banner191

banner148

banner179

banner176

"Gemi Beklemeleri Yoğun Trafikten"

KEGKİ Gen. Müdür Yardımcısı Salih Orakçı; DenizHaber'e yaptığı açıklamada gemi beklemelerinin geçiş yapmak isteyen gemilerin fazlalığından kaynaklandığını açıkladı.

ÖZEL HABER 29.04.2005, 15:29

KIYI EMNİYETİNDEN AÇIKLAMA

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri genel Müdür Yardımcısı kaptan Salih Orakcı; Türk Boğazlarından geçen gemilerin son dönemde beklemelerinin arttığına yönelik iddialarına cevap  geldi.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Salih Orakçı; DenizHaber'e yaptığı açıklamada son günlerde sözü edilen gemi beklemelerinin Türk Boğazlarından geçiş yapmak isteyen gemilerin fazlalığından kaynaklandığını açıkladı.

KEGKİ Genel Müdür Yardımcısı Orakçı; şunları söyledi:

"İstanbul Boğazı’ndan son 3 günde geçen gemi istatistiklerine bakıldığında görülebileceği üzere son 3 günde (26-28 Nisan) seyir emniyetinden taviz verilmeden toplam 552 gemi geçmiş olup gün başına ortalama 184 gemi düşmektedir. Bu rakam Sayın  Müsteşarımız İsmet Yılmaz'ın söylediği üzere 2004 senesi ortalama günlük gemi geçiş sayısının %20 fazlasıdır. Ayrıca bu gemilerin %53 ü boyu 120 metreden küçük gemilerdir. Bahsedilen beklemeler tamamen geçiş yapmak isteyen gemi sayısının fazlalığından kaynaklanmaktadır. "

Orakçı ayrıca Türk Boğazları bölgesinde güvenlikten taviz vermelerinin mümkün olmadığını, ilgili bütün çevrelerin bu konuyu anlayışla karşılamalarını beklediklerini belirtti.

DenizHaber.Com Özel

Yorumlar (2)
ömer asmalı 16 yıl önce
SELAM,

Öncelikle benim gemim beklemeden geçsin,diyerek günlük ticari kaygıyı düşünen kişilere sormak isterim.Mart 1994 yılındaki NASSİA/SHIP BROKER çatışması Yeniköy-Ortaköy arası olsaydı sonuç ne olurdu?

Ömer Asmalı
ahmet erturk 15 yıl önce
selamlar,

kimse tankerler veya diger tehlikeli yuk tasiyan gemiler beklemeden kontrolsuz gecsin demiyor. turk armatorlerinin 200 adet 75 metreden kucuk 1000 grtnin altinda kosterleri var ve bunlar tehlikeli yuk tasimiyor. bunlarin bogazda yaratacagi tehlike tankerler veya daha buyuk gemilerle ayni degil. dolayisiyla bunlarin ayni kefeye konmasi yanlis. hem tehlike derecesindeki farklilik hem de bu kosterlerin ulkemize getirdigi katki gozonune alinarak, bu gemilere yonelik farkli bir uygulama gerekiyor.

saygilarimla

ahmet erturk
15°
yer yer hafif yoğunluklu yağış
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?