banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İzmir'e Lojistik Merkezi İçin Yer Aranıyor

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'e kurulması planlanan 150 milyon dolarlık dev lojistik merkezi için yer tespit çalışmalarının hızlandığını açıkladı

Lojistik 22.09.2009, 09:46
1886
İzmir'e Lojistik Merkezi İçin Yer Aranıyor

Lojistik merkezi için yer arayışları başladı 
 

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'e kurulması planlanan 150 milyon dolarlık dev lojistik merkezi için yer tespit çalışmalarının hızlandığını açıkladı

İzmir'de hayata geçirilmesi düşünülen dev lojistik projesi için çalışmalar başladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun talimatı doğrultusunda lojistik merkezi kurulması için yer arama çalışmaları da hızlandı. Kurulacak lojistik merkezi ile İzmir'deki tüm sanayi bölgeleri, toplama ve aktarma merkezine kavuşmuş olacak. Böylece sanayi kuruluşlarının taşımacılık maliyeti önemli ölçüde düşeceği gibi, firmaların rekabet güçleri de artacak.
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yatırım tutarının yaklaşık 150 milyon dolar olacağı lojistik merkezi için Ulaştırma Bakanlığı'ndan ekiplerin gerekli incelemeleri yaptıklarını, yer tespit çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Demirtaş, lojistik merkezine TOBB'un, bu kuruluşa bağlı gümrük şirketinin, lojistik sektörünün ve İzmir iş dünyasının ortak olacağını açıkladı.
Projenin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde inceleme aşamasında olduğunu kaydeden Demirtaş, "Hızlı hareket etmek zorundayız. İzmir bugüne kadar bir lojistik merkezine sahip olamadı. TOBB, gümrük kapılarını düzene soktu. Şimdi de lojistik merkezleri planlama konusunda istekli. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım da bu konuda bir danışman görevlendirdi. İzmir'de incelemeler yapıldı. Danışman, lojistik merkezinin İzmir'e uygun bir proje olduğu konusunda ön raporunu hazırladı. Projeye bayram sonrasında Ulaştırma Bakanımız, Valimiz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve TOBB Başkanımızın destekleriyle hızlı şekilde başlanacağını umut ediyorum" diye konuştu.
Lojistik merkezinin kurulacağı yer konusunda çeşitli seçenekler olduğunu ifade eden Demirtaş, alternatif yerlerin durumlarının araştırılıp, ekspertiz raporlarının hazırlandığını kaydetti. Demirtaş, projeye TOBB, İzmir'deki odalar, sektör ve TOBB'un gümrük şirketinin ortak olacağını anlattı.

Kruvaziyer limanı ile 4 milyon turist gelir
Kentin en önemli ihtiyaçlarından birinin de kruvaziyer limanı olduğunu hatırlatan Ekrem Demirtaş, yeni bir liman ile İzmir'e 4 milyon turist getirilebileceğini savundu. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "2004'de sıfırdan başladığımız kruvaziyer turizminde 400 bin turiste ulaştık. Bu rakam gelecek için umut verici. Dünyadaki limanlara gidiyoruz, fuarlara katılıyoruz. İncelemelerimize göre 400 bin değil 4 milyon turisti dahi ağırlayacak özelliklere sahip bir kentiz. Şimdiki liman gelen yolcular için yetiyor ama bu rakam 1 milyona çıkarsa, 3-5 kruvaziyer gemi ayna anda gelirse sıkıntı olur. Uçkuyalar'a modern bir liman yaptığımız zaman, bütün kruvaziyer firmaları İzmir'i kullanmak durumunda kalacaktır. İzmir, bir gece kalınan, tura çıkılan ve turun bittiği yer olmalı. Bu İzmir'e çok büyük açılım getirecek. 12 ay turizm yapabileceğiz."

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü