekliyor.

Bu davadan sonra Nordbank dahil bazı Avrupa bankların, daha önce kredi alan Türk armatörlerden kredileri geri çağırdığı veya Türk bayraklı gemileri yabancı bayrağa geçirmelerini talep ettiği belirtiliyor. Hatta Nordbank’ın Türk bandırasının riskli olduğu ile ilgili uluslararası finans kuruluşlarına sirküler ettiği iddia ediliyor. 11 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Marine Money konferansına katılan Nordbank Avrupa Gemicilik Organizasyonu Başkan yardımcısı Dr. Jerzy Majewski, konu ile ilgili sorularımızı yanıtsız bıraktı. Görüştüğümüz bazı hukukçular ise iddiaların doğru olduğunu ifade ediyor. 2004 yılından önce bir banka ile Türk armatör arasında bir hukuk ihtilafı oluştuğunu dile getiren Deniz Ticaret Odası danışmanı Prof. Fehmi Ülgener ise belli bankaların, Türk armatörlerin yabancı bayrağa geçmeleri halinde daha uygun kredi vereceği ile ilgili görüşleri var. Fakat Türk Ticaret Kanunu’nda gayet güvenilir bir döneme girdik. Gemilerin yabancı limanlarda el konulması konusu yeni kanunda kapsama alındı. Uluslararası sözleşmeler iç hukuka dahil edildi” diye konuştu.

“Türk bayrağına karşı kampanya başlattılar”


Yerlikaya Hukuk Bürosu’ndan Sema Yerlikaya ise iddiaları doğruluyor ve ekliyor “2010 yılında, bir kampanya, Türk bayrağına karşı her yönden harekete geçti.” Son 6 aydır özellikle gemi finansmanı yapan başta Alman bankaları Avrupalı ve diğer yabancı kuruluşların Türk bayraklı geminin satın alınmasında Türk armatörüne kredi vermeyeceklerini açıkladığını söyleyen Yerlikaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bununla da yetinmeyip yürürlükteki mevcut kredi sözleşmelerini yeniden gündeme getirdiler. Zaten oynak ve zor piyasalarda düşen gemi ve navlunların durumu sebebiyle, teminat varlık bedeli ile kredi borcu arasındaki nispetin banka aleyhine düştüğünü ileri sürerek ilave teminatlar arayışına geçtiler. Bankaların yeniden yapılandırma taleplerine, bu kez Türk bayrağından çıkma (transfer) ve yeni kredilerde Türk bayrağından vazgeçme şartı getirilmeye başlandı.”  

Yorumlar (20)
Kaptan 10 yıl önce
Bayrak değiştiririm diyenlerin kulakları çınlasın... Bayrağına sahip çık o da sana sahip çıksın... El alemin bayrağı ile denize çıkılmaz !!!!.....
10 yıl önce
biz bayrağımıza sahip çıkıyoruzda bayrağın altındaki şimdikiler yani devlet armatöre sahip çıkıyomu patır patır iflas etti millet hiçbir kolaylık hiçbirşey göstermedi sahiplensin armatörünü
Kaptan 10 yıl önce
Ey isimsiz kardeşim, aklın fikrin, fakir fukaranın malını çalmakta. Bundan 10 sene öncesine kadar yediğin önünde, yemediğin arkandaydı. Devletin koca 2 bankasını batırdın. Halen mi aynı kafadasın ??? Ne istiyorsun para mı ? Devlet dediğin armatörüne böyle hukuk yoluyla sahip çıkar, geri dönmeyecek kredilerle değil... Sen hesapsız kitapsız işlere gir, sonra gel burada timsah gözyaşı dök... Utanmadan burada bunları yazıyorsun ya, ne desem bilemiyorum sana...
10 yıl önce
FAKIR FUKARA EDEBIYATI BAŞLADI.Vardiya Zabiti 10 yıl önce
kaptan arkadaşın dediği gibi bu devlet sana daha nasıl sahip çıksın anlamadım ki..devlet sana ucuz kredi bulsun sen günü birlik manevrayla vurkaçlarla uğraş...batınca devlet suçlu olsun...ben sadece bir elin beş parmağını geçmeyen atadan denizci hakkatten gemi sahibi armatörlere teşşekkür ediyorum gerisini boşverin diyorum....tşklr..
10 yıl önce
:) saol vardiya zabiti, sen bu işi iyi bilirsin
armatör 10 yıl önce
Avrupalı armatörlerin nerdeyse tamamı devlet desteğiyle filo yeniledi, yeniliyor.Burda hala sen cok yedin sen az yedin, sen zamanında yemşitin kayıkçı kavgaları yapılıyor.Tren kaçıyor ...Mevctu navlunlar işletme malişyetini karşılamazken, yeni inşa kişisel gelişimle olmaz.Devletin geri dönecek (ödeyecek olan adama) kredi vermesi kazım uzun vadeli.Hem tersaneler kurtulur hem armatörler gelişir.Türk koster tonajını yaş ortalaması 25 üstünde.5 sene sonra işin çok ama çok daha zor.O zaman hubuat taşıayacak, demir çelik taşıyacak Türk gemisi bulamayıp navlunları yabancılara kaptırınca belki aklınınız başınıza gelir ama TR'de her zaman olduğu gibi iş işten geçmiş olacak malesef.Armatör düşmanlığı yapmayın. Bu işin ulusal faydaları göz ardı edlimemeli. Fransa dan Italya ya taşıdığın bugdayın navlununu Turk bankasındaki hesabına alıyorsan BUNUN ADI MEMLEKETE DOVIZ KAZANDIRMAKTIR.
10 yıl önce
sonuç olarak armatör arkadaşımız para istiyor. para para para. kazanamıyosan, simit sat. okuyan da zannedecek ki. 1.istihdam yaratıyor, işine gelmediği gün bayrak değiştirip, filipinli çalıştırıyorsun. insanları bir anda ortada bırakıyorsun. 2. vergi veriyor, vergi levhalarını herkes biliyor, söylemeye gerek yok. 3.döviz kazandırıyor, 100 dolarlık navlunun sadece 10-20 doları Türk bankalarına yatıyor, kalanı ??? ağlamayı bırak ta pazar araştır, ofisine 3 liralık ucuz adam alacağına, insana yatırım yap.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
parçalı az bulutlu
banner102