banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

14.04.2008, 23:04 34582

Piri Reis Üniversitesi ve Yeni Ufuklar

Piri Reis Üniversitesi ve Bulancak  Denizcilik Yüksek Okulunun açılacağı haberlerini basından öğrenmiş bulunuyoruz. Hatta Piri Reis Üniversitesine rektör ataması da yapılmış...
 
Piri Reis Üniversitesinde denizcilik ile ilgili sadece bir tek fakültenin  olacağı da yazılan haberlerin arasında...Her iki okulda ülkemize hayırlı olsun, Allah utandırmasın..
 
Yukarıda sözünü ettiğimiz üniversiteye ismini veren Piri Reis korsanlıkdan Osmanlının donanmalarında komutanlık düzeyine gelmiş, zaferler kazanmış muzaffer bir komutan .Bu kadar mı? Değil tabii..Ünlü bir Türk denizcisi olan Piri Reis kazandığı zaferlerin dışında yazdıgı Kitab-ı Bahriye adlı kitap ve çizdiği haritalarla  denizciliğe  deneysel ve gözlemsel boyutda bilimsel katkısı olmuş bir denizci atamız..
 
Korsanlıktan başlayıp Osmanlı donanmasının şanlı komutanlarından biri olacak kadar şaşırtıcı bir hayata sahip olan Piri Reis in ölümü ne yazık ki şanına yakışır olmamış...
                                                                                              
Biliyoruz ki denizler arası ulaşım ya da denizle yapılan ulaşım  sadece gemilerle malların taşınmasını değil antik çağdan başlayarak felsefeden, biyolijiye, tıpdan, doga bilimlerine kadar insanoğlunu hep aydınlık yarınlara taşıyan değerlerin de bir kıtadan diğerine  aktarılmasına tartışmasız en faydalı yol olmuştur...Öyleyse Piri Reisin haritalarının ve kitabının da insanlık tarihine (aynı harita 2 kez düzenlemiş) dolayısı ile faydalı olduğu ortadadır..Piri Reis Üniversitesine de aynı rotada başarılar diliyorum tekrar..

Adını Piri Reis den alan  bu üniversitenin açılmasını   üç açıdan çok önemsiyorum;

  1. Mutlaka ülkemizin bir üniversitesi olup  istihdama kaliteli elemanlar yetiştirmesi açısından "çok" önemlidir..
  2. Kurslarla gemi adamı yetiştirme iddiasının "fakülte ciddiyetine"  gelmesi açısından önemlidir...
  3. Denizcilik mesleğinin " ehliyetden"   ibaret olmadığı gerçeğini  Piri Reis Üniversitesinin açılması paydasında artık herkesin  kabul etmesi açısından önemlidir.

Bir açıdan da samimi duygularımla merakı mı yenemiyorum;
 
Madem bu üniversitenin sadece tek bir fakültesi denizcilikle ilgili olacaktı neden diğer fakültelere ayrılan kaynak denizcilikle ile ilgili diğer okullara kaydırılıp Piri Reis fakülte olarak  var olan bir üniversitenin çatısı altında açılma dı? Bunun yanıtını da "demek ki ülke gereksinimleri göz önüne alınarak bu fakültelerin de açılması uygun görülmüştür" diyorum..                                                                                        
 
 
Denizcilik eğitimine yeni fakülteler ve yüksek okullar katılırken meslek lisesi mezunu arkadaşlarımızın yakın sefer bölgelerinde ve küçük tonajlı gemilerde ki istihdama cevap vermesi konusunda ki düşüncemi ısrarla koruyorum..

Bu bağlamda "Denizcilik Meslek Liselerine" gerekli desteği göstermeye mutlaka devam edilmesi , ehliyet konusunda sıkıntısı olan liselerin sorunlarının mutlaka çözülmesi gerektiğini bir kez daha yinelemek istiyorum...

Denizcililk meslek liselerini geliştirmek  bu sektörün alt yapısını korumakla eşdeğerdir..   

Yazımı sonlandırırken sektörde ki bir yanlış anlatıma ve söyleme değinmek istiyorum; düşünülenin ve söylenenin tam aksine YDO mezunları açılan hiç bir okula karşı değiller..Bu doğru değil..Prensipte hiç bir yurtsever  sahip çıkacak hangi meslek dalında olursa olsun aydın yetiştirecek eğitim yuvalarına karşı çıkmaz..Karşı çıkılan ve herkesin üzerinde mutlaka mutabakat etmesi gereken konu " var olan eğitim yuvalarının , meslek liseleri de dahil kapasite ve kaliteleri arttırılmazken, ehliyet sorunları çözülmezken yeni okul açmaya yönelik çalışmaların hem nicelik hem de nitelik anlamında öncelikleri bozduğu şeklindedir". Önceliklerin bozulması da sonradan maliyetleri arttıran rektifiye gereksinimleri ile karşımıza çıkar..
 
Konuyu açmışken devam edeyim; ülkemizde ki bütün  denizcilik okulları  mezunu arkadaşlarımız bizlerin ( ben de bir YDO mezunuyum bu ara)  kardeşleri olup onların YDO mezunlarına saygı ve muhabbetle baktıklarını biliyor bizler de onları aynı sevgi ve muhabbetle kucaklıyoruz...Benim şahsım adına çok iyi ağbi kardeş ilişkisinde olduğum çeşitli kademelerde yöneticilik yapan ve çok da başarılı bulduğum özellikle meslek liselerinden mezun kardeşlerim var.

Hatta onların başarıları bana ülkemizde meslek liseleri gerçeğinin nasıl savsaklanıp geç kalındığını en trajik şekilde anlatmaktadır..Bu tabii başlı başına tartışılacak ayrı bir konu..

Ama kısaca değineyim; meslek sahibi olmadan kariyer sahibi olmaya çalışan bir nesil yaratmış durumdayız..Bu nesili  yarını olmayan fakültelerle kışkırttık..Ülkemizin geleceği bu genç kuşakları daha az zaman ve masrafla bir çok alanda, daha genç yaşta meslek sahibi yapabilecek iken  harcadık ve hala harcıyoruz..

Türkiye fakülte ve yüksek okul mezunu işsizlerin en yüksek olduğu ülkelerden biri belki de birincisi..OECD nin kayıtlarına bakın..
 
Neyse konumuza dönelim;
 
Bugüne kadar hemen hemen bütün denizcilik okullarında YDO mezunları hocalar eğitime katkıda bulunmuşlar ve bulunmaktadırlar..Ve de bu okullarda YDO mezunlarının yazdığı bir çok kitap okutulmuştur ve okutulmaktadır...

Bu Piri Reis Üniversitesi için de geçerlidir Bulancakta ki Yüksek Okul için de..Bilgi gücünü bütün ülkenin hizmetine sunmak kaçınılmaz bir yurtseverlik görevidir..YDO mezunları da "önce vatan" anlayışında  ülkesini ve insanını seven bireyler ve camia olarak hareket etmektedirler..  
 
Denizcilik Fakültesi bundan böyle hem kalite yarışında bayragı sürekli daha yukarılara taşımak ve  diğer okulları böylece motive etmek, hem de diğer meslektaşlarını 124 seneyi aşmış YDO geleneklerinin pozitif enerjisinden yararlandırmak durumundadırlar..Bunun dışında ki her anlayış marjinalliğe giden yolda güdük kalacaktır..
 
Ülkemizin içinde yeteri kadar nifak varken bir de biz kendi sektörümüze gereksiz ayrışmaları sokmayalım..
 
Gelin her yeni oluşumu fırsat bilip yeni ve aydınlık ufuklara doğru vira bismillah diyelim..
 
Bu ülke hepimizin, bu sektör de..
 
Sevgiler herkese.

Yorumlar (23)
Eyup Can 14 yıl önce
"Meslek sahibi olmadan kariyer sahibi olmaya çalışan bir nesil yaratmış durumdayız" demişsiniz.Denizcilik faküktesini bitirip,1-2 sene deniz hizmetinden sonra karada "KAPTAN" ünvanıyla çalışan ve kariyer yapmış görünen kaç kardeşiniz var? onun da istatisliğini açıklasanız...

Amerika Birleşik Devletleri nde o koskoca Boeing leri uçuran ve sivil hava yollarında çalışan pilotların çoğu,özel kurslardan mezun olup,FAA (Federal Havacılık Dairesi) tarafından açılan sınava giriyorlar.Başarılı oldukları takdirde lisanslarını alıyorlar.Anlayacağınız Amerika pilot yetiştirme alanında hala "Fakülte ciddiyetine geçememiş" gariban bir ülkedir... :) Bu kadar seviyorsanız mesleği,24-25 yaşında denizi bırakıp,karaya geçmesin kardeşleriniz.Personel açığı da oluşmamış olur.Amaç zabitan sayısını minimumda tutup,3. kaptan maaşını 5000-6000 dolara çıkartıp,25 yaşında denizi bırakınca bir iki mal sahibi olabilmek sanırım.

Her denizciyi kucaklıyoruz dediğiniz yazı dahi,buram buram okulculuk kokuyor.

Gelin önce bu zihniyeti değiştirelim...

Uygar Kaptan 14 yıl önce
Elbette ki Murat Kaptan'nın yazısı okulculuk kokacak, ben değiştirecek bir zihniyeti olması gerektiğini düşünmüyorum.YDO mezunlarını birbirlerine bağlayan okulcu olmalarına sebep olan da zamanında denizcilerin hakkını yemiş olun armatörlerdir.90'lı yıllarda bunları hepimiz yaşadık, bir denizcilik firmasının kalitesi maaşını zamanında vermekle ölçüldü bizim ülkemizde, sorulduğu zaman X Denizcilik iyimidir diye, evet çok iyidir ayın ilk haftasında maaşları yatırıyorlar dendi, olması gereken hakkımız olan maaşlar bir lütuf gibi sunuldu bizlere, ki bunu yapan firma sayısı da malesef iki elin parmakları gibiydi.Elbette birbirimizi destekleyecektik, aylarca maaşlarını alamadı bir çok gemide abi ve kardeşlerimiz, kontratı dolan personeller gemilerden çekilmedi, çok ekmek tüketiliyor diye armatör talimatıyla bayat ekmek verilen gemilerde çalıştık bizler, hem dünyayı geziyorsunuz, bedava yemek yiyorsunuz üstüne bir de para mı istiyorsunuz diyen zihniyetlerle çalıştık. Gemiye mayonez istendiğinde ''sanki evinizde mayonez mi yiyorsunuz'' diyen armatörlerle çalıştıkElbette okulcu olacagız elbette birbirimize destek olacagız, Murat Kaptan'ın burada bahsettigi olayın diger denizci kardeslere degil, sırf ucuza personel istihdam etmek isteyen, güçlü olamayan, masaya yumrugunu vuramayan bir kitle yaratmak isteyenlere.Şu anda gemilerimizde ISM evraklarını dolduramayan, thermal suit ile immersion suit'in farkını bilemeyen, gemilerin ana makinelerini overol yapamayan, (hiç abartmıyorum yaşanmış olay bunlar)gemi filika motorlarını çalıştıramayan zabitler var. Görünen köyün kılavuz istemeyeceği çok öncelerden belliydi.Bugün elbet çok değerli denizcilerimiz var mezun olduğu okullara bakılmaksızın.YDO mezunları okulcu olmuşlardır, çünkü iş bulmanın zor olduğu dönemlerde armatörler tarafından ezilip hakları çiğnendiği için. Ve bizim okulculuğumuz başka okul mezunu kardeşlerimize değil, bu gerilimi yaratanlaradır.Erken yaşlarda karaya geçilmesinden bahsetmişsiniz, bunun sebebi de ülkemizin ve armatörlerimizin öngörüsüz ve denizcilik stratejisinden yoksun olmasından kaynaklanmıştır. Denizcilik sektörü böylesine hızlı büyürken siz mevcut okullarınıza kapasite anlamında bir yatırım yapmazsanız (ITU Denizcilik Güverte, 9 Eylük Deniz Işetmeciliği ve Guverte, Istanbul Universitesi Deniz Işletmeciligi ve Guverte, KTU Güverte gibi)

Denizcilik sektörü ellerinde sadece ehliyeti olan neferlerden ibaret sanıldığı takdirde olacak olan budur. Yeni mezunlar nerelere geçmiş karaya bir baktınız mı acaba ben söyleyim size;

IDO Deniz Otobüsleri, Denizcilik Müsteşarlığı, VTS Trafik Merkezleri, Port State Control'ler, Armatörlüklere ISM Muduru, Gv ve Mk Enspektorleri, peki bu işlere denizci kökenliler geçmeyecek te kimler geçecek. Bu insanlar bu kadar erken bu işlere başlıyorlarsa bunun suçlusu bu kişiler değil, bu eğitim sektörüne yatırım yapmayanlardır. Karaya geçen kardeşlerimiz tutup ta pazarda limon satmıyorlar, yine Denizcilik camiamıza hizmet veriyorlar.Bizlerin amaçları 3.kaptan maaşları 5000-6000dolarlara çıkarmak değil, bizlerin amaçları gemilerimizde kaliteli personellerin çalışması. O sizin bahsettiginiz zihniyet malesef armatörlerde var personel çok olsun düşük maaşa çalışsın ama sesini çıkarmasın, kumanya az tüketsin diye. Ben de gemi işletiyorum ben de running cost'larımı mümkün mertebe düşürmeye çalışıyorum, ama bunu gemide ki personelin maaşını azaltmaya çalışarak, kumanyasından kısarak yapmıyorum. Bahsetmiş oldugunuz ''5000-6000usd maaş alıp denizi bırakınca bir iki mal sahibi olabilmek'' tabiriniz gerçekten sadece bizim okul mezunlarımız değil tüm Denizcilik Camiası adına çok üzücü. Dünya da ki tüm denizciler aldığı maaşlarını son kuruşlarına kadar hakeder. Aylarca ailelerinden uzakta, 24 saat bir konserve kutusu misali gemilerde, kar-yagmur-fırtına da canlarını dislerine takarak çalışırlar. Günlerce 35 derece yatarak ayakta kalmaya calisirlar. Kar-Buz fırtına da yüklemeye veya tahliyeye nezaret ederler, manevra yaparlar. Sırf üniversitede kızını okutabilmek için 60 yaşından sonra denize çıkmış insanlarla çalıştım ben. Lütfen Denizcilerin aldıkları maaşlarda gözünüz olmasın.Murat Kaptan'nın da bahsettigi gibi bugun en azından benim çok yakından bildigim ve mesleki kalitelerinden hiç şüphe duymadıgım biri Ortaköy diğeri de Beykoz Denizcilik Meslek Liseleri var, bu kadar küçük tonaj kosteri olan bir ülke olarak neden bu okullara yatırım yapılmadı.ITU, 9 Eylül Universitesi, KTU, Istanbul Universitesi gibi bir çok üniversitemizde Denizcilik Fakülteleri, harika yöneticileri ve eğitimenleri, bir pırıl pırıl öğrencileri vardı, neden bu okullara destek olunup öğrenci kapasiteleri arttırılmadı.Kaptanlık Pilotluk değildir malesef, pilotlarla kaptanları karşılaştıramazsınız, Hiçbir pilot 25 tane personeliyle günün 24 saati beraber, hiç kara görmeden 30 gün seyir yapmiyor, her kaptan bir psikolog, bir hukukçu, bir iaşe'ci, bir operatör, bir seyirci olmak zorunda, işin tekniğini herkese öğretirsiniz kaptanlık misyonunu ve yöneticilik misyonu, önem vermediğiniz ve üzerine düşmediğiniz takdirde ogretemezsiniz malesef.Merak etmeyin, biz bu mesleği de, kalbini denizciliğe vermiş, mesleğini hakkıyla yerine getiren tüm denizci kardeşlerimizi nereden mezun olduguna bakmaksızın çok seviyoruz, gerek karada gerek denizde hem bu sektöre destek vermeye, hemde ardımızdan gelenleri yetiştirmeye devam edecegiz.Eyüp CAN 14 yıl önce
"Elbette okulcu olacagız elbette birbirimize destek olacagız"

yerine " Elbette denizci olacağız,birlik olacağız" demiş olsaydınız belki samimiyetinize inanabilirdim Uygar kaptan...

Siz gelin, okulcu olmayın.Sadece "Denizci" olun....SaygılarGözlemci 14 yıl önce
Denizcilik camiasında ilk senem fazla birşey görmedim ama gördüğüm şöyle birşey var haksız rekabet o şunu yapıyor bu bunu yapıyor. Denizcilik okullarının bir çoğunda arkadaşım var ve herbiri bizim durumumuz düzeliyor derken itüdeki arkadaşlarım sürekli önlerine çıkan kapıların kapatılmaya çalışıldığını söylüyor eğer denizcilik sektörü birbirinin kuyusunu kazmaksa sayın Uygar Kaptanın da "Okulcuyuz" demesi gayet mantıklı birşey oradaki birlik ve beraberlikten korkmayın yolları açılırsa geyet hızlı bir şekilde yükselirler. Dolaylı olarak Türk Denizciliği yükselir.Eğer isteğiniz Türk Denizciliğini yükseltmekse var olan şeyi yıkmayın. Bırakın onlar zaten adları gibi Yüksek Denizcilik mantığıyla bütün camiayı yükseltirler.Yeni denizci olmak isteyenler artık sigortadan yıpranma payı almayacaklar. Oturun bunu düşünün
mehmet emin teker 14 yıl önce
1985 ten beri denizler deyim.romorkör.gemi.tanker.ve balıkcılık yapıyorum.6 sene hesfıbel marıne gemisinde ikinci kaptanlık yaptım.deniz altı kablo döşeme ve tamir bakım işi.piri reise yıllardır girmek istiyorum ama olmadı.izmir de oturuyorum.yaşım 45 nereye baş vurayım saygılarımla...mehmet kaptan
Erdal Tekin 14 yıl önce
Fakat OKULCULUK tan neden korkuluyor anlamış değilim
engin kudu 14 yıl önce
eminim uygar kaptanın cabası, sıg bir görüs ürünü olan ve calakalem karalanmıs Eyüp can ın yazısına cevap vermek değil, denizcilere sahip olmaları gereken vizyonu isaret etmek içindir.

sonuna kadar, her kelimesine katılmamak elde değil...

bu meslek ancak "denizcilerin" ellerinde yücelir...
Eyup Can 14 yıl önce
İşte "sizden ,bizden" i bırakın,sadece denizci olun demem bu yüzden.Sadece sizden farklı düşünceye bile katlanamıyorsunuz,saygı gösteremiyorsunuz."Calakalem,sığ görüş" olarak değerlendiriyorsunuz.

E bravo size...Beni de haklı çıkartmış oluyorsunuz farkında olmadan.Bırakın bu okulculugu.Bıkmadınız mı "sadece bizden " olsun düşüncesinden?

Okulculuktan korku yok ,yanlış anlaşılmasın.Okulculuk sevilmiyor çünkü kişinin liykat ve başarısı değil,başarısız ama kendi okulundan mezun bir kişinin kollanması anlamına geliyor genellikle pratikte.

Okulculuk sevilmiyor,çünkü gemilerde huzuru kaçırıyor.

Okulculuk ve okulcu sevilmiyor çünkü her hareketi ile gemide olay çıkartan bir okulcu ile 6 ay geçirmek hoş olmuyor.

Kendi aranızda,derneğinizde,evinizde ya da lokalinizde okulcu olun.Armatöre karşı da okulcu olun.Hakkınızı arayın.Hakkınızı yedirmeyin.

Gemiye gelmeden okulcu gömleğinizi askısına asın, öyle gelin...Çalakalem karalamalarım,sığ görüşlerim için siz değerli büyük insan Sn.Engin Kudu dan özür dilemeyi de borç bilirim.

En güzel örnek sizsiniz savunduğum görüşler için:

En mükemmel denizci,kaptan,baş mühendis olabilirsiniz.Ama başkalarının fikirlerine terbiye sınırları içinde yorum yapmayı öğrenememişsiniz.

Bu meslek kendisini denizci sananların ellerinde değil, "gerçek denizcilerin ellerinde" yükselir.Denizci olmak çok zor değildir ama "adam" olmak,insan olmak gerçekten zordur.SaygılarBütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner255
8
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü