banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Ukrayna'ya gemi seferleri başlıyor

İki sahil limanın yaklaşması için Samsun'dan Ukrayna'ya gemi seferleri başlatılacak. Seferlerle ilgili başlatılan fizibilite çalışmaları 1.5 ay sonra tamamlanacak.

NAKLİYAT 01.11.2006, 00:15
3664
Ukrayna'ya gemi seferleri başlıyor
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, karşılıklı iki sahil insanının yakınlaşması için Ukrayna'ya gemi seferleri yapmayı düşündüklerini belirterek, fizibilite çalışmalarını bitirdikten sonra uygun şartlarda gemi alarak seferlere başlayacaklarını söyledi.

Yıllardır Samsun-Ukrayna arasında bir ulaşım bağlantısının olmamasından yakındıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, "Bu eksiklik bir uçak seferi ya da hızlı gemi taşımacılığı bağlantısı gibi düşünülürdü. Bu tarz ihtiyacı bizde hissediyorduk. Karşı komşumuz Ukrayna ile aramızda 400 kilometre var. Aramızdaki bu ulaşım bağlantısının bir deniz aracıyla kısaltılmasının mevcut olduğunu gördük. Gerek ticari, gerek turizm gerekse sosyal ve kültürel açından karşılıklı iki sahil insanının yakınlaşmasını sağlayabiliriz diye düşündük. Bunun için fizibilite çalışması yaptık. Bu yakınlaşmanın deniz taşıtı gibi bir araçla yapılmasını sağlamak amacıyla projeler hazırladık. Bunun için ne kadar yolcu, otomobil, TIR ya da yolcular gidip gelirken beraberlerinde bavul ticareti yapmak üzere getirdiklerini ürünleri taşıyacak bir gemi üzerinde duruyoruz" dedi.

Fizibilite çalışmalarının 1.5 ay içinde biteceğini anlatan Başkan Yılmaz, "Eğer geminin işletim maliyetleri bizim altından kalkamayacağımız bir şey değilse kentin dinamiklerini harekete geçirerek bu işe girip bu gemiyi satın alacağız. Ukrayna ile turizm, kültür ve sosyal alış verişin yanında buradan oraya RO-RO seferide düşünüyoruz. Fahri konsolosluklar oluşturarak vize işlemleri konusunda da bürokrasiyi hızlandıracağız" diye konuştu.
DenizHaber.Com
Yorumlar (1)
Bülent Tezsay 15 yıl önce
Bu habere çok sevindim ve bu işi bir Belediye başkanın düşünmesi de bizim Armatör geçinenlere bir ders DEniz taşımacılığı sadece yük ve petrol taşımacılığı deyildir????

Sayın Başkanıma yapacağı bu çalışmalarında yanında olmak isterim ve kendilerine Başarılar DilerimBülent Tezsay

Tez Cruise & Ferry Consultıng

Tez Ferry@t-onlıne.de
12
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü