Med Marine’ den İzmit Körfezi’ ne  üçüncü 60 TBP ASD römorkörü gönderiyor!
 
Med Marine’in, filo yenileme ve kapasite artırımı çalışmaları kapsamında Ereğli Tersanesi’nde inşa ettirdiği YILPORT M isimli römorkör İzmit Körfezi’nde hizmete alınıyor.

Türkiye’nin önde gelen kılavuzluk ve römorkör şirketi Med Marine, filo yenileme ve kapasite artırımı çalışmaları kapsamında gruba ait Ereğli Gemi Tersanesi’nde inşa ettiği sekiz adet römorkörden yedincisi olan ER49 proje numaralı, Yılport M isimli römorkörü İzmit Körfezi’nde hizmete alıyor. Ereğli Gemi Tersanesi tarafından Ağustos ve Eylül 2015 ayları içinde teslimatı yapılan 2 adet 45 TBP ASD römorköre ilave olarak inşasına başlanan 6 adet 60 TBP ASD römorkörlerden ilki, Med Marine Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin İskenderun Körfezi’ndeki operasyonlarına tahsis edilmek üzere teslim edilmiş, 60 TBP ASD serisinin ikinci ve üçüncü römorkörü ise İzmit Körfezi’ nde 2016 Mart ve Nisan’ın ilk haftasında hizmete başlamıştı. Ekinciler Port isimli  60 TBP ASD serisinin dördüncü römorkörü de İskenderun Körfezinde Mayıs ayında hizmete alındıktan sonra beşinci römorkör de İzmit Körfezi’ ne yönlendiriliyor.  

60 TBP ASD’ lik serinin beşinci römorkörü  olan Yılport M  bugün (9 Haziran) İstanbul Boğazı’ndan geçerek İzmit Körfezi’ne gönderildi. Yılport M serinin diğer üyeleri gibi Robert Allan dizaynı olup, 25 metre  boyunda ve 60 TBP gücünde Azimut pervane sistemi ile donatıldı. Yılport M serinin diğer üyelerinde farklı olarak FI-FI 1 notasyonuna haiz olup CPP (Controllable Pitch Propeller) pervane sistemi ile donatılı. 

Serinin 6. ve son 60 TBP ASD römorkörü de Temmuz 2016’da filoya katılacak. Ayrıca filo güçlendirme sürecinde inşası tamamlanmak üzere olan bu 8 römorköre ilaveten, dört adet 70 TBP ASD römorkörün inşasına başlanarak yıl içinde teslimlerine devam edileceğini ve böylelikle son bir yıl içinde toplam 12 adet römorkörün inşasının gerçekleştirilmesinin hedeflendiği; Filo yenileme ve ihracat amaçlı olarak Dilovası serisi römorkörlerin 30 ve 45 TBP gücünde 10 adet ASD tipi römorkör ile yenileneceği ve iki adet 80 TBP römorkörün de yıl içinde inşasına başlanacağı bildirildi.