banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

2. Bilirkişi Kaptanı suçlu Buldu

"Ankara" feribotunun bilirkişi raporunda kaptanın yüzde 65, 2. mühendisin yüzde 30, başmühendisin ise yüzde 5 oranında kusurlu olduğu belirtildi.

ÖZEL HABER 23.02.2009, 14:47
3413
2. Bilirkişi Kaptanı suçlu Buldu

Feribot Kazasında 2. Bilirkişiye Göre Kusurlu Kaptan

"Ankara" feribotunun halatının kopması sonucu 1 kişinin ölümü, 3 kişinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan kazanın bilirkişi raporunda kaptanın yüzde 65, 2. mühendisin yüzde 30, başmühendisin ise yüzde 5 oranında kusurlu olduğu belirtildi.

Bodrum-İstanbul seferini yapan ''Ankara'' isimli feribotun iskeleye yanaşırken kopan halatının 1 kişinin ölümüne, 3 kişinin de yaralanmasına yol açmasına ilişkin kaptanın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Seyfettin Aydemir katıldı. Tutuksuz sanıklar Işık Koşal ile Ali Yüksel Kocabaş ise duruşmaya gelmedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Tevfik Güngören, 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporun dosyaya sunulduğunu tutanağa yazdırdı. Ali Yüksel Kocabaş'ın avukatlarından Alper Aral raporda müvekkiline yönelik kusur oranının soyut olduğunu, geçerli bir delile dayanmadığını ileri sürdü.

Kocabaş'ın diğer avukatı Veysel Divanoğlu da müvekkiline yönelik kusur oranının gerekçesinin belirtilmediğini kaydederek, müvekkilinin olayda herhangi bir kusurunun olmadığını öne sürdü. Işık Koşal'ın avukatı Esra Sunar ile Seyfettin Aydemir'in avukatı Gülseren Günay da rapora karşı diyeceklerini hazırlamak için süre talebinde bulundu. Avukatlar Sunar ve Günay'ın süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Dev feribota "Yat kaptanı" Bilirkişi

Bilirkişiler İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim görevlisi, yat kaptanı, uzak yol gemi baş mühendisi Tanju Kurtuluş, İÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsen Koldemir ve uzak yol gemi baş mühendisi avukat İlyas Kamiloğlu tarafından hazırlanan raporda, olay ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Kazanın personel kusurundan kaynaklandığı belirtilen raporda, geminin hareket ettiğinin köprü üstünden görüldüğü, makine dairesinden ise fark edilemediği bildirildi. Raporda, hem makine dairesinde, hem de güvertede ''kırmızı acil durum butonları''nın olduğu belirtilerek, butonların kullanılması gerekliğinin köprü üstünden daha kolay anlaşılacağı ifade edildi. Bu nedenle olaydaki personel kusurunun yüzde 65'inin güverte, yüzde 35'inin de makine personeline ait olduğu kaydedilen raporda, şöyle denildi:

''Güvertede sorumlu başka personelin bulunmamasından dolayı yüzde 65 personel kusurunun tamamının gemi kaptanı sanık Işık Koşal'a ait olduğu, makinede ise yüzde 35 personel kusurunun yüzde 5'inin operasyonlara nezaret etme yükümlülüğü bulunan, ancak olayın çok kısa sürede gerçekleşmesi nedeniyle manevra başındaki 2. mühendise müdahale etme süresi kısıtlı olan gemi başmühendisi Ali Yüksel Kocabaş'a ait olduğu, yüzde 30'unun ise operasyonları bizzat gerçekleştiren, manevradan sorumlu 2. mühendis Seyfettin Aydemir'e ait olduğu kanaatine varışmıştır.''

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 20 Ağustos 2007 tarihinde Sarayburnu'ndaki rıhtıma yanaşan ''Ankara'' adlı feribotun, yolcu tahliyesinin başlamasının ardından hareket etmesi üzerine halatlardan birinin koparak çevredekilere çarptığı belirtiliyor.

Rıhtımda güvenlik görevlisi olan Zekeriya Timur'un olayda hayatını kaybettiği, Verda Uyar, Bolise Uyar ve Çera Alfasa'nın yaralandığı belirtilen iddianamede, feribotun kaptanı olan Işık Koşal, baş mühendis Ali Yüksel Kocabaş ve 2. mühendis Seyfettin Aydemir'in 2 ile 15'er yıl arasında hapis cezası öngören TCK'nın 85. maddesi uyarınca kusurları oranında cezalandırılması talep ediliyor.

İlk bilirkişi raporu Kaptanda kusur bulmamıştı

Kazadan sonra hazırlanan ilk bilirkişi raporunda ise ikincei raporun aksine kaptan "kusursuz" bulunmuştu. Gemide arıza olmadığı, tam yol harekete geçmesinin sistemde oluşan geçici bir tutukluk yada kontrol sisteminin sıraya uymadan kapatılmasından oluşabileceğinin belirtildiği bilirkişi raporunda 2.mühendis Seyfettin Aydemir'in suçlu olduğu iddia edimişti. Raporda 2. mühendisin pervanelerin kontrol sistemini sıraya uymadan kapatması halinde, bu davranışından dolayı kusurlu sayılabileceği ifade edilmişti. Kaptan Işık Koşal, başmühendis ve diğer gemi personelinin kusurlu bir davranışının bulunmadığının belirtildiği raporda, kaptan ve başmühendisin gerekli özen ve kusuru göstermemekle suçlanabileceği belirtimişti.
 

Yorumlar (6)
ruşen eşref 11 yıl önce
Haberde, bilirkişiler için küçültücü ve hedef gösterici ifadeler var. Sonuçta uzman olan kerkes bilirkişi olarak müracat edebilir.
11 yıl önce
makine dairesinden ve dolayısyla control odasından piç sıfır olmazsa, köprü üstünden kumanda makine dairesine alınırsa

olacağı budur.

control odasındaki sistemde pervane piçi hangi konumda ise

kumanda makine dairesine alınığında pervaneler gemiyi o yöne itecektir.

bu sorun piç kontröl sistemli gemilerde köprü üstü- makine dairesi kontrol transverinde sık raslanan bir hatadır.
DURSUN K. 11 yıl önce
OLAYIN İÇERİĞİNİ TAM OLARAK BİLMEDİĞİMİZ İÇİN YANLIŞ BİR YORUM YAPMAK İSTEMİYORUM FAKAT BU TÜR GEMİLERDE ÇALIŞMIŞ BİRİSİ OLARAK ŞUNU SÖYLEYE BİLİRİM ''KAPTAN YUKARIDA MÜDAHALE ETSEYMİŞ MAKİNA DAİRESİNDEKİLER GEMİNİN HAREKETİNİ GÖREMEZ FAKAT KAPTAN GÖREBİLİR'' SÖZÜNE KATILMIYORUM ŞÖYLE BİR GEMİDE KAPTAN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜN MANEVRA BİTMİŞ GEMİ İSKELEYE YANAŞMIŞ KAPTAN HAVAYI YANİ KUMANDAYI MAKİNA DAİRESİNE VERMİŞ YANİ KUMANDA ARTIK SİZDE DEĞİL MAKİNA DAİRESİNDE O SIRADA NE OLDUYSA OLDU GEMİ BİRDEN TAM YOL İLERİYE FIRLADI NE OLDU ŞİMDİ ŞUÇ KİMİN GEMİSİNİ GÜZELCE RAIHTIMA YANAŞTIRIP HAVAYI MAKİNA DAİRESİNE VEREN KAPTANINMI BELKİ MAKİNA DAİRESİNİNDE SUÇU YOK DAHA ÖNCELERİ ÇOK GÖRDÜK PİÇ KONTROLLÜ GEMİLERDE PİÇLERİN KENDİ KENDİNE AÇARAK DURAN GEMİNİN TAM YOLA ÇIKTIĞINI BENCE BURADA BİR SİSTEM ARIZASIDA OLABİLİR FAKAT RAHMETLİ OLAN ARKADAŞIN SUÇU NE EVİNE ÇOCUĞUNA EKMEK PARASI GÖTÜRMEK İSTEMESİMİ BEN KİMİN NEKADAR CEZA ALACAGI KONUSUYLA HİÇ İLGİLENMİYORUM RAHMETLİNİN AİLESİNE ASGARİ ÜCRETDEN MAAŞ BAĞLANIP MAGDUR BİR HALDE BIRAKILMAZ İNŞALLAH BENİ BURASI İLGİLENDİRİYOR.
KAHRAMAN KPT 10 yıl önce
Kaptan köprüden halatın gerildiğini görür ama kesilme noktasına ulaştığını tahmin edemez,onun içindir manevra sahalarındaki zabitlerin manevrada devamlı kaptana anlık bilgi vermeleri gerekir.Tabiki en önemli ve hayati olanı manevra sahasındaki zabitin,bigi,beceri ve deniz tecrübesidir.Bizim bilmez hiç bir zaman kendini kaptanın ve baş makinistin yerine koyamazlar,çünkü yüzde doksanı o sorumluluğu hiç bir zaman almayan kişilerden torpille seçilirler.Kaptanlık ve başmakinistlik yapmayan bir insan nasıl bilir kişi olur,tabi ancak bizde olur.Çok okumuş olabilir,yalnız şu hiç bir zaman unutulmamalıdır,OKULDAN DİPLOMA ALINIR,Lakin DENİZDE KAPTAN OLUNUR.Selametler bütün emektar kardeşlerime.
9 yıl önce
tek suclu halat neden koptu ?
NACİ GUCLU 11 yıl önce
İTU NUN SAYGIN BİLİRKİSİLERİNİ ALKISLIYORUM.SİZLERKİ BU OTORİZE

Yİ ELLERİNDE TUTABİLEN KİSİLERSİNİZ!MAHKEMENİN BU KADAR HATALI

KARAR ALMASINDA EN BUYUK GUNAH VE SUC SİZLERİNDİR.

SUNDANDA EMİNİMKİ;HEYETİNİZİN HİCBİR FERDİNİN KLAS KURULUSLARIN

OZELLİKLE YOLCU GEMİLERİ İCİN YAYINLAMİS OLDUKLARİ YENİ BULTENLE

Rİ OKUMAYIP ANLAMADIGINIZA!!!!!!

AYRICA SİZLERİN YETİSTİRMİS OLDUGU VE SU ANDA ULKEMİZİN BUTUN KLAS KURUMLARINDA GOREV YAPAN SORUMLU ARKADASLARIMIZDAN HİC BİRİ

NİN SOYLEYECEK ACIKLAYACAK TEK BİR YORUMU YOKMU?BU MUDUR SİZİN

TOPLUMA VE CALISANLARA KARSI SORUMLULUGUNUZ?GUNUMUZDE TANKERLE

RİN HATTA KURU YUK GEMİLERİNİN MAKİNA DAİRESİNDE SON SİSTEM KAME

RA VE HABERLESME SİSTEMLERİ VARKEN SANIRIM 500 DEN FAZLA YOLCU

TASIMA KAPESITESINE SAHİP ULKEMİZİN NADİDE YOLCU GEMİLERİNDEN BİRİ OLAN ANKARA GEMİSİNDE NEDEN MODERNLESTİRİLME YAPILMADI VE

YA MECBUR TUTULMADI?MESLEKTASIMIZ OLMAYAN BİRİNE SORSANIZ O BİE

HERSEYIN BİR BUTONA BAGLI OLMAMASI GEREKTİGİNİ SOYLERDİ VE BUNUN

İCİNDE USTUN VASIFLI OLMASINA DA GEREK YOKDU.

UTANC VERİCİ BİR KARAR!!!GUNUMUZDE HAYDAR PASA KARAKOY HATTINDA

Kİ HALATCILAR HATTA YOLCULAR BILE GEMİ YANASIRKEN TEDBIRINI ALIR

İKEN;KOCAMAN LİMAN İSLETMESİNİN EGİTİMSİZ VE SORUMSUZ İDARECİLE

RİNİN HİCMİ SUCU YOKTU?HİC KİMSE SAHAYA HALAT KORUMA KABİNİ KOY

MAYI AKIL EDEMEDİ?OLEN KARDESİMİZE TANRIDAN RAHMET SUCLU BULUNAN MESLEKTASLARIMA

DA SABIR DİLİYORUM.ADALET BİRGUN TECELLİ EDECEKTİR EMİN OLUN.ESENLİKLER DİLERİM

21
açık
Günün Karikatürü Tümü