banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kurslar artık uzakyol veremeyecek

Anayasa Mahkemesi; kursların üniversite mezunları ile aynı düzeyde yeterlik belgesi vermesini "Anayasa'nın eşitlik ilkesine" aykırı bularak iptal etti.

ÖZEL HABER 23.03.2007, 20:48
Kurslar artık uzakyol veremeyecek

Kurslar artık uzakyol veremeyecek

Anayasa Mahkemesi; kursların üniversite mezunları ile aynı düzeyde yeterlik belgesi vermesine olanak sağlayan 491 sayılı Denizcilik Müsteşarlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair Kanunun ilgili maddelerini "Anayasa'nın eşitlik ilkesine" aykırı bularak iptal etti.

Bu kararla kurs formatında eğitim veren kurumlar Uzakyol yeterlik derecesi sınavlarına öğrenci yetiştiremeyecek, ancak diğer yeterlik derecelerin için eğitimlerini sürdürebilecekler.

Cumhuriyet Halk Partisi; 2005 yılında "Üniversite öğrenimi neticeseinde ulaşılan bir yeterliğe kurs eğitimi ile de ulaşılabilmesinin Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı" olduğu savıyla Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

CHP, 5310 sayılı "Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne 11 Mayıs 2005 Tarihinde başvurmuştu.

Bu konu; CHP'ye denizci sivil toplum örgütleri tarafından götürülmüştü.

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, başvuru dilekçesini Anayasa Mahkemesi Genel Sekreterliğine vermişti.

Baloğlu, daha sonra yaptığı açıklamada, 15 Mart 2005 tarihli bu kanunda gemi adamlarının eğitimine ilişkin hususların düzenlendiğini anımsatmıştı.

Baloğlu, yapılan düzenlemeyle yükseköğretim kurumlarında verilenler de dahil olmak üzere, her düzeydeki belge ve yeterliliğe yönelik denizcilik eğitiminin, özel ve tüzel kişilerce açılan özel Öğretim kurumlarınca verilmesine olanak sağlandığını söylemişti.

Yükseköğretimin, özel yapısal nitelikte Öğretim kurumları tarafından verilmesi gerektiğini dile getiren Baloğlu, bu nitelide olmayan eğitim kurumlarının, yükseköğretim düzeyinde yeterliğe yönelik eğitim vermesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtmişti.

Baloğlu, şöyle demişti: 'Yine 5310 sayılı kanun ile yükseköğretim düzeyindeki yeterliğe yönelik eğitim veren özel öğretim kurumlarının eğitim programlan, Milli Eğitim Bakanlığının onayına ve Deniz Eğitimi Denetleme Kurulunun denetimine tabi tutulmuştur. Bu düzenlemeler de Anayasa'ya açıkça aykırı düşmektedir, Bu düzenlemeleri içeren ve Anayasanın birden çok hükmüne aykırılık oluşturan kuralların, iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruyoruz."

DenizHaber.Com

Yorumlar (167)
bir ögrenci 13 yıl önce
adalet tüm engellere rağmen yerini buldu...
barbaros turgut 13 yıl önce
1-)2 yıl önce bu saçma sapan kararnameyi çok sevgili itü denizcilik fakultesi mezunları olan ve aynı zamnda okulda kadrosu olupta müşteşarlıga geçen kimselerin desteğiyle çıkması bir talihsizlikti,hatta cahillikti.İsmini vermek istemedigim simdi çok önemli bir genel müdürlükte olan abimiz okuldayken denizcilik örf ve adetlerine çok önem vermekte hatta o yılın 1.sınıf öğrencilerine mendil,çorap kontrolu günleri düzenleyerek görülmemiş bir şamata baslatmıstı,ama müştesarlıga geçincede bu yasanın cıkmasına sesini çıkarmamıstı,(digerleri gibi) acaba koskoca fakultelerle,kursların denk tutulması denizcilik örf adetlerine mi aitti.

2-)Çok degerli şu anda yard.prof olan hocama sonsuz tesekurler bu davada hep siz başı cektınız.(bir hafta önce sordugumda sonuçun ne zman beli olacagını bilemediğinizi sölemiştiniz)..

3-)Sayın DTO baskanı ve üyeleri bu kararname cıkarken yaptıgınız yaygaralar hatta hakaretler demokrasilere uygun olarak aynen iade olmustr.Artık Kıbrıstaki üniversiteyi kurarmısınız yoksa,itü nun yanındaki arsayı tüdeve mi bagıslarsınız bilinmez.(itü ye destek verilmesi çok uzak bir ihtimal)

O YILLARDADA YORUMLARIMIZI YAYINLAYAN DENIZHABERE TESEKURLER.
uzakyol güverte 13 yıl önce
işte sonunda adalet yerini buldu.üniversitlerin basit kurslarla aynı seviyede tutulmasının önüne geçildi.üniversitelerin kontenjanını arttırmak yerine böyle ucuz işler yapmak elbette bir yerde sonlanacaktı.teşekkür ederim adalet bakanlığı
emre 13 yıl önce
Kaliteli denizcilik eğitimi adına doğru bir karar verilmiş,inşallah üniversite bünyesinde eğitim almış arkadaşlar bundan böyle tüm denizcilik eğitim ve öğretimine vakıf olmuş ve hak ettiklerine inandıkları şekilde yetişirler ve uzakyol türk gemilerinde çalışırlar.Bir kurs mezunu olarak dünyada örnekleri olsada ülkemiz bu uygulamayı kaldırabilecek standart eğitim olanaklarına sahip olamadıgından dogru bir karar oldugunu yinelemek istiyorum.
oruc reis 13 yıl önce
bu saçma sapan kararnameyi çok sevgili itü denizcilik fakultesi mezunları olan ve aynı zamnda okulda kadrosu olupta müşteşarlıga geçen kimselerin desteğiyle çıkması bir talihsizlikti,hatta cahillikti.İsmini vermek istemedigim simdi çok önemli bir genel müdürlükte olan abimiz okuldayken denizcilik örf ve adetlerine çok önem vermekte hatta o yılın sınıf öğrencilerine mendil,çorap kontrolu günleri düzenleyerek görülmemiş bir şamata baslatmıstı,ama müştesarlıga geçincede bu yasanın cıkmasına sesini çıkarmamıstı,(digerleri gibi) acaba koskoca fakultelerle,kursların denk tutulması denizcilik örf adetlerine mi aitti.

Çok degerli şu anda yard.prof olan hocama sonsuz tesekurler bu davada hep siz başı cektınız.(bir hafta önce sordugumda sonuçun ne zman beli olacagını bilemediğinizi sölemiştiniz)..

Sayın DTO baskanı ve üyeleri bu kararname cıkarken yaptıgınız yaygaralar hatta hakaretler demokrasilere uygun olarak aynen iade olmustr.Artık Kıbrıstaki üniversiteyi kurarmısınız yoksa,itü nun yanındaki arsayı tüdeve mi bagıslarsınız bilinmez.(itü ye destek verilmesi çok uzak bir ihtimal)
eray özbey 13 yıl önce
her ne kadar ıtu ve benzerı okullar ıcın hayırlı bır karar olsada.bu ulkede bır tek onlar yok.denizcilik sektörünün gelişmesi için bu kurslara ihtiyac oldugu unutulmalı.
Emre Kubat 13 yıl önce
galiba bu olay kurs öğrencileri için daha da iyi oldu desek yeri olur herhalde dto kıbrısa universite kurucak kurs öğrencilerini ve yeni kayıtlarını oraya alıcak yada universitelerin kontejanlarını yükselticek yada bundan 2 sene önceki gibi bi şekilde bu karar bozulcak ve 1 sene gecikmeyle öğrenci alımı devam edicek acaba ne olucak

Bi denizcilik bakanlığı olsa da şu olaylar adam gibi bir karar bağlansa
Fatih Cevahiroğlu 13 yıl önce
80000 denzicisi olan phlipine den biraz örnek almamız lazım adamlar 4 da deil sadece 6 ayda uzakyol vadiya zabitleri yetiştiriyo dünya denizciliğine. Bizim itü lü kardeşlerimiz de kaptanlık sektörünü tekeline almaya çalışıyo. sn itülüler bu cümlenin basındaki "sn" öss den aldığınız puana hürmetimdendir. siz deilmisiniz denzide 2 sne de krya dönen!daha ne istiosunuz askerlik yapmazsınız, kendinize mühendis dersiniz, kurslardan yetişen stajerleri ezersiniz, gemilerde burnunuzdan kıl aldırmazsınız.. forumlarda bir dolaşın isterseniz . denizcilerin 4 te 3 ü (itü lüler hariç) sizin ukalalık ve kendinizi beenmşliinize uyuz oluo ...zorlaştırmayın , denizde çalışmak öss puanı ile olmuyo...Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?