banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Haydarpaşa'da kokain operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, yurtdışından gemiyle getirilen konteynerler içinde 42 kilogram kokain ele geçirildiğini ve olayla ilgili 9 kişinin yakalandığını söyledi.

ÖZEL HABER 01.03.2006, 12:05
1803
Haydarpaşa'da kokain operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, yurtdışından gemiyle getirilen konteynerler içinde 42 kilogram kokain ele geçirildiğini ve olayla ilgili 9 kişinin yakalandığını belirterek, “İstanbul'da ilk kez bir defaya mahsus bu kadar yüksek miktarda kokain ele geçirilmiştir” dedi.

Cerrah, Narkotik Şube Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, 12 Aralık 2005 tarihinde Bolivya'dan hareket eden ve çeşitli limanlara uğrayarak 25 Şubat 2006 tarihinde Haydarpaşa Limanı'na gelen bir gemideki konteynerler içinde 42 kilogram kokain ele geçirildiğini bildirdi.

Cerrah, Narkotik Şube Müdürü Tufan Ergüder ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Narkotik Şube'de görevli polislerin geçen yılın Nisan, Mayıs, Temmuz ve Ağustos aylarında sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda, 43 kişinin 15 kilo 524 gram kokainle yakalandığını hatırlattı.

Bu operasyonlarda dikkat çekici noktanın, kokainin Güney Amerika'dan Ortadoğu ülkelerine getirilmesi ve buradan da doğu ve güney sınırlarından Türkiye'ye sokulduğunun anlaşılması olduğunu ifade eden Cerrah, bu bilgiler doğrultusunda 22 Kasım 2005 tarihinde ”İstasyon” adı verilen bir çalışma başlatıldığını söyledi.

“Hedef şahısların faaliyetleri yakından izlemeye alındıktan sonra Bolivya'da irtibatlarının bulunduğu ve deniz yoluyla bir sevkıyat hazırlığında oldukları anlaşılmıştır” diyen Cerrah, şunları kaydetti: “12 Aralık 2005'te Bolivya'dan hareket eden konteynerlerin, 19 Ocak 2006'da Gambiya'nın Banjul Limanı'na indiği tespit edilmiştir. Banjul'da işlemleri tamamlanan ve Gambiya orijinli hale getirilen 2 konteyner, 8 Şubat 2006 tarihinde taşıyıcı firmaya ait bir gemi ile İran'ın Bender Abbas Limanı'na doğru yola çıkmıştır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Adalet Bakanlığı'ndan aldığı özel izinle tahkikat yurtdışındaki suç fiillerini de kapsar hale getirilmiş ve bu arada Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı'nca yürütülen uluslararası koordinasyon sonucunda kargonun güzergahı değiştirilerek 2 hedef konteyner Türkiye'ye yönlendirilmiştir. Konteynerler, 25 Şubat'ta Haydarpaşa Limanı'na getirilmiştir. Ağaç yüklü konteynerlerde yapılan aramalarda, kereste içine gizlenmiş halde 42 kilogram kokain ele geçirilmiştir.”

Cerrah, söz konusu uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili olarak durum ve temasları takip edilen 8 şüphelinin İstanbul'da, 1 şüphelinin de Hakkari'de yakalandığını söyledi.

'DÖRT DÖRTLÜK BİR OPERASYON'

Uyuşturucunun, mobilyacılıkta kullanılan abanoz ve tike ağaçlarının özel olarak hazırlanmış bölmelerinde ele geçirildiğini kaydeden Cerrah, “İstanbul'da ilk kez bir defaya mahsus bu kadar yüksek miktarda kokain ele geçirilmiştir. Bu madde, yurtdışında başka bir ülkeye gönderilen, oradan Ortadoğu üzerinden Türkiye'ye sokulmak istenen bir maldır. Bu malı getirenler de İstanbul'da yaşayan kişilerdi. Bunlarla ilgili dört dörtlük bir operasyon yapılmıştır” diye konuştu.

Bu arada, şubedeki sorgu ve işlemleri tamamlanan 1'i kadın 9 kişi, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Karikatürü Tümü