İMEK DTO Eylül Meclis toplantısında Balıkçılık Meslek Komitesi Başkanı Murat Kul konuşma yaparak balık sezonu açılışı, sorunlar ve balık tüketimi konularına değindi.

Balıkçılık Meslek komitesi Başkanı Murat Kul” 1 Eylül itibarıyla balık sezonu açıldı. Her sezon öncesi veya sezonda bununla ilgili konuşuyorum. Hazırlıklarımızı yaptık, denize açıldık, bu sene inşallah bol ve bereketli olacak. Dün Şile açıklarında 40 ile 50 bin kasa Palamut avlandı” dedi.

Palamutun hal’de çiftinin 7,5- 8 lira arası bir fiyatla satıldığını belirten Kul, “palamut denizlerimizde bir sıkıntı yok” dedi.

24 metre yasağı bizi zorlar.

Daha önce 18 metre olan avlanma sınırının 24 metreye çıkarılmasının balıkçıları zor durumda bıraktığını anlatan Kul, bunun tekrar 18 metreye çekilmesini istedi. Kul ” Bizim coğrafi koşullarımız farklı. AB İlkeleri bize dayatılmasın bundan çok mağduruz” dedi.

Ülkemizde balık tüketiminin az olmasına değinerek sözlerine devam eden Kul “ Balık çok az tüketiyoruz. Yıllık kişi başı 8 kg civarı, bu Japonya’da 90 kg, İzlanda’da 70 kg, AB’de ise 26 kg dir. Balığın faydalarını anlatalım. Bunun için Harward Üniversitesinin yaptığı araştırmayı sizinle paylaşmak istiyorum” dedi.

İşte o araştırmadan bazı başlıklar;

- Balık demir ve fosfor içerir, büyüme ve dokuların iyileşmesine yardımcıdır.

- Sağlıklı diş etleri ve diş yapısı oluşmasına yardımcı olur.

- Cilt rengini güzelleştirir

- Saçların daha dayanıklı olmasını sağlar.

- Bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede katkıda bulunur.

- Kandaki kollesterolü düzenleyici etkisi ile kalp krizinin önlenmesinde önemli rol oynar.