Damen Tersaneleri tarafından tasarlanan ve inşa edilen Nellie Bly isimli uzaktan kumanda edilen bir römorkör, 1.000 deniz millik bir seyirde Danimarka'nın çevresini dolaşacak.

Boston merkezli Sea Machines Robotics, 'The Machine Odyssey' (Makine yolculuğu) olarak isimlendirilen seyir ile dünyanın otonom deniz taşımacılığı için hazır olduğunu kanıtlamayı umuyor.

Sea Machines'in SM300 otonom sistemi kurulan Nellie Bly isimli römorkörün 30 Eylül'de Almanya'nın Hamburg kentinden yola çıkması bekleniyor.

Sea Machines CEO'su Michael Johnson, operasyonun, otonom deniz ulaşımının geleceği için operatörlerin otonom teknolojiyi gemi operasyonlarına nasıl entegre edebileceklerini göstereceğini ve insan-teknoloji ilişkisini yeniden şekillendirmenin, denizdeki operasyonlarda yeni bir çağın temeli olduğunu belirtti.

14 limana uğrak yapacak!

Nellie Bly isimli römorkör kapsamlı bir sensör-pervane sistemi ile donatıldı. Römorköre kurulan sistemler arasında tüm seyri baştan sona kontrol etmek için tasarlanan gelişmiş seyir planlama, engellerden kaçınma, yeniden planlama, vektörlü deniz haritası verileri ve dinamik alan algısı var. Römorkörde önlem amaçlı iki profesyonel denizci olacağı ve ara sıra misafir yolcu taşıyacağı belirtilirken teknolojiyi sergilemek ve üzere rota boyunca 14 limana uğrayacağı bildirildi.