Denizde nükleer enerjinin yaygın biçimde benimsenmesi, Londra'da Nükleer Enerji Denizcilik Örgütü'nün (NEMO) kurulmasıyla bir adım daha yaklaşıyor. 

Gezi tekneleri için yeni kurallar belli oldu Gezi tekneleri için yeni kurallar belli oldu

NEMO, nükleer enerjinin deniz ortamında konuşlandırılması, işletilmesi ve hizmetten çıkarılmasına ilişkin küresel standartlar ve düzenlemeler oluşturmak ve nükleer enerjinin denizde ticarileştirilmesini teşvik etmek için Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile birlikte çalışacak.

Kurucu üyeler arasında Asya gemi inşa devi HD Korea Shipbuilding & Offshore Engineering, Bill Gates tarafından kurulan önde gelen ABD küçük modüler reaktör (SMR) şirketi TerraPower, Westinghouse EC, sınıf topluluğu Lloyd's Register ve erimiş tuz reaktörlerinde yenilikçi olan Danimarka'nın Seaborg'u yer alıyor.

NEMO'nun açılış başkanı olarak görev yapacak olan IAEA'nın güvenlik bölümü eski başkanı Mamdouh el-Shanawany, "NEMO'nun piyasaya sürülmesinden dolayı çok heyecanlıyız çünkü bu, açık deniz nükleer enerji çağını ilerletmek için bir mihenk taşı görevi görebilir. Bizimle vizyon ve değerleri paylaşan küresel kuruluşların katılımını artıracağız.”dedi.

Editör: Nermin İstikbal