banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Türk Denizcileri ve Gemi Adamları Zor Durumda

Türk gemi adamları Hollanda'nın yeni çıkardığı uygulama olan 'Blue Carpet nedeni ile Avrupaya vizesiz gidemiyor. Bu durum Denizci Şirketleri çok zor duruma sokuyor.

ÖZEL HABER 07.01.2011, 15:37
Türk Denizcileri ve Gemi Adamları Zor Durumda

Türk Denizcileri ve Gemi Adamları Zor Durumda

Türk gemi adamları Hollanda'nın yeni çıkardığı uygulama olan 'Blue Carpet nedeni ile Avrupaya vizesiz gidemiyor. Bu durum gemilerinde mürettebat değişimi yapması gereken denizcilik şirketlerinii çok zor duruma sokuyor.

Konuya ilişkin Denizhaber olarak Mercan Denizcilik Personel Müdürü Kapt Muharrem Gümüş ile yaptığımız görüşmede uzun süredir denizci şirket olarak yaşadıkları 'Türk gemiadamının Avrupa'ya gitmek için vize alma zorunluluğu' konusunda çektikleri sıkıntıları anlattı.

Muharrem Gümüş, gemilerinin Avrupa'da kira altında çalıştığı için personel değişimlerinin tamamının yurt dışında yapıldığını, önceki senelerde Fransa ve Hollanda üzerinde aracı personel firmaları ile bu konu üzerinde zorda olsa çözüm sağlandığını ancak 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren Hollanda'nın vizesiz gemi adamının uçuşuna izin vermeyeceğini bildirip, 'blue carpet' adı altında bir uygulama yapacağını bildirdiğini fakat bu uygulama hakkında konsoloslukların ya da herhangi bir yetkilinin bilgisi olmadığını söyledi.

Gümüş, 5 Ocak 2010 tarihi itibariyle ise Fransa göçmenlik bürosunun Endonezya ve Flipinli gemiadamlarının ülkeye girişini kısıtlamış olduğunu, fakat bu kısıtlamanın sebebini anlayamamakla birlikte Türk gemiadamlarını da kapsadığını söyledi.

Yaşanan bu sıkıntılardan dolayı tüm Türk denizadamlarının ve denizci şirketlerin zor durumda olduğunu dile getiren Gümüş, özellikle kimyasal tankerlerin limanlarda kalma süresinin 1 gün olduğunu bunun da gemiadamının vize alabilmesi için yeterli süre olmadığını, Türkiye de vize almanın zaten zor olduğunu  ve bu kısıtlı sürede vize almanın imkansız olduğunu söyledi. Gümüş sözlerine şöyle devam etti: 'İspanya kesinlikle vizesiz gemi adamı uçuşuna izin vermeyip kasım başında noel tatili nedeniyle vize başvurularını kapamıştır. 1 Aralıktan yılbaşı sonuna kadar uçak bileti aldıgımız firmalardan gelen ifade İspanya konsolosluğunda bu göreve bakan  1 kişi oldugu, vizeninde 15 günden önce verilmeyecegi konusunda idi. Portekiz de ki acentalar dönem dönem vizesiz kesinlikle personel gönderilemeyecegi ısrarla ifade etmekteler her ne hikmetse bu aralarda Ok to board dedigimiz garanti mektubu ile personelin Portekiz limanlarında katılışına izin vermektedirler sanırım krizden dolayı bu aralar buna müsaade etmekteler. Almanya limanlarında bazı acenta mutlaka vize alınması gerekliliğini isterken diğer bir acentada vizesiz yalnızca Ok to board ile personelin Almanya da gemiye katılabilecegini beyan etmektedir. Avrupanın  en büyük liman kenti olan  Hollanda yaptıgı vize uygulaması ile bizleri içinden çıkılmaz bir duruma düşürmüştür. Tabi akabindede Fransa Hollandayı örnek alarak bir takım yaptırımlara girişmiştir. Hangi denizcilik firmasına isterseniz sorabilirsiniz yurt dışında personel degişimi bizler için  eziyetken şimdi bu çıkan anlamsız uygulamalar ile işkenceden farksız hale gelmiştir.'

Gümüş, şirketler olarak personeller için acenta ve yetkili makamlara verdikleri garanti mektubunda bu şahısların kendi sorumluluklarında  olduğunu ve tüm masrafları karşılamakla yükümlü olduklarını yazılı olarak teyit ettiklerini, Personel müdürleri olarak  karşılıklı gemiadamlarına uygulanacak geçici transit veya kısa süreli uçuş izni gibi bir uygulamanın Avrupa daki ilgili makamlarla görüşülüp hayata geçirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Gümüş,  'Konuyu özetle ele alacak olursak kendi çabalarımızla bu zamana kadar aracı kurumlar üzerinden Garanti Mektubu ile gemilerimize yurt dışında personel gönderebildik, Avrupa da bir çok ülke vize uygulamasına geçmiştir ve denizcilik şirketlerini sıkıntıya sokmuşlardır. 3 günde vize verdiklerini iddaa ederek denizcilik firmalarından personellerine vize almalarını istemektedirler fakat 3 gün içerisinde vize verebilen konsolosluk yoktur olsa dahi randevu alınabilmesi ilgili evrakların tamamlanıp konsolosluga teslim edilmesi işlemi 2 gün sürmekte ve büyük zaman kaybına sebep olmaktadır.' dedi.

Muharrem Gümüş, son olarak bu konuda yurtiçi ve yurtdışı yetkilileri ile sürekli iletişim halinde olup bir çözüm yolu aradığını ancak kendisine bu konuda kesin bir bilgi verilmediğini ve bu konunun Türkiye'deki tüm denizci şirketlerini ve denizadamlarını çok büyük sıkıntıya soktuğuna önemle değindi.

Alaattin Kurt: 'OK TO BOARD işlemleri bitti, ciddi sıkıntılar yaşıyoruz'

Konuyla ilgili DenizHaber'e açıklamada bulunan Arkas Denizcilik Personel Müdürü Kaptan Alaattin Kurt ise; Hollanda’nın tarafında yıllardır yürürlükte tutulan OK TO BOARD ile sınırda vize alma işlemi biz denizcilik şirketleri için can simidi değerinde bir uygulama iken alınan karar ile bu uygulama Ekim-2010’da  kağıt üzerinde olmasa da pratikte durdurulduğunu, bu tarihten sonra sınırlı da olsa Fransa’nın desteğinin sürdüğünü ancak Fransa’nın da sessiz sedasız bu uygulamayı kaldırılacağı haberini almış durumda olduklarını bildirdi.

Kaptan Alaattin Kurt; DTO tarafından yayınlanan bir sirküler ile Hollanda’ya gidecek gemi adamları için “OK TO BOARD” işlemlerinin daha sıkı bir şekilde uygulanacağının belirtildiğini, ancak belirtilen uygulamanın sıkılaştırılması ifadesinin, mevcut uygulamanın durdurulması anlamına gelmediğini düşünürken, 12.10.2010 günü KLM Havayolları’ndan gelen bir duyuru ile adı geçen havayolu şirketinin Shengen Vizesi olmadan, sınırda vize almak üzere Hollanda’ya seyahat etmek isteyen gemiadamlarının uçağa kabul edilmemesi kararını aldıklarını öğrendiklerini söyledi.
 
Kira esası ile Türkiye uğraksız seferler yapan gemilerinin konteyner tipi gemiler olması nedeni ile limanlardaki kalış sürelerinin bir günü geçmediğine değinen Kurt, özellikle, Avrupa ülkeleri tarafından gemiadamlarına uygulanan sıkı vize rejiminden dolayı vize alımında çok ciddi sıkıntılar yaşandığından, sektöre soluk aldıran tek yolun personelin “OK TO BOARD” ile gemilere katılışları sağlamak olduğunu vurgulayarak; OK TO BOARD işlemine son verilmesiyle birlikte çok sıkıntılı bir döneme girildiğini belirtti.


  

 

 

 

Yorumlar (21)
DENİZCİLER 6 yıl önce
Bildiğimiz kadarı ile son TOBB toplantısında armatör, işadamı vb. için

tercihli pasaport için hükümete baş vuruldu.

Hiç olmazsa Baş Mühendis,Kaptan ehliyetine sahip denizciler içinde bu başvuru yapılmalı idi.

Bu konu DTO sı TOBB yetkilisi Sn. Erol Beye tarafımızdan iletilmişti.

Aca ba ilgilendimi?
denizci 10 yıl önce
Bizim suçumuz.Kimseye suç bulmayalım.Gaztelerde boy boy ilan var gemici yapıyoruz diye bakın onlara.sokakta işe yaramayan denizci oldu.gemi limana varınca hemen gemiterk ediyorlar.yine Almanya da bir zibidi kaçtı bizden.Kaçtı demeğe yüzümüz tutmadı utana utana dedik. adamlarda bıkmış artık bizim denizcilerden. memlekette yolunu şaşıran denize çıkıyor gastelerin ilan sayfasına bakın. hele birde simsar sayısı belli değil.dünyada bu kadar duyulmamıştır simsar.Kendimize çeki düzen veremediğimiz için avrupalılar bize çeki düzen veriyor.haksız değiller . bize müstehaktır.sizde denizden ayrılınca artık karada bu düzene destek veriyorsunuz.vize işi eski neyse şimdide o değişen yok sen yeni fark etmişsin. komik olmuşsun dostum.
10 yıl önce
Hollanda vatandaşlarına yaşatılacak giriş çıkış eziyeti ve havaalanlarındaki sebepsiz sinir bozucu beklemeler çözümün anahtarıdır.

sülüman 10 yıl önce
boşver avniciğim küçük adamlar küçükmişlerle.büyük adamlar büyük işlerle uğraşır.onlar müsteşarlıkta limalnlarda masa başında çalışmak için uğraşıyor.sen se dünya denizlerinde....

süleyman kaptan
Mert Öztürk 10 yıl önce
Kamyon şöförleri için açılmış olan dava sadece Almanya için geçerli ve o iş için de hemen hemen Alman konsolosluğundan vize almaya eş değer bir prosedürü yerine getirmek gerekiyor. Yani aynı tas aynı hamam ... Ha tanım yaparsan "vizesiz" oluyor ama işe gelince aynı çaba harcanıyor. Aslında genelde denizde belirli bir süre çalışmış olana yeşil pasaport verilmesi (tabii en basit haliyele yazıyorum,bazı ek kriterler de olabilir) sorunu çözebilir. Ama bunun da yapılması için meclisteki yoğun vekillerimizin keyfi yerine gelecek,düşünecekler,karar alacaklar,oylayacaklar,kabul edilecek,resmi gazetede yayınlanacak........... En iyisi hersene green card çekilişine devam edelim derim ben... :D Bu ihtimalin gerçekleşmesi daha yüksek..... :D
putin zede 10 yıl önce
yeni bişey degil ki
ÖZER ÖZGÜL 10 yıl önce
Sevgili DENİZCİ rumuzlu arkadaşım,kimsin ne iŞ yaparsın bilmiyorum,ancak bizler balık tutandan,limanda halat atandan,gemi işletenden tutunda bunu yüzdüren herkese biz denizci deriz.Keşke rumuz yerine ismini yazsaydında yorumumuzu buna göre daha rahat yapsaydık.

Neyse gelelim konuya,(bilmediğini farzederek)evet eskidende oyleydı ama şimdi eski değil bugündür yarında gelecek olacaktır.Denizcilik eskiyle değil bugünle ve yarınlarla düşünülür.

2.si bizlerde bunların onune geçmek için ,personel kalitesini arttırmak için denizcilik personel müdürleri olarak devamlı yenilikci çalışmalar içindeyiz.

Personelimizi tanıdık ve güvendiğimiz insanlardan refere edebilmek ve türk denizciliğine yakışır bir portföy oluşturmak adına.

Ancak siz hiç mi bir çinlinin bir filipinlinin veya bir malezyalı denizcinin avrupada veya amerıkada kaçmadığını düşünüyorsunuz.

İnanın bizlerden kat sayılarda daha fazla.İnanıyormusunki avrupada ve amerikadaki herkafanı cevirdiğinde gördüğün çekik gözlü ufak defek adamların vizeyle geldiklerini.Konu tamamen onların bize vize veya OK TO BOARD vermemeleri değil bizim yani bürokratlarımızın vize ve benzeri yolların iznini alamamalarıyla ilgilidir.Konuyu birde bu açıdan düşün güzel kardeşim.Kapt. Özer Özgül

MSK Shippingali yılmaz 10 yıl önce
denizci rumuzu ile yazan sayın bay yada bayan

olayı çarpıtmayın !avrupa ülkelerine gidip oradan kaçan personel varsa eğer bu kimin suçudur ??bizim gibi gayesi sadece evine ekmek getirmek olan denizciler neden avrupa veya amerika limanlarından gemiye katılamasınlar ?biz bukadar zayıf yada aşağılık bir ülkemiyizki sözümüzü geçiremiyoruz bu ülkelere..

müsteşarlık başta olmak üzere dışişleri bakanlığını konuyu çözmeye davet ediyorum bu yapılan haksızlıktır ve bu durumdan Türk denizcileri çok ama çok mağdurdurlar..

saygılarımla...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?