banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Armatörler: "Krizin Tam Göbeğindeyiz"

Gemi siparişinin İptal 79’a; ötelenen gemi siparişinin de 121’e ulaştığını belirten DTO Başkanı Metin Kalkavan, "Bunun rakamsal boyutu 3-3.5 milyar dolar” diye konuştu.

Piyasalar 12.02.2009, 16:24
Armatörler:

DENİZDE KAYIP 3.5 MİLYAR$

Gemi siparişinin İptal  79’a; ötelenen gemi siparişinin de 121’e ulaştığını belirten DTO Başkanı, "Bunun rakamsal boyutu 3-3.5 milyar dolar” diye konuştu. 
 
Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, 19 Ocak’tan bu yana  iptal edilen gemi siparişinin 79’a; ötelenen gemi siparişinin de 121’e ulaştığını belirterek, “Siparişlerin toplamı da 244’ten 210’a indi. Bunun rakamsal boyutu 3-3.5 milyar dolar eder” diye konuştu.

Denizcilik sektörünün, kasım sonu aralık başında dibi görüp, yüksüzlüğü yaşadığını söyleyen Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, “O günleri bir daha göreceğimizi zannetmiyorum” dedi.

DTO’nun şubat gündemi kısa süre sonra yaşanacak seçime karşın, yine kriz ağırlıklıydı. Yaşananlara yalnızca bir kesimin sorunu olarak bakılmaması gerektiğini ifade eden Kalkavan, “Bu sadece bizim mücadelemiz değil. Bankalar, kamu, mali ve reel kesim ile birlikte hareket etmeli, kendi problemimiz olarak görmeliyiz. Bu sadece denizcilerin, tekstilcilerin, otomotivcilerin problemidir dersek çözüme ulaşamayız. Önemli olan kimin az hasarlı çıkabileceğidir. Çünkü, hemen hemen herkes kaybedecek gibi gözüküyor” diye konuştu.

Denizcilik sektörünün, kasım sonu aralık başında dibi gördüğünün altını çizen Metin Kalkavan, “Yüksüzlüğü yaşadık. Ancak, o günleri bir daha göreceğimizi zannetmiyorum. Daha da artacak diye her türlü malı almaya çalışan üretici, birden düşmeye başlayınca frene bastı. Belirsizlikten ürküldüğü için projeler ötelenmeye başladı. Gelen sipariş ise neredeyse yok denecek kadar az. Konteyner gemisinde aralık ve ocak siparişi sayısı sıfır. Bu, dünyada pek görülmemiş bir durum. Önümüzdeki üç yıl içinde dünya filosuna girecek gemi sayısı yaklaşık 500 milyon ton. Ekonominin hızlanıp, bunu absorbe etme şansı yok. Ancak hurdaya gidiş ve sipariş iptalleri, tablonun balansa gelmesini sağlayacaktır” açıklamasını dile getirdi.

Kazanmak isterseniz resale alın!

En büyük tehlikenin, ‘piyasa nasıl olsa yükselecek’ diye yatırıma devam edilmesi olduğunun altını çizen Kalkavan, şu tavsiyelerde bulundu: “Spekülatif olarak kazanmayı artık düşünmemek gerekir. Kazanmak isterseniz resale (kızakta satış) alın! Sıkışmış, satmak zorunda olan armatörlerden yeni gemiyi yarı fiyatına alabilirsiniz. Ama sakın ola siparişe girmeyin! Dünya denizciliğinin geleceği bu dengede yatıyor. Bırakın piyasa yükselsin. BDI’ın bugün geldiği üst nokta; tarihsel ortalamasının altıdır. Ama, bu iki ay öncesine göre kötü değil.”

Bankalar, kredi verirken özkaynağa bakmalı

Bankaların firmaları değerlendirirken, sektörün bütününe baktığını anlatan Metin Kalkavan,  “Bankalar sizi birbirinizden çok ayırt etmiyor. Diyor ki, A firması bugün zorda. Z firması da, 3 ay sonra zora girer. Finans kuruluşları, ‘Piyasalar paldır küldür düştü. Ben de frene basayım’ dememeli. 6 ay önce çok iyi olan piyasalar kötüleşmiş olabilir ama 6 ay sonrasını tahmin etmek çok kolay değil. Hele yeni projelerde ve öz kaynak oranı iyi olan firmalarda kesinlikle desteğe devam etmeleri gerekir. Çünkü, bu sektöre son 5 yılda ciddi paralar girdiği için öz kaynaklara büyük oranda yatırım yapıldı. Borç/değer oranına bakmak sizi yanıltabilir. Sadece borç/değere bakarsanız dünyadaki bütün bankaların verdiği kredilerin çökmesi lazım. Hiçbiri o oranı tutamaz. Her biri %100’ün üstündedir” ifadelerini kullandı.

Sektör, diyet yapmak zorunda

Elinde mükemmel gemileri, toksik olmayan yatırımları bulunan firmaların bile sıkıntı yaşadığını söyleyen Kalkavan, sektörün reçetesini de yazdı: “Sektör, alışverişlerinde birbirine yardımcı olması lazım. Bu durumu, çok iyi koşan bir sporcuya benzetiyorum.  Koştuğunda alması gereken kalori 7-8 bin. Fakat, bir gün dizi sakatlanıyor ve artık koşamıyor. Ama, yüksek kalorili beslenmeyi de alışkanlık haline getirmiş. Sonuç, inanılmaz bir yağlanma ve şişmanlık. Tabi ki, zayıflaması gerek. Bizde de yaşanan bu, kimimiz son derece hızlı kilo kaybedecek, kimimiz yavaş yavaş kaybedeceğiz. Ama, sektör muhakkak diyet yapmak zorunda.”

Piyasalarla ilgili görece olumlu yorumlara Nevzat Kalkavan tepki gösterdi: "Ne krizden çıkması, 4 yeni gemimizi tersanede bağladık"

DTO Meclis Başkan Vekili Levent Karaçelik, Baltic Dry Index’inde devam eden yükselişe dikkat çekerek, bu yükselişin iyi yorumlanması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle capesize endeksinde hızlı bir yükseliş olduğunu söyleyen Karaçelik, bunun arkasında cevher taşımalarının olduğunu belirtti. Cevher rezervlerini sabit tutmak isteyen Çin’in Brezilya ve Hindistan’dan aldığı cevherlerin capesize, panamax ve supramax navlunlarına olumlu etki yaptığını söyleyen Karaçelik, bu yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda fikir belirtmekten kaçındı. Yükselişin geçici olduğuna dair markette bir görüşün olduğunu ifade eden Karaçelik, endeksin mart ayında tekrar dibe vurmasının beklendiğini kaydetti. Armatör Suay Umut da, bu yükselişin geçici olduğunu Çin’in rezervlerini tamamlamasının ardından neler olacağına bakmak gerektiğini vurguladı.

“Krizin tam göbeğindeyiz”

BDI Endeksi’nin yüzde 118 yükseldiği ve piyasalarla ilgili olumlu gelişmelerin yaşandığının ifade edilmesi Turkon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kalkavan’ı sinirlendirdi. Sanki denizcilik sektörünün krizden çıktığı gibi bir havanın yaratıldığını söyleyen Kalkavan, burada sektör dışında olanlar ve basın mensuplarının yanlış yönlendirilebileceğini iddia etti. Sektörün krizin göbeğinin tam içinde olduğunu belirten Kalkavan, sıfır yaşında dört tane konteyner gemisini tersanede laid up yaptıklarını ve diğerlerini de işletme maliyetlerinin altında çalıştırmaya devam ettiklerini dile getirdi. Kalkavan, çok hassas bir dönemden geçildiğini belirterek, piyasalarla ilgili konuşurken çok daha dikkatli konuşmak gerektiğini ifade etti. 
 

Yorumlar (10)
ziver okçu 11 yıl önce
sayın Nevzat Bey kriz var gemilerimiz bağlı diyorsunuz ama geçen ay sizin tersanenizdeki patlamada fazla mesai yapan (16 saat deniliyor) işçi öldü. Ölen kardeşimiz neden fazla mesai yaptı... anlayamadık...
HASAN ÖZTÜRK 11 yıl önce
SAYIN KALKAVAN KARDEŞLERGEMI LISTENIZ AŞAGIDA, NUMUNELIK BIR TEK TURK BANDIRALI

GEMINIZ YOK,YANI BU MEMLEKETE SAHIBI OLDUGUNUZ GEMILERDEN

NE VERGI VERIRSINIZ, NE SIGORTA (SSK), NE KDV VS VS.NIYE BAYRAGINI TASIDIGINIZ MARSHALL ADALARI HUKUMETINE

GIDIP YAKINMIYORSUNUZ? ONLARDAN PARASAL YARDIM ISTEYIN

ŞANLI BAYRAKLARINI 7 DENIZDE DALGALANDIRIYORSUNUZ

NE ŞEREF!!!!INANIN BIRAZ DERIN DUSUNUNCE NE YALANDIR SOYLEMESI ULKEMIZDE

KABOTAJIN KABUL EDILMESINDEN ONCEKI YABANCI UYRUKLU ARMATORLERE

BENZIYORSUNUZ, MEMLEKETIN TUM NIMETLERINDEN YARARLANIP TEK

KURUŞ KATKIDA BULUNMUYORSUNUZ, BIR DE HUKUMETE BIZE YARDIM

EDIN DIYORSUNUZ. KABOTAJI DA DELDINIZ HAYIRLI OLSUN.GEMI LISTENIZ:-

KASIF KALKAVAN 10308 Container Ship 2001 Marshall Islands

ORKUN KALKAVAN 10308 Container Ship 2002 Marshall Islands

LEYLA KALKAVAN 10308 Container Ship 2002 Marshall Islands

SENA KALKAVAN 10308 Container Ship 2005 Marshall Islands

ECEM KALKAVAN 10308 Container Ship 2005 Marshall Islands

IREM KALKAVAN 10308 Container Ship 2006 Marshall Islands

DILARA KALKAVAN 10308 Container Ship 2006 Marshall Islands

SEDEF KALKAVAN 10308 Container Ship 2006 Marshall Islands

CAFER DEDE 21092 Container Ship 2008 Marshall Islands

IBRAHIM DEDE 21092 Container Ship 2008 Marshall Islands

BESIRE KALKAVAN 10308 Container Ship 2007 Marshall Islands

KAPTAN ERGUN 10308 Container Ship 2007 Marshall Islands

FURTH 10308 Container Ship 2007 Marshall Islands

ERKAN K 9978 Container Ship 2007 Marshall Islands

MURAT K 10308 Container Ship 2007 Marshall IslandsDTO BAŞKANININ SAHIBI OLDUGU GEMILERIN LISTESI YUKARIDAKI GIBI

TUMU MARSHAL BANDIRALI OLMAMALI DIYE DUSUNUYORUM.AYNI ZAMANDA BU ELESTIRI SADECE SIZIN ICIN GECERLI DEGIL, DIGER

TUM YARDIM DIYE CIRPINAN YABANCI BANDIRALI TURK ARMATORLERINE.COK ONEMLI BIR KONU VAR ONU DA SOYLEMEDEN GECEMIYECEGIM,

YAKLASIK 50 GEMILIK FILOSU OLAN IKI ARMATORDEN ( ONLAR DA

YABANCI BANDIRADA ) HIC SES CIKMIYOR, NIYE ONLAR AGLAMIYOR

ACABA, SAYIN EDITOR BU IKI SIRKETIN KIM OLDUGUNU BILIYORSUNUZ

BIR ROPORTAJ YAPSANIZ DA BIZE SON DURUMU BIR DE DEGISIK ACIDAN

YANSITSANIZ, NASIL OLUR? BENCE SIZIN GOREVINIZ KAMUYU

AYDINLATMANIZ GEREKIYOR.BU ARADA CAPE SIZE GEMILER GUNLUK T/C USD 25000 ILE USD 35000

ARASINDA BAGLANMIYA BASLADILAR, PIYASA HIC DE FENA DEGIL GIBI,

YUKSELIYOR GOZUNUZ AYDIN, IKI AY SONRA YINE PARAYA PARA

DEMEYECEKSINIZ, BIRAZ SABREDIN.HASAN OZTURK
güler cendan 11 yıl önce
Sn. Metin Kalkavan'ın konjonkture uygun olarak bıraktığı yeni bıyık modelini çok beğendim
Ali CAN 11 yıl önce
Muvcut mevzuata göre yabancı bayraklı

gemiler Türkiye'den yaptıkları yüklemeden kazandıkları navlundan yüzde 5 navlun kazancı vergisini gemi hareket

ettikten sonra 10 gün içinde beyan etmek ve maliyeye

yatırmak zorunda.Yani Haydarpaşa'dan yapılan yükleme neticesinde 100bin dolarlık bir navlun elde eden yabancı armatör bunun 5bin dolarını Maliyeye 10 gün içerisinde yatırmak zorunda.Toplanan bu vergiler Türk Bayraklı gemi armatörüne ve Türk

gemi adamlarına kaynak olarak aktarılabilir.Yabancılar da bayrağını taşıdığı Ülkelerin devletlerine

müracaat etsin.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı bilmem ne adalarındakilere gitmesin..

Cebinde para varken Türkiye'yi tanımayanın, Sıkışınca Türk devletinden yardım istemesi ne derece samimi..Devamlı Ağlayanlar inandırıcılığını kaybederler..
ali ekrem 11 yıl önce
hasan bey e katilmammak mumkun degil.

tum vergini yabanci bir ulkeye vereceksin sonra gelipte tc den yardim isteyeceksin.

hukumumetin bunlari goz onune alacagini umuyorum

ömer kara 11 yıl önce
Sayın oda başkanımız ve sayın armatörler birliği başkanı ağabeyimiz her konuşmalarında tersanelerden yarım kalmış gemilerden ve yurt dışına sipariş verilmiş gemilere destekten söz etmekteler.Tersanelerimiz tabiki önemlidir ama yurt dışına sipariş edilen gemiler bitse şu işsiz zamanda nolacak nereye gidecekler oysa şuan işarayan sefer yapmaya çalışan yüzlerce kişiye istihdam yaratan onlarca küçük gemi sahibi personel maaşını ödeyemez durumdadır onların sorunlarından hiç bahsedilmemektedir.bu gemisahiplerine işletme kredisi sağlanamazmı sayın sayın başbakanımıza ulaştırma bakanımıza durumumuz iletilmişmidir acaba merak içindeyiz.
salim gül 11 yıl önce
ARMATÖRLERE SESLENİYORUM BU KIRIZI FIRSAT BİLİPTE YOK PARAYA ÇALIŞTIRILAN DENİZCİ KARDEŞLERİMİN HAKKINI YIYERSUNUZ... BAZİ FİRMALAR DTO DOLARI 1.2 TL YE ENDESKLEMİŞMİŞ PEKİ SORUYORUM DTO USD 3 TL DESEYDİ USD BUPARAYI VERECEKMİYDİNİZ HAK YİYENLER BATIYOR BU GÜNLERDE ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE...
Ahmet Kaşmir 11 yıl önce
batımda gün yine sokaklar ıssız, şarapkolikler ve para peşinde eli bıçaklılar, sabah yumruk konuşur, gecelerimde silahın notaları, derinde bir sela sabahları, gazetelerde ölümün ibret etkisi, mafya evreninde yaratılan kahraman adamlar, haraçla kazanılan günahlar(günah),evimin önüne dizilen onca sarhoşun nağrası ve polisin etkisizce boş fiilleri, güvenliğim mi yoksa benliğim mi idam anlarında terlemekteki? kinime yemdi şiddetin meyvesi, bizse bunca yıkıma katıla katıla sırıtır olduk, eylemim rapimle fiile dönüşecektir bilesiniz.dağdan inme ayıların temelli cahiliyetine vizeyle karşılık verildi, kondular getirdi betonu, başbakan bir metro yerine doğamı geriye ver!... kültürüm piç oldu, özür için dilekçe ver!...ben yarındım ancak aldınız elimden bugünümü kimliğimden utanır oldum, türkiye burası değil, hep sefil bakışlar onumun dokuzu psiko bunalım 24 saatte 3'lü çevirir sen-ölüm-kalım!...

dünya kerhanesinde bakire değilsin,tecavüz edenler var

gözlerim de sağanak yağışta, kalbim krizin bekçisi olmuş

yak ta ver sigarama derdimi anlatayım duman olsun bu rapim

ben çaresiz avare gezerken,gözyaşlarım yaşlanır oldu.bakışlarımda kara ifade,istifade edilemeyen o masumiyetim, yüzünde meymenet göremediğiniz tüm liriklerimle bir bütün ben,tüter tütün yazar çizer stilo.sadakatim gömüldü dilime. sus!...dedirtmedim. kus!... günahların sevabı bulunamaz yunus.prangalarda raks ederken ağlamaklı bakışın öncüsü, kısır döngüsünde tanıdık her bir muhterem cılız bitki örtüsünde,tanıdık her bir muhterem cılız bitki örtüsünde. civarda depremin korkusu ve bilgilerini yokla,fazla soru da sorma zaten halim kalmadı, hasta adamı yatağa yatırın artık, bin asırlık bekçi ülkemin damarlarında kan bırakmadı, bazı bazı bazılarımız,tepeden izlerken kakılmışları, çalınmış hırsları,sessiz yalvarışlarını duy gözlerimin,bak hadi!!!...

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?