banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Karasu-Köstence ve Alsancak-Taragona Ro-Ro seferleri başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Sakarya ve Kocaeli sanayi bölgelerini hinterlandına sahip Karasu Limanından, Romanya’nın Köstence Limanına Ro-Ro seferlerinin 3 Şubat 2021 Çarşamba günü yapılmasının planlandığını duyurdu.

Lojistik 01.02.2021, 10:49 01.02.2021, 10:54 Halit Emre İbrahimoğlu
206
Karasu-Köstence ve Alsancak-Taragona Ro-Ro seferleri başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Sakarya ve Kocaeli sanayi bölgelerini hinterlandına sahip Karasu Limanından, Romanya’nın Köstence Limanına Ro-Ro seferlerinin 3 Şubat 2021 Çarşamba günü yapılmasının planlandığını duyurdu.

Ulaştırma ve altyapı Bakanlığının çalışmaları neticesinde, yeniden açılan izmir Alsancak Limanından ilk Ro-Ro seferinin 5 Şubat 2021 Cuma günü İspanya’nın Tarragona limanına yapılmasının planlandığı belirtilirken; Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayan Sakarya ve Kocaeli sanayi bölgelerini hinterlandına sahip Karasu Limanından Romanya’nın Köstence Limanına Ro-Ro seferlerinin de 3 Şubat 2021 Çarşamba günü yapılmasının planlandığı bildirildi.

Yeni Ro-Ro hatlarının açılması ile ilgili çalışmalar devam edecek

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; birçok avantajı olan Ro-Ro taşımacılığının etkin kullanılmasının, oluşabilecek karayolu trafiğinin deniz yoluna kaydırılması, ihracatın arttırılması ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bakımından kombine taşımacılığın en iyi uygulamaları arasında olduğu ifade edilirken; Bakanlığın yeni Ro-Ro hatlarının açılması ile ilgili yoğun çalışmalarının da devam etmekte olduğu, taşımacılık ve lojistik sektörünün ve ihracatçılarının bu yeni hatlardan azami fayda sağlamalarının planlandığı aktarıldı.

İhracatçılara önemli bir esneklik ve maliyet avantajı sağlayacak

Ro-Ro taşımacılığın yaygınlaştırılmasının, deniz yolu ile olan ihracatın toplam taşımalarındaki payını arttırarak; ihracatçılara önemli bir esneklik ve maliyet avantajı sağlandığının vurgulandığı açıklamada; şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızca yapılan çalışmalar neticesinde, İzmir Alsancak Limanı Ro-Ro taşımacılığı yeniden açılmıştır. Bu kararın, dış ticaret ve lojistik ile iştigal eden firmaların işlerine olumlu yansıyacağı ve ülkemiz ekonomisine ivme kazandıracağı değerlendirilmekte olup, TCDD Alsancak Limanından ilk Ro-Ro seferinin 5 Şubat 2021 Cuma günü İspanya’nın Tarragona limanına yapılması planlanmaktadır.”

“Bakanlığımız yoğun çabalarıyla Ülkemizden Avrupa’ya taşımacılık yapan nakliyecilerimize önemli bir katkı sağlamak üzere Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayan Sakarya ve Kocaeli sanayi bölgelerini hinterlandına sahip Karasu Limanından Romanya’nın Köstence Limanına Ro-Ro seferlerinin de 3 Şubat 2021 Çarşamba günü yapılması planlanmaktadır.”

Kaynak: lojiport.com

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (1)
S kuru 8 ay önce
Normal yolcu kapasitesi nasıl biz gurbetçiler. Almanya'dan gelirke Romanya üzerinden kostence limanında gelme imkanımız varmi ve böyle bir imkan olursa biz gurbetçiler güzel bir duzargah en azından yollarda Bulgari ve sırplari görmeyiz bize kere yapmış oldukları zulüm diyeyim. Kurtulmuş oluruz bu duzargah bizler için hayal ettiğimiz duzargah tşkler saygılar
13
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü