banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

İtalya'da Yanan gemi Dikili'de Batmayı Bekliyor!

Libya’dan Türkiye’ye giden, Bolivya bayraklı Türk şirketi Isbir Shipping'e ait ‘M/V Bellatrix' isimli gemide İtalya açıklarındayken yangın çıktı. Geminin Türk 3. Kaptanı, tüm yaşananları anlattı.

ÖZEL HABER 18.04.2020, 15:32 18.04.2020, 17:52 YAĞMUR GERZ
568
İtalya'da Yanan gemi Dikili'de Batmayı Bekliyor!

İtalya'da Yanan gemi Dikili'de Batmayı Bekliyor!

Denizli Ticaret gazetesinde yer alan habere göre, şu anda da Dikili açıklarında demirli bir şekilde bulunan geminin mürettebatının çok zor durumda olduğunu söyleyen Bulut, geminin su aldığını ve batma tehlikesinin olduğunu da aktardı.

''Yangına ilk müdaheleyi ben yaptım''

M/V Bellatrix gemisi, 1'i Türk 11'i yabancı uyruklu mürettebatıyla Libya’dan Türkiye’ye dönüşte gemide İtalya açıklarındayken yangın çıktı. Geminin Türk 3.Kaptanı yaşananları anlattı. Yangına ilk müdaheleyi kendisinin yaptığını söyleyen kaptan; '' 08.04.2020 tarihinde Libya'dan Türkiye'ye giderken, İtalya açıklarında gece 04:00 saatlerinde bacadan çıkan yangına, yangın tüpü ile ilk müdahaleyi yaptım. Daha sonra çarkçı başı ile birlikte yangın hortumunu bağlayıp yangını söndürmeye çalıştık . O esnada köprü üstünde bulunan kaptana yardım çağrısı yapıp yapmadığını sordum, bana yaptığını söyledi. Makina dairesinde elektrik panolarının üzerine su gelince yangın pompası çalışmadı. Daha sonra çarkçı başı ile birlikte yapabileceğimiz bir şey kalmayınca dışarı çıktık. Kaptana evrakları sordum, o da içeride oldugunu söyledi, yani evrakların yanmasına müsade etti.'' dedi.

Geminin sigortasının sahte olduğu anlaşılınca İtalya’ya almadılar!

Olayın ardından 12 kişilik mürettebatın yardım çağrısına yakında bulunan başka bir Elkenz Denizcilik’e ait Türk gemisi M/V Arife gitti. M/V Bellatrix mürettebatı, M/V Arife gemisine bindi. İtalyan Sahil Güvenlik, M/V Arife’nin en yakın limana gelmesini istedi. M/V Arife, yanan geminin mürettebatını teslim ederek İspanya’ya doğru yoluna devam etmek için İtalya’nın Augusta Limanı’na gitti. Ancak İtalyan yetkililer, Bellatrix gemisinin sigortasının sahte olduğunu söyleyerek mürettebatı limana almadı. Gemiye yoluna devam etmesini söyleyen İtalyan yetkililer, Akdeniz’de başı boş kalan Bellatrix’e ekip göndermedi.

''Aliağa da bizi almadı!''

Tekrar Arife gemisi ile birlikte Bellatrix'e döndüklerini söyleyen kaptan; ''Römorkör bizi alıp tekrar gemiye çıkarttı. Biz de bu şekilde Türkiye'ye, İzmir Aliağa'ya geldik. Ancak Aliağa da bizi içeri almadı. Şu an Dikili'de demirdeyiz, çok zor durumdayız ve hala bekliyoruz.'' dedi.

''Gemi Personelinin Parmakları Koptu''

Bir Hintli personelin de yangın sırasında, yangına müdahale etmeye çalışırken elinin parmaklarının koptuğunu söyleyen kaptan; ''Personelin eli kötüye gitmeye başladı. İlaç tedavisi yapıyorum ama bir yere kadar bir an önce sağlık ekiplerinin müdahale etmesi lazım.'' diyerek yetkililerden yardım talebinde bulundu, kurtarılmayı bekliyorlar.

Gemiden gelen görüntüler:

Kaynak : Yeniçağ Gazetesi

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü