banner191

banner148

banner179

banner176

"Fakültenin Önü Marina yapılamaz"

İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Görevlilerinden Kaptan Mustafa Can ile okuldaki son gelişmeler üzerine bir söyleşi yaptık. İşte gündem yaratacak olan sorular ve cevaplar:

ÖZEL HABER 12.02.2009, 01:48

İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Görevlilerinden Kaptan Mustafa Can ile okuldaki son gelişmeler üzerine bir söyleşi yaptık. İşte gündem yaratacak olan sorular ve cevaplar:

"Piri Reis Denizcilik Üniversitesi Değil"
 
DenizHaber: Piri reis Üniversitesi kuruldu. Henüz öğrenci almaya başlamadı ama Piri reis sanki Denizcilik Fakültesine karşı kuruldu gibi algılama da var. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? İki üniversite fazla mı? Denizcilik Fakültesi varken Piri Reis Üniversitesi bir ihtiyaç mıydı?

Kapt. Mustafa Can: Piri Reis Üniversitesi adı üstünde bir üniversite denizcilik üniversitesi değil. Denizcilik bu üniversitenin çatısı altında fakülte olarak mevcudiyet bulacaktır. İTÜ denizcilik fakültesi varken böyle bir üniversiteye ihtiyaç varmıdır? Siz karar verin. Kısıtlı kaynaklarla onlarca okul kurulmasına bence gerek yoktur. Yerleşim yeri , mevcut kaynakları ve öğrenci kalitesi açısından İTÜ Denizcilik Fakültesi herkesin kabul ettiği gibi 1 numaradır. Bu kaynağı geliştirmek , büyütmek yerine enerjimizi tekrar sıfırdan başlayarak heba etmemeliyiz. Ayrıca Piri Reis Üniversitesi Deniz Ticaret Odasının kaynaklarını kullanmaktadır. Bu kaynaklardan İTÜ Denizcik Fakültesi de yararlanmalıdır. Bırakın bu okul mezunlarının Türk Deizciliğine hizmet ettiğini; Deniz Ticaret Odasına ödenen aidatlarda bu okul mezunlarının da paylarının olduğu unutulmamalıdır.

"Okulun önü marina yapılamaz"
 
DenizHaber: Okulun önündeki deniz alanında pek çok yat var. Burası yatlarca işgal edilmiş gibi. Bu yatlar neden burada? Burası ayrıca marina da yapılmak isteniyor. Buranın marina yapılması okulu nasıl etkiler? Buranın okul tarafından eğitim amaçlı kullanılması daha doğru olmaz mı?
  
Kapt. Mustafa Can: Okul iskelelerinde bulunan yatlar Tuzla Tersanelerinde inşa edilmiş ve son rötuşları yapılan teknelerdir.Denize indikten sonra temiz yer bulamadığı için okulumuzdan eğitimi aksatmadan yararlanmaktadırlar. Bunu mevcut kaynakların denizciliğimizin hizmetine sunmak olarak görebilirsiniz.

Ancak buraya bir marina yapılması söz konusu dahi edilemez. Hareket halindeki mevcut okul gemileri manevra yapamaz hale gelir. Yani eğitimi direk etkiler. Öğrencileri denizden koparır. Marinayla denizcilik eğitiminin aynı sınırlar içinde yapılabileceğini iddia etmek tamamen art niyet taşır. İleride bu okulun kapanmasına kadar gider. Okulun gözünün içine marina yapılması abesle iştigaldir ve herkes bütün gücünü bunu durdurmak için kullanmalıdır.

"Yatılı eğitim yapamamamız en büyük sorunumuz"

DenizHaber: Okuldaki öğrencilerin sorunları neler? Burs konusunda sorunlar var mı? Burs veren firmalar hangileri, nasıl arttırılabilir?

Kapt. Mustafa Can: En büyük sornumuz yatılı olması gereken denizcilik eğitimini yapamıyor olmamızdır. Ben bu okula anadoludan geldim ve yatılı olmasaydı okuma şansım da olmayacaktı. Anadolu dan gelmiş başarılı ama yoksul gençlerimizi desteklemek için uğraşıyoruz ancak denizcilik firmalarımız krizin de etkisiyle çok duyarsızlar. Krize rağmen destek veren firmaları burada zikretmek ve teşekkür etmek istiyorum.

 • İTÜ Vakfı 85 kişiye yemek bursu
 • İTÜ Vakfı 2 kişiye
 • Defav 39 kişiye
 • İnce Denizcilik 23 kişiye
 • Yas Denizcilik 23 kişiye
 • Transbosphor Denizcilik 7 kişiye
 • Vehbi Koç Vakfı 7 kişiye
 • Denak Denizcilik 7 kişiye
 • Öğretim görevlileri 6 kişiye
 • Turk Loydu 6 kişiye
 • Egeden Denizcilik 3 kişiye
 • Sabancı vakfı 1 kişiye 

Bu burslardan en anlamlısı da okulumuz mezunlarından Muzaffer Yaran'ın anısına oğlu Koray Yaran tarafından 3 kişiye burs verilmesidir.

Öğrencilerimizin bireysel olarakta şirketlerden burs aldığını biliyoruz ancak burs komisyonunun bilgisi dahilinde olmadığı için burada adlarını veremedik. 
 
Okulumuzda iyi çalışan bir burs komisyonu vardır komisyonun en faal çalışanıda sayın hocamız Sabire Cömert'tir. Önümüzdeki senelerde burs vermek isteyen kişi yada kuruluşlar direk irtibata geçerlerse verilen burslar tam yerine ulaşacaktır.

"Prof. Dr. Aydın Şalcı görevini hakkıyla yaptı"

DenizHaber: Dekan değişiminden sonra okulda sorunlar bitti mi?
 
Kapt. Mustafa Can: Sayın Prof. Dr.Aydın Şalcı bana göre işini hakkıyla yapmış ve bayrağı yeni Dekanımız Prof. Dr. Nil Güler'e teslim etmiştir. Okulumuzun rijid , çözülemeyecek problemleri yoktur zamanla teker teker aşılmaktadır. Türkiye nin 1 numaralı denizcilik fakültesi olmak ve bunu korumak için herkes çok çalışmak zorundadır ve bunuda tüm arkadaşlarımız iyi bilmektedir.

DenizHaber: Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin sorunları neler? Öğretim görevlisi açığı nasıl kapatılabilir?
  
Kapt. Mustafa Can: Daha öncede belirttiğimiz gibi yatacak yer sorunu vardır. Acilen yurt yapılması gerekmektedir.
 
Öğretim görevlisi açığı vardır ama diğer ilgili okullarla kıyaslandığında çok ta kötü durumda olmadığımız açıktır. Öğretim elemanlarının maaşlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Meslekten adam almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Şu anda okulda akademik kariyer yapmak için uğraşan kardeşlerimiz gerçekten büyük özveri içindedirler. Kendi arkadaşları ev araba ve ciddi birikimleri olmasına ragmen halen kirada oturmaktadırlar. Bu problem kolay aşılacak bir problem değildir. Denizcilik çevrelerinin yaptığı yardımlarda aspirin görevi görmektedir.

DenizHaber: Sayın Mustafa Can, verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkür ederiz.

Kapt. Mustafa Can: Okul mezunlarımızın okullarına maddi ve manevi desteklerini  artırarak devam etmelerini umuyor, sizede vakit ve yer ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Yorumlar (108)
Marinero 11 yıl önce
Öncelikle geçen günlerde kaybettiğimiz Muzaffer ağabeyimize Allah'tan rahmet dilerim.Benim burada bahsetmek istediğim mevzu;okulda öğrenciler tarafından yaşanan birtakım zorluklar.Aslında bu konuda işin hangi ucundan tutsam bilemiyorum!Aslında başlıkları belirlemek mantıklı...-Kredideki sayısındaki fazlalık,

-Staj konusunda yaşanan sıkıntı,

-Bölümdeki hoca yetersizliği vs. daha devam etsem çok rahatlıkla edebilirim ama bunlar zaten her fakültenin içinde yaşanan sorunlarada girdiği için bu konulara değineceğim.

Kredi sayımız güvertede 157, makinada 163'tür.Bu kredi sayıları başka bir bölümde yoktur!!!Staj güvertede 12 ay,makinada 6 ay'dır.Bunlardan her iki bölümün 6 ay'ı uzun stajdır,görüldüğü üzere güvertede geriye bir 6 ay daha kalmakta ve bu 6 ay stajında 3. sınıfa kadar yapılması gerekmektedir.Yapılır yapılamaz değil ama yapıldığı takdirde yaz okulu yapma hakkınız bitmiş olur.Staj bulmakda bi sıkıntı tabi hatta bu kriz ortamında birçok firma kısa dönem stajyer almamaktadır!(Metin Kalkavan konusmasında krizin boyutunu söylemiştir zaten)Birde hoca yetersizliğinden bahsetmek istiyorum.Zaten ağabeyim yazısında bu sıkıntıdan birazda olsa bahsetmiştir.Ama ben dönem içindeki hoca yetersizliğini değilde yaz okulunda dersi veren hoca veya ağabeyilerimizin yetersizliğinden dolayı o ders alınamamakta ve önşart muhabbetinden dolayıda ağabeylerimin veya kardeşlerimin belkide okulu uzayacaktır.Son olarak bilgisayar dersinden bahsetmek istiyorum.Çünkü üniversitemizde en fazla kalınan derstir kendisi.Dikkatinizi çekerim üniversitemizde!Zaten buda doğal bi şeydir,size bilgisayar dersinde Amerika'da günde kaç bilgisayar atılır,Amerika'da kaç kişi bilgisayar kullanır,kaç cd çöpe atılır vs... gibi güzel soruların sorulmasındaki amaç neydir???Ali ağabeyime, Mustafa ağabeyime ve okula katkısı olan herkese teşekkür ederim.Yeni Dekanımız Nil hocamızada yaptığı yeniliklerden dolayı teşekkürlerimide borç bilirim...
vahideyaran 11 yıl önce
BİRTANEM SAATLER ASIR GİBİ .DENİZ HERGECE SAKİN SANKİ BANA GÜLÜYOR .KAPTANIN YANIMDA DER GİBİ BİLMİYORKİ YILLARCA ÖNCE 19 YAŞINDAKİ GENÇ KIZIN YÜTREĞİNDE KURDUĞUN İMPARATORLUK ÖMÜR BOYU SÜRECEK DENİZİN DALGALARI ALDIM SANMAYIN KAPTANIM YÜREĞİMDE .BUGÜN EROL EVLENİYOR SENİN İÇİN YARIM SAAT DURABİLİRİM.CİĞERİM HER GÜN YANIYOR YÜREĞİM KANIYOR SENSİZLİK ÇOK ZOR KAPİTANOM .MİS KOKULU ÇAM ÇİÇEKLERİYOLLUYORUM BİRTANEM .
vahideyaran 11 yıl önce
MERHABA KAPTANCIM ,EVE GİRİŞTE BU İFADEYİ HEP KULLANDIM SENDE ME5RHABA HANIMCIM DERDIN . HER EVE GİRİŞTE TEKRARLIYORUM BUGÜN GALERİDE DERİDENDE ÇOÇUKLAR SENİ SORDULAR VE ŞOK OLDULAR PİPOLU KAPTANIMIZ NASIL OLUR DEDILER ANLIYAMADILAr inanamadılar canım.anlıyamazlar ben hala anlıyamıyorum .hergece yanlız deniz sakin ve muzaffer edası ile sevdığın yanımda diyor ılk yenılgıyı yaşattı marmara dilerim son olur . her beş vakıt te çiçekler yolluyorum alıyorsun bılıyorum dün gece rüyamda idin oğlumuzla her sabah sana selam yolluyoruz selamda dalga sesi özlem acıyan yüregin feryadı ve kucak dolusu sevgı var seni nasıl özledim bılemezsin canom . nurlar yolluyorum yatağına .
vahideyaran 11 yıl önce
BU GECE ILK KEZ TEL ÇALMIYACAK .OKYANUSLARDAN GELEN SESİ BEKLEYECEĞİM DALGALARLA SEVGİ YOLLADIM ALDINMI DİYEN SESİNİ BEKLEYECEĞİM ÖMRÜM SEVGİNLE DOLU KAPTANIM YATTIĞIN YERDE RUHUNA HUZUR IŞIK KAR TANELERİ KADAR SEVGIMI YOLLUYORUM YENİ YIL YATAGINA BOL ÇİÇEKLER GETİRİYOR SENİ ÇOKKK ÖZLEDİM KAPİTANOM ,BİR TANEMSİN.
vahide yaran 10 yıl önce
GURUP SAATİ GÜNEŞİ TOPLUYORUM BİR GÜN DAHA BİTİYOR .SENSİZ BİR BAYRAM.GERÇEK BAYRAMMI BİZE KAPTANIM SEVGİMİ ÖZLEMİMİ ANLATSAM OKYANUSLAR ÖLÇÜ OLABİLİRMİ .SENİ ÇOK ÖZLEDİK OĞLUMUZLA ANIYORUZ HER GÜN YADEDİYORUZ BAYRAM SABAHI ELLERİNİ ÖPERDİK HARÇLIK İSTERDİK NAMAZ DÖNÜŞÜ SİZE BÖREK SIMIT ALDIM DERDİN HARÇLIĞIMIZI VERMEMEK İÇİN NELER YAPARDIN CANIM BENIM BU GÜZEL ANILARI HATIRIYORUZ BEN VE OĞLUMUZ ELLERİNDEN ÖPÜYORUZ . YERİN ÇÇEKLERLE MENEKŞE GARDENYA MANOLYALARLA DOLSUN ..
vahide yaran 9 yıl önce
BİRTANEM BUGUN ŞEKER BAYRAMI NAMAZDAN SONRA OĞLUMUZLA SANA GELDİK ONUNLA GURUR DUY YERIN ÇİÇEKLWER DOLU TERTEMIZ EVLATLIK VAZIFESINI MUKEMMEL YAPIYOR EMEKLERIN İÇİN MUTLU OL HER IKIMIZDE ELLERINDEN ÖPÜYORUZ NURLAR ÇİÇEKLER SENİN OLSUN BULUTLAR SEVGIMIZI GETIRIYOR SENIN YANINA CANIM BİRTANEM KAPTANIM .
VAHİDE YARAN 9 yıl önce
IKI YIL DEĞİL IKI ASIR OLUYOR KAPTANIM CANIMIN CANI NEREDESİN .TEKRAR BİR AMELIYAT VAR ARTIK BENDE YORULDUM SENİ ÖZLÜYORUM ELİNİ TUTMAK GÜÇ ALMAK İSTİYORUM HEP ELİM BOŞ DÖNÜYOR .HERGÜN DUALARIMI ALIYORSUN DEĞİLMİ OĞLUMUZ YATAĞINA GÜLLER DONATIYOR HUZUR İÇİNDE OL .İKİMİZDE SENİÇOK ÖZLEDİK SONBAHAR GELDİ SARARAN YAPRAKLAR.DALGA SESİ HEP SENİ HATIRLATIYOR PİPO KOKULARINI RÜZGARLARLA YOLLUYORUM HEPSİ YERİNDE DURUYOR .YÜCE RUHLU DÜRÜSTLÜK ABİDESİ KAPTANIM MÜMTAZ ADINI SAYGI İLE YAŞATIYORUZ RUHUN HUZURLA DOLSUN .NURTANEM .
VAHİDE YARAN 8 yıl önce
CANIMIN CANI ,KALBİMDEKİ PAŞAM,21 OCAK CUMARTESİ GÜNÜ MUHTEŞEM DUALARLA ÜÇÜNCÜ YILINA GİRDİN SANKİ ASIRLAR GEÇTİ .TAM SENIN ARZULADIĞIN GİBİ NEŞELİ SOHBETLİ,ACILARI KALBİMDE VE GÜL AĞACI DEĞİLEM TÜRKÜSÜ İLE ANILARINI YAŞATTIK .TALEBELERİM,DOSTLARIMIZ YARABBİ NE GÜZEL AD BIRAKMIŞSIN .OĞLUMUZLA GURUR DUY HUZUR İÇİNDE RUHUN MUTLU OLSUN BAHÇENE ÇOK GÜZEL BAKIYOR.SENİ HER AN YADEDİYORUZ .KAPTANIM 76 YAŞINI BİTİRDİĞİN KASIM AYINA KADAR NE TANSİYON NEDE KALPVE BAŞKA SAĞLIK SORUNU YAŞAMADIN SEFER DÖNÜŞÜ HİÇBİR SORUNU ANLATMAMAYA KENDİM ÇÖZMEYE ÇALIŞTIM ÜZÜLMEN YÜREĞİMİ TİTRETİRDİ .EVİMİZE NEŞ,E İLE GİRER SEFEREDE GÜLEREK ÇIKARDIN TANRININ BANA YUVAMIZA EN GÜZEL HEDİYESİ SENDİN .YILLAR RÜYA GİBİ MUTLULUKLA GEÇTİ SANA HEP MİNNETTARIM BU HUZURU VERDİĞİN İÇİN .ARKADAŞLARININ HEPSİ KALP HASTASI VEDE HAYATTALAR .BERABER SENİ SEVGİ İLE ANIYOR,YADEDİYORUZ .ÇİÇEKLERİN,RAHMETLERİN BOL OLSUN PAŞAM .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?