banner191

banner148

banner179

banner176

Ordu Çanakkale Zaferi coşkusu

Ordu’da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü törenlerle kutlandı.18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü kutlama programı kapsamında ilk tören, Eskipazar mevkisinde bulunan...

ORDU 18.03.2017, 13:26
Ordu Çanakkale Zaferi coşkusu

Ordu’da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü törenlerle kutlandı.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü kutlama programı kapsamında ilk tören, Eskipazar mevkisinde bulunan Garnizon Şehitliği’nde yapıldı. Garnizon Şehitliği’ndeki Anıta, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Şenel Şahin tarafından çelenk sunuldu.

Garnizon Şehitliği’ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışı ile devam etti. Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şube Başkanı Personel Binbaşı Ahmet Meydan yaptı. Meydan, "Aziz şehitlerimizi andığımız bugün, 100 binlerce şehit verdiğimiz, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, savaş tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkkale Zaferi’nin 102. yıldönümüdür. Bu zafer kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir kahramanlık destanı, milletimizin, iman ve azmi ile dayanma gücünün açık bir göstergesidir. Aziz şehitlerimiz, ebedi istirahatgahınızda rahat uyuyunuz. Türk ulusu ve onun bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetleri vatan topraklarına yönelecek saldırılarda gerektiğinde sizler gibi canını seve seve feda etmeye hazırdır. Kahramanlığınız bizlere örnek olacak, aziz hatıralarınız Türk Silahlı Kuvvetlerinde sonsuz kadar yaşayacaktır" dedi.

Şehitlik Özel Defteri’ne günle ilgili duygularını yazan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Genç yiğitlerimizi savaş meydanlarında kaybetmemek için çok güçlü olmaya birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Babası Çanakkale’de şehit olan ve yetim büyüyen babam İbrahim’i ve şehit dedem Mehmet’i ve tüm şehitleri bir kez daha anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum" ifadelerini kulandı.

Şehitler için dua edildi

Daha sonra Vali İrfan Balkanlıoğlu ve protokol mensupları, 8 Ağustos 2010 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit düşen ve Garnizon Şehitliği’ne ilk defnedilen şehit olan Uzman Çavuş Zeki İnan, 5 Eylül 2012 tarihinde Afyonkarahisar’da mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan Uzman Çavuş Cüneyt Akkuş, ailesinin isteği üzerine merkeze bağlı Oğmaca Mahallesi’ndeki aile kabristanlığından alınarak Garnizon Şehitliği’ne defnedilen ve 20 Haziran 1992’de Ağrı Dağı’nda arama tarama operasyonu sırasında görevi tamamlayarak geri dönerken yolda terör örgütü tarafından pusuya düşürülerek şehit düşen Doğan Gökbulut ile 1986 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde şehit düşen mezarı Kabadüz ilçesinde bulunan ve naaşı daha sonra Garnizon Şehitliği’ne getirilen Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hasan Tarakçı’nın kabrine karanfil bıraktı ve şehitlerin yakınları birlikte tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

AKM’de Anma Programı Yapıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü Anma Törenlerine, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda bir konuşma yapan Altınordu Büyükşehir Belediyesi İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Tatlıgül, "Dönmeyi düşünmeyenlerin, şehadet şerefiyle ölüme seve seve gidenlerin evlatları olarak, 15 Temmuz’u yaşayan bireyler olarak onlara layık olabilmenin derdindeyiz. Buradan sırtında adeta vatan coğrafyasının yükünü kaldıran Seyit Onbaşıya selam olsun. Nusret savaş gemisiyle devleşen Tophaneli Yüzbaşı Hakkı’ya selam olsun. Askerlerine ölmelerini emreden Mustafa Kemal’e selam olsun. Ve dönmeyi asla düşünmeyen kınalı kuzularımıza selam olsun. İmanın ve inancın gülleye, mermiye ve gelişmiş savaş gemilerine tavizsiz duruşunun simgesi Çanakkale Zaferi’ni bizlere yaşatanlara ne mutlu. Çanakkale’nin torunları olan 15 Temmuz’da bir yaprak misali düşenlere selam olsun. Tüm kahraman evlatlarımızın mekanları cennet olsun, hepsine selam olsun, ruhları şad olsun" şeklinde konuştu.

AKM’deki anma programı 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun ödüllerini vermesiyle devam etti. Anma programı, Altınordu Büyükşehir Belediyesi İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ile sona erdi. Vali İrfan Balkanlıoğlu, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programların ardından, şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi.
Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?