banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Bu fotoğraf herkesi şaşırttı

İngiltere kıyılarında nadir görülen bir optik illüzyon sonucu, bir geminin havada asılı duruyormuş gibi görünmesi herkesi şaşırttı.

MAGAZİN 06.03.2021, 15:37 Nermin İstikbal
486
Bu fotoğraf herkesi şaşırttı

İngiltere'de David Morris isimli şahsın Falmouth'da çektiği bir fotoğraf herkesi şaşkına çevirdi. Nadiren görülen bir optik illüzyon sonucu, gemi havada asılı duruyormuş gibi göründü.

Meteorolog David Braine, "Işığı büken özel atmosferik koşullar" nedeniyle bu fotoğrafın ortaya çıktığını söylüyor. Yanılsamanın Kuzey Kutbu'nda yaygın olduğunu, ancak kış aylarında İngiltere'de "çok nadiren" ortaya çıkabileceği ifade edildi.

BBC'den meteorolog David Braine, "üstün serap"ın "ışığı büken özel atmosferik koşulları" nedeniyle gerçekleştiğini söyleyerek, yansımanın Kuzey Kutbu'nda yaygın olduğunu, ancak kış aylarında İngiltere'de "çok nadiren" ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Braine, söz konusu görüntü ile ilgili şunları söyledi:

"Soğuk havanın denizin yakınında, üzerinde daha sıcak havayla uzandığı, sıcaklık dönüşümü olarak bilinen hava koşullarından dolayı üstün seraplar meydana geliyor. 

Soğuk hava sıcak havadan daha yoğun olduğu için, ışığı yerde veya sahilde duran birinin gözlerine doğru bükerek uzaktaki bir nesnenin nasıl göründüğünü değiştiriyor.

Üstün seraplar, burada birkaç farklı türde görüntü üretebilir, uzaktaki bir gemi gerçek konumunun üzerinde yüzer gibi görünür, ancak bazen ufkun altındaki bir nesne görünür hale de gelebilir."

Yorumlar (0)
12
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü