Microsoft'tan Korsanın Başına Ödül

Geçen yılın Ekim ayından bu yana aktif olan Conficker virüsü dünya çapında milyonlarca bilgisayara bulaşmayı başardı.Microsoft, Conficker'in üreticilerini yakalatmak istediğini söylüyor. Microsoft yetkilisi George Statkopulos, "Bu kötü amaçlı yazılımı üretenlerin hesap vermesi gerek" dedi.

BBC'ye bir açıklama yapan Statkopulos, firmasının bu saldırıyı düzenleyenlere karşı hiçbir şey yapmamasının mümkün olmadığını belirtti. "Verdiğimiz mesaj çok açık" diyen Statkopulos, "Müşterilerimize bu saldırıyı yapanların yargı önüne çıkarılması için elimizden gelen herşeyi yapacağız." şeklinde konuştu.

Kendi kendisini kopyalayarak yayılan Conficker solucanı, Microsoft'un son güvenlik güncellemelerini yapmamış olan bilgisayarları ele geçiriyor. Internet bağlantısı ya da USB taşıyıcı bellekler üzerinden yayılan virüs, bir bilgisayara yerleştikten sonra fark edilmesi zor dosyalara sızıyor. Virüs tarama programlarına karşı bir güvenlik sistemi oluşturan Conficker solucanının tespit edilmesi de zor oluyor. Solucanın bir bilgisayarı ele geçirdikten sonraki hedefi ise internet sayfalarına giren kullanıcı adı ve şifrelerini tahmin etmek. Bilgisayar güvenliği uzmanları bu nedenle, kullanıcılara şifrelerinde rakam, noktalama işareti ve büyük harf kullanarak, tahmin edilme olasılığını azaltmalarını tavsiye ediyor.