banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Sigorta Primleri Cep Yakacak

Finansman krizi nedeniyle rezervleri azalan reasürans şirketleri bu yılki primleri yüksek tutarak ve ek primlerle zararı gidermeye çalışacak.

Piyasalar 01.01.2009, 11:51
2241
Sigorta Primleri Cep Yakacak

Sigorta Primleri Cep Yakacak

Gemi fiyatları düştü, navlunlar yerlerde sürünüyor, ama çileleri henüz dolmadı... Armatör bir darbe de sigortadan yiyecek

İşletme maliyetlerinin altında navluna gemisini kiralamak zorunda kalan veya gemilerini laid up (boşta bekletme) yapan armatörler sigorta primlerini erteleme talebinde bulunmaya başladı. Bir kısmı ise bazı poliçeleri iptal etme yoluna dahi gidiyor.


Marsh: Reasürans şirketleri zarar etti

Marsh Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş Denizcilik Sigortaları Grup Müdürü Kaptan Kutlay Özmenlikan da, finans piyasalarındaki krizin sigorta şirketlerini direkt etkilediğini söyledi. Son 3 ay içinde 11 sigorta şirketinin reytinglerinin düşürüldüğünü söyleyen Özmenlikan, “Piyasalar düştü, 2009 yılında gemi fiyatları daha da düşecektir ancak primler aynı oranda düşmeyecek. Hiç hasarınız olmasa dahi poliçeleri aynı şartlarda belirlemek imkansıza yakın. Yüzde 5 / 10 artış bekleniyor. Bunun nedeni sigorta şirketlerinin arkasındaki reasürans firmalarının toplanan primleri değerlendirdiği yatırım fonlarının çökmesi. Klüpler bunu bir şekilde toplanacak primlere yansıtmıştır” yorumunda bulundu. 

AON: Erteleme talepleri geliyor

Uluslararası klüplere üye armatörlerin bundan sonra yola devam edeceği kuruluşları iyi seçmeleri gerektiğini söyleyen Volkan, armatörlere, klüp seçimi yaparken kuruluşların finansal durumlarına bakmalarını ve 3-5 yıl için sözleşmeler yapmalarını tavsiye etti.

Navlunlar düşünce armatörlerin primlerde erteleme istekleriyle karşılaştıklarını da söyleyen Volkan, bu talepleri reddeden sigorta şirketlerinin olmadığını ve yaklaşık 1 aylık erteleme verdiklerini vurguladı. Volkan son olarak armatörlerin bir kısmının bazı poliçeleri iptal etmeye başladığını belirterek bunu aşmak için çeşitli konularda yardım etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü