banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İkinci El Gemi Fiyatları Daha da Düşebilir

İkinci el gemi değerlerinin, yeni inşa teslimlerinin onümüzdeki iki-üç yıl içerisinde piyasaya baskın yapmasıyla %30 daha düşebileceği öne sürüldü.

Piyasalar 14.01.2010, 13:25
2345
İkinci El Gemi Fiyatları Daha da Düşebilir

İkinci El gemi Fiyatları Daha da Düşebilir

İkinci el gemi değerleri, yeni inşa teslimlerinin onümüzdeki iki-üç yıl içerisinde piyasaya baskın yapmasıyla %30 daha düşebilir.

Lloyds List gazetesinde bugün yayınlanan Liz McCarthy imzalı habere göre, varlık değerlerindeki düşüş potansiyeli, özel finansal kiralama şirketleri ve bankaların gemicilik şirketlerine açacağı kredilerin miktarı üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Bu görüş, önceki gün bir panele katılan ABD’li uzmanlarca ileri sürüldü.

Fiyatlar %30 düşer

Seabury’nin denizcilik bölüm başkanı Randee Day; “İkinci el değerlerine baktığımızda, sektörü takip eden  pek çok finansal kiralama kuruluşunun ve diğer fonların beklentisi olan modern bir tonaja geçme konusunda ciddi aşınma olduğu görülüyor. Hala bu konuyu inceliyorlar ve kendilerine hiçbir getiri sağlamayacak olan gemileri filoya dolduracakları bir sektöre girme konusunda kararsızlar” diyor.   Day’e göre; “İkinci el fiyatları, bunu söylerken beş yaşındaki gemilerden bahsediyorum, %30 daha aşağıya inme potansiyeline sahip”


Bayan Day’in ifadesine göre ikinci el fiyatları 2002 ile 2008 yılları arasında navlun fiyatlarının tırmanan bu varlık fiyatlarını destekleyecek düzeyde olmamasına rağmen, %200 arttı. Bu da netice itibariyle “Çağdaş küresel ekonomilerde muhtemelen en en büyük varlık balonunu” şişirdi.

Buna rağmen Bayan Day; 2010 yılı sonlarına doğru “çok karlı kredi fırsatlarının” çıkabileceğini söylüyor. “Düşünceme göre varlık değerleri daha fazla aşınmaya uğradıkça kendilerini geleneksel ticari bankalar olarak niteleyen kimi bankalar için mükemmel fırsatlar ortaya çıkacaktır”

Bankaların da armatörler kadarcanı yandı

Bayan Day, yine de pek çok bankanın en az armatörler kadar durumdan canının yandığından şikayet ettiğini, bunun da 2009 yılında analistlerin öngördüğü sayıda gemicilik firmasının iflas etmemesinin baş nedeni olduğunu söylüyor. Day’e göre; “Bankalar, sahip oldukları varlık değerlerini ve kredi bedellerini belirleme ve kayıplarını mali raporlarla ortaya koyma konusunda hazırlıklı değillerdi”

Panelde fikir birliğine varılan şu: bankalar borç vermeyi varlık değerleri dibe vurana kadar kısıtlı tutmaya devam edecek. Bu da yeni gemi teslimlerinin sayısı ve teslimat hızına bağımlı bir olay.

JP Morgan Araştırma Müdürü Jonathan Chappel,  “Bankalar tanker armatörleriyle  daha yakın olabilirler, çünkü bilançoları 12-15 ay önce kuru dökme yük ve konteyner gemileri ile çalışırken olduğundan çok daha güçlü” diyor. Chappel’e göre; “Kuru dökme yük konteyner gemisi piyasaları muhtemelen sistemin en kötü parçasını oluşturacak, ama bu işlerin 2010’da çok daha iyi olacağı anlamına gelmiyor”

ABD Dolarının değer kaybı denizciliğe yarar

Kuru dökme yük için kısa vadede olumlu bir etken ABD dolarının değer kaybı olabilir.

Bayan Day; “tarihsel olarak zayıf dolar deniz taşımacılığı açısından hep olumlu olmuştur, benim kişisel görüşüm de öyle olacağı yönündedir. Denizcilik açısından bunun geri dönüşü, insanların  fiyatlar yükselmeden emtiaları biriktirmek için atılım yapması şeklinde oalcaktır” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Bayan Day, Baltık Kuru Yük Endeksinin 2009 yılında ilk belirgin yükselişini Şubat-Mart döneminde, Çin’in dökme demir cevherinden bakır ve tahıla kadar çeşitli emtialarda ithalattan dolayı gemi talebinin artmasıyla oluştuğunu hatırlattı. Pek çok analizci, o zamanlar ithalattaki bu artışın 585 Milyon $ tutarındaki teşvik paketinden kaynaklanan sanayi üretimi artışı yüzünden mi yoksa ülkenin basitçe emtia fiyatları düşükken kur riskini azaltmak için mi olduğunu tartışmıştı.

Chappell’e göre aynı kuram tankercilik sektörüne de uygulanabilir. Petrol fiyatları da talebin arttığına yönelik belirtiler ortaya çıkınca son 3-6 ay içerisinde varil başına 80 $ civarına vurdu.

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü