MİGROS 12 Bin Kişiyi İşe Alacak

Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, 2009 yılı için 6 milyar TL ciroya odaklandıklarını, ayrıca, 2009 ve 2010 yıllarında toplamda 12 bin yeni istihdam sağlayacaklarını bildirdi.

Gazetecilerle bir araya gelen Tort, organik büyüme hedeflerinin yanı sıra inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendireceklerini, büyüme ve ülke çapında daha da yaygınlaşma stratejisine paralel olarak adım attıklarını anlattı.

Bu çerçevede, Yonca marketlerini bünyelerine kattıklarını anımsatan Tort, toplam 15 bin 500 metrekare satış alanına sahip 18 mağazanın 11'inin Tansaş, 7'sinin Migros markasıyla 2 günde hizmete girdiğini kaydetti. 

“Hedefimizi Türkiye'de yaşayan herkesin en az bir kez Migros Grubu mağazalarından içeri adım atması olarak belirledik” diyen Tort, bunun için de Türkiye'deki her müşterinin ayağına gitmeye, yaygınlaşma stratejileri paralelinde hızla yola devam etmeye kararlı olduklarını, her markalarını müşteriye daha da yakınlaştıracaklarını, Yonca mağazalarını Migros ve Tansaş olarak bünyelerine katmış olmalarının da bu söylemi hayata geçirme konusundaki kararlılıklarının göstergesi olduğunu bildirdi.

Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu olumsuz ekonomik ortama rağmen Migros Türk olarak yatırıma, istihdama, yeniliklere devam ettiklerini ifade eden Özgür Tort, özellikle böyle zamanlarda adımların plan ve hesapla atılmasının önemine dikkati çekerek, büyümeye, verimlilik ve teknolojiyle destek olunmazsa, ek kaynak sağlanmazsa krizin fırsata dönüşemeyeceğini anlattı.

HEesapları sürekli gözden geçiriyoruz

Olumsuz ekonomik şartların her şirketi olduğu gibi Migros Türk'ü de düşündürdüğünü belirten Özgür Tort, şöyle konuştu:

“Hesaplarımızı sürekli gözden geçiriyoruz. Her zaman yakından takip ettiğimiz verileri esnek yapımızla şimdi her an yeni baştan inceliyoruz. Migros'un bu büyüme planına ve müşterilerimize her gün ilave olarak sunacağımız avantajlara verimlilik çalışmaları kaynak sağlıyor. Somut olarak verimlilik başlığı altında dağıtım merkezleri yönetimi, enerji kullanımı, elektronik kayıt sistemi, etkin veri yönetimi gibi konularda hızlı fark yaratan adımlar atıyoruz. Bir saat öncesine göre her saat daha verimli olmaya odaklandık.

Bu küresel kriz Türkiye'nin ilk krizi değil ancak nitelik ve orijin açısından kuvvetli etkileri söz konusu... Kriz dönemlerinde uzun vadeli düşünmek, dönemsel paniklere kapılmadan kendimize ve Türkiye'nin geleceğine güvenerek hesaplı adım atmak her zaman en doğru yoldur. Esasen krizi fırsata çevirmek ifadesinden de biz bunu anlıyoruz. Sektörün en verimli şirketi olarak, yatırımlarımızı tüm hızıyla sürdürdüğümüz bu dönemde biz Migros Türk olarak tüm yapılarımızla, hücrelerimizle kendimizi yenilemeye ve her adımımızda verimliliği artırmaya odaklandık.”

6 Milyar ciro, 2 yılda 12 bin yeni istihdam

Kuruluşun 2007'de 4,4 milyar TL, 2008'de 5 milyar TL üzerinde ciro elde ettiğini, 2009 yılı hedefinin ise 6 milyar TL olduğunu açıklayan Özgür Tort, Migros'un 2012 yılında “10 milyarlıklar kulübüne” girme iddia ve hedefinin aynen devam ettiğini, 2008 yılında müşteri sayısında yüzde 11 artış yakaladıklarını, dünyada ve Türkiye'de krizin koşulları ortadan kalktığında yaptıkları yatırımlar sayesinde yeni dönemi çok daha büyük bir grup olarak karşılayacaklarını ifade etti.

Krizin etkileriyle endişeye kapılmadan büyüme planlarını aynen hayata geçireceklerini vurgulayan Tort, yeni istihdam hedeflerini de “İki yılda toplam 12 bin yeni istihdam” olarak açıkladı.

“Biz söz verdiğimiz gibi tüm formatlarımızla büyüyeceğiz, ekonomik canlılık için katkı sağlayacağız, istihdamda önü çekeceğiz” diyen Özgür Tort, Migros Türk olarak bu istihdam rakamlarını öngörebilmelerinin ardında hiç taviz vermeden ilerlemek istedikleri yeni büyüme rotasının olduğunu kaydetti.

Tort, “Haftada 2 mağaza açarken hızımızı artırarak 2008 yılında haftada ortalama 5 yeni mağaza açtık. 2009 için de iddialı bir hedef belirttik, haftada 8 mağaza açacağız dedik. Bundan sonra da haftada ortalama 8 mağaza açma hedefimizle 2009 yılı içinde 400 mağaza açacağız” dedi.

2008'in sonunda 1.191 mağaza ve 698 bin metrekare net satış alanıyla öngörülen büyüklüğe ulaştıklarını dile getiren Tort, rakamların her seferinde hedefledikleri büyüklüğe ulaşıldığını gösterdiğini, 15 Şubat itibariyle 722 bin net satış alanı ve 1.245 mağaza ile hizmet verdiklerini, 2009'da şubat ayının ortasına kadar 1,5 ayda biri yurt dışında Azerbaycan'da olmak üzere 54 yeni mağaza açmış durumda olduklarını söyledi.

Bir kişiye sağlanan istihdamın Türkiye'de en az dört kişiyi pozitif yönde etkilediğini belirten Özgür Tort, kayıtlı istihdamın desteklenmesinin önemine dikkati çekerek, Migros Grubu'nda satış ve verimlilik kadar yaratılan istihdamın da çok önemsendiğini kaydetti. Özgür Tort, şunları söyledi:

“İşsizlik hem perakende sektörü hem de Türkiye için çok ciddi bir tehlike. Bildiğiniz gibi, yapılan tüm makro hesaplamalarda çalışan bir kişinin kendisiyle birlikte en az dört kişiye bakmakla yükümlü olduğu varsayılır. Bu rakam bugünkü Türkiye gerçeğinde belki de iyimser bile kalmakta. Bu nedenle, Türkiye;de bir kişinin işsiz kalmasıyla, dünyanın herhangi bir yerinde, ABD'de, Avrupa ülkelerinde bir kişinin işsiz kalması farklı anlamlar taşıyabilir ve farklı sosyal sonuçlar doğurabilir. Yürüttüğümüz faaliyeti sadece ticari bir aktivite olarak değil istihdamı destekleyen bir sorumluluk olarak da görüyoruz. Bu vesileyle, 2009 yılı içinde yaklaşık 6 bin yeni istihdam öngörüyoruz. Sözünü ettiğim rakam direkt yeni istihdamdır, turnover nedeniyle oluşan tekrar alım ve büyümemiz nedeniyle endirekt istihdam bu rakam içinde bulunmamaktadır. 2010 sonuna kadar ise toplamda 12 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız.”

İstihdam sağlayanlara destek sağlandıkça hem ülke hem vatandaş hem de ekonomik harcama gücüne katılım nedeniyle artan talep yüzünden üretimin kazanacağını belirten Tort, bu ortak kazanım için mutlaka kayıt içinde olunmasının şart olduğunun altını çizdi.