banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

IMDG Kod Eğitimi Kara Personeli için de zorunlu

Maltepe Üniversitesi tarafından düzenlenen seminerde, lojistik ve ticaret büyük bir uzlaşıyla buluştu. Seminere Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Müsteşarlar Hasan Naiboğlu..

Lojistik 13.03.2010, 01:13
2643
IMDG Kod Eğitimi Kara Personeli için de zorunlu

IMDG Kod Eğitimi Kara Personeli için de zorunlu

Maltepe Üniversitesi  tarafından düzenlenen seminerde, lojistik ve ticaret büyük bir uzlaşıyla buluştu. Seminere Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Müsteşarlar Hasan Naiboğlu, Habib Soluk ve Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan Poyraz da katıldı.

Tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili panellerde sunum yapan Dr.Özkan Poyraz, 1 Ocak 2010 tarihinden sonra, lojistik sektöründe görev yapan kara personelinin de MSC 84 262(34-08) sayılı karar gereği IMDG kod eğitimi alması gerektiğini belirtti.  Tehlikeli yükleri tanımlayanların, sınıflandıranların, paketleyen ve markalayanların, tehlikeli yük siparişi verenlerin, taşımayı kabul edenlerin, elleçleyenlerin, yükleme planı hazırlayanların ve hatta tehlikeli yük siparişi verenlerin dahi seviyesine göre IMDG Kod eğitimden geçmesinin zorunlu olduğunu açıkladı. Denizcilik Müsteşarlığı’nın IMO’nun önerdiği eğitmenleri,  “eğiticilerin-eğitimini” yapmak üzere Türkiye’ye davet edeceğini belirten Poyraz,  IMDG Kod eğitimlerini liman işletici kuruluşların kendi personeline yönelik olarak düzenleyebilmeleri için yetkilendirilme yapılacağını, bu konuda tebliğlerinin yakında yayınlanacağını bildirdi.  Tehlikeli maddelerin taşınması konusunda, Karayolunda ADR, Demiryolunda RID, Havayolunda IATA-TI ismi altında pek çok standardın bulunduğunu, bu taşıma modlarında güvenlik danışmanı bulundurma zorunluluğunun getirildiğini, 2012 yılından sonra aynı uygulamanın IMDG kod kapsamına da dahil edileceğini öngördüğünü açıklayan Poyraz, IMDG kodun kısaca ; ETİKETİ OKU,ETİKETİ ANLA,ETKETİ İZLE şeklinde özetlenebileceğini söyledi.

Yorumlar (1)
ERDAL TOPGÜLOĞLU 12 yıl önce
SERTİFİKA KURSLARI SERTİFİKA VERMEK İÇİNSE SİSTEM YÜRÜMEZ.BU KURSLARIN GERÇEK ANLAMDA İNSANLARA BİR BİLGİ VERMEKSE İNANIRIM.BAZI ŞEYLER ESKİSİ GİBİ YÜRÜMEYECEK DAHA İYİ GELECEK TÜRK GENÇLİĞİNİN OLSUN
banner255
3
açık
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü