banner191

banner148

banner179

banner176

Türk Boğazları etkinliklere kapalı

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz Türk Boğazlarındaki gemi trafiğini aksatacak tüm etkinliklere izin verilmeyeceğini söyledi.

ÖZEL HABER 05.05.2005, 00:39
Türk Boğazları etkinliklere kapalı

TÜRK BOĞAZLARINDAKİ ETKİNLİKLERE İZİN YOK

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz Türk Boğazlarındaki gemi trafiğini aksatacak tüm etkinliklere izin verilmeyeceğini söyledi.

Türk Boğazlarında özellikle yaz aylarında İstanbul Boğazında yapılan yelken yarışlarının, Gemi trafiğini aksattığını öne süren Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz "Türk Boğazlarında Gemi geçişlerini ve trafiği etkileyecek tüm etkinliklere izin verilemeyecektir" ifadesini kullandı.

Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlara uyarı yazısı gönderdiklerini söyleyen Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz; "Bu tür etkinlikler Türk Boğazları sperasyon hattında ve çevresinde artık yapılmayacaktır" dedi.

DenizHaber.Com-Özel

Yorumlar (7)
Fahrettin Sayar 15 yıl önce
protesto için çıkar kayıgımla boğazı tıkarım.. ne sen nede bakan nede başbakan engel olamaz.!! sende biliyorsun.. hukuken hiç bir şey yapamazsınız! gelir aslanlar gibi protestomu yaparım..
kpt.alev tunç 15 yıl önce
çok geç kalınmış bir karar. uluslararası bir su yolunda keyfi veya sportif faaliyetler yapılması kesinlikle doğru değildir. protesto meselesi çok farklı bir olaydır kendine güvenen ve cezasına razı olan heryerde protestosunu yapabilir.böyle doğru kararları desteklemeli ve önerisi olanlarda yetkili makamlara iletmelidir.
durmus kaptan 15 yıl önce
Iyi gunler,

Sayın Ismet YILMAZ'ın ifade ettigi karara tamamen katılıyor ve İstanbul yada Canakkale Bogazlarında yapılacak her turlu sportif aktivitenin zaten artan trafik yonundan bazı zamanlarda zorlanan Bogaz Trafigine mani oldugunu dusunuyorum.Denizcilik Mustesarlıgının yaptıgı calısmalarda basarılar diliyorum.

Saygılarımla,

Cahit İstikbal 15 yıl önce
Sayın Müsteşar'ın kastettiği; yılda bir kaç kez yüzme yarışı, yat yarışı vs. adı altında Boğaz'ın trafiğe kapatılmasıdır. Ki bu dediğim gibi yılda bir ya da bilemediniz iki kez olmaktadır.

Türk Boğazları Sayın Alev Tunç'un belirttiği gibi "uluslararası su yolu" değildir. "uluslararası trafiğe açık su yolu" dur.

İstanbul'da yaşayan birinin, İstanbul sakinlerinin en doğal hakkı olan Boğaz'ı ve Marmara'yı sportif faaliyetlerde kullanma hakkına kısıtlama getirilmesini alkışlamasındaki zihniyeti algılamakta doğrusu güçlük çekiyorum.

Boğaz önce İstanbul'lularındır; Türkiye'nindir; sonra boğazdan gemilerini geçiren ülke ve kişilerindir.

Elbete ki Boğaz'ı tıkayacak değiliz.

Ama yılda iki kez yapılan faaliyetin bile çok görülmesini de alkışlamak mümkün değil.

Taskin Tasdemir 15 yıl önce
Bende Cahit beye katılıyorum.

Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Mddesinin k bendinde belirtilen“Toplumda deniz sevgisini yerleştirmek ve deniz kültürünü yaygınlaştırmak için gerekli çalışmaları yapmak” 10 milyonluk bir kenti denizden soyutlamakla olabilir gibi gelmiyor bana.

Fikri Kahveci 15 yıl önce
Etkinlik için deniz mi yok? Üç imtiyazlı kişinin keyfi için üç bin kişi niçin mağdur olsun? Müsteşarlığı bu cesur ve yerinde kararı için tebrik ediyorum.
Ali Cömert 15 yıl önce
Türk Boğazlarında Ülkemizin egemenlik ve hükümranlık haklarının iyi vurgulanması açısından “Türk Boğazlarındaki gemi trafiğini aksatacak tüm etkinliklere izin verilmeyeceği” gibi bir taahhütte bulunmak yerine zamana ve şartlara bağlı olarak bu konuda kararın ulusal yetkili kurumlara ait olduğunun vurgulanması kanımca daha yerinde olurdu. Umarım ki bu beyan dışarıya değil, ilgili ülke içi kurum ve kuruluşlara bir uyarı yazısı gibi algılanır. Aksi takdirde bir sakıncası da sanki bu güne kadar Türk Boğazlarındaki gemi trafiğini aksatacak bazı etkinliklere gerekli olmadığı halde izin verilmiş gibi bir anlam çıkarmaya yol açabilme ihtimalidir. Türkiye’nin yaklaşımı bu konuda koşullara uygun olarak karar mekanizmasını elinde tutmak olmalıdır. Çünkü bu güne kadar boğazlarımızı bir süreliğine kapatarak yüzme, yelken, vs.. gibi sportif ve kültürel faaliyetler için nasıl ki kimseye hesap vermeden karar alındıysa, uluslararası geçişler için de kullanılan boğazlarımızda geçiş serbestliği ve seyir güvenliğini her zaman ön planda tutarak uygun ve doğru kararlar aldığımızı, bundan sonra da gerektiği zaman gerektiği şekilde kararlar alarak boğazlarımızı gemi geçişleri harici menfaatlerimiz için de (sportif, bilimsel, ekonomik, sondaj, maden arama, kablo döşeme, boru, tüp geçit döşeme vs.. ) kullanabileceğimizi belirtmemizde fayda vardır.
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?